image 88173 25 v1
Galéria(41)

Chatu premenili na nadčasový rodinný dom

Partneri sekcie:

Privátna rezidencia vznikla zo starej tehlovej chalupy. Nehnuteľnosť sa nachádza v Kingston upon Thames v Anglicku a očarí svojou dômyselnosťou a eleganciou. Projekt z dielne štúdia McGarry-Moon Architects môže slúžiť ako vzor aj pre tuzemské prestavby starých budov na nové účely pri súčasnom zachovaní ich tradičných charakteristík.

1
2
3
4
5
6
7
8

Stavba nesie názov Warren Cottage a bola dokončená počas roku 2016. Projekt zadali v roku 2012.

Majitelia si želali chatu prestavať na veľký rodinný dom, pričom pôvodné rysy majestátnej tehlovej budovy by zostali zachované.

Rekonštrukcia teda priniesla spojenie starého s novým, originálnych prvkov s novotvarmi. Nadčasový dizajn bol dosiahnutý najmä extenzívnym využitím zasklených plôch a interiérovým riešením.

Autori v projekte rátali s využitím dreva iroko v kombinácii s betónovými stenami, ktoré sú špeciálne odliate tak, aby svojou štruktúrou pripomínali drevo. Prístavba sa napája na pôvodný objekt chaty a spolu vytvárajú očarujúcu rezidenciu. Anglický trávnik, ktorý nehnuteľnosť obklopuje, vhodne podčiarkuje jej krásu a eleganciu.

Nový bazén je čerešničkou na torte celého projektu. Interiér je svieži a jednoduchý, s prvkami moderného umenia, plný relaxačných zón. Prevláda čierno-biela kombinácia v spojení s drevenými povrchmi, vďaka čomu príbytok pôsobí veľmi útulne a čisto.

Atmosféru dotvárajú detaily, na ktorých si autori dali záležať. Medzi také patrí napríklad pozoruhodné ručne robené dizajnové svietidlo nad dlhým jedálenským stolom.

Pri prestavbe boli samozrejme zohľadnené aj energetické potreby budovy s ohľadom na životné prostredie.

Zelená strecha na jednej časti rezidencie slúži ako filter a izolácia zároveň. Pri prestavbe sa majitelia snažili čo najviac zachovať pôvodnú budovu a využívať najmä lokálne dostupné a recyklované materiály.

Výsledkom je projekt, ktorý v sebe spája pompéznosť a krásu viktoriánskej architektúry s novodobým ponímaním rezidenčného dizajnu. Rezidencia so šiestimi spálňami spĺňa všetky požiadavky jej nadšených majiteľov.


Text: Anna Martausová
Foto: Adam Currie
Zdroj: homedsgn.com