image 63454 25 v1
Galéria(14)

Zachránia Slovenku aj amfiteáter? Čo priniesol bystrický týždeň urbanizmu

Posledný februárový týždeň sa v Banskej Bystrici uskutočnil workshop nazvaný Týždeň urbanizmu. Workshop sa zaoberal aktuálnou témou Amfiteátra a závodu Slovenky. Občianskemu združeniu za! amfiteáter sa tu podarilo zapojiť do workshopu študentov a pedagógov z Fakulty architektúry Slovenskej Technickej Univerzity, miestnych architektov a fanúšikov architektúry.

5a
1
osoby a obsadenie
1a
2
2a
3
3a

Workshop reagoval na súčasnú situáciu chátrajúceho amfiteátra a areálu závodu Slovenka. Amfiteáter, ktorý ma vyše 60. ročnú históriu bol často prestavovaný, nakoniec ho v roku 2008 zatvorili. Po zatvorení amfiteátra sa ho snažili ešte oživiť skupiny organizujúce kultúrne podujatia v Banskej Bystrici, bohužiaľ aj to skončilo a amfiteáter je od roku 2012 zatvorený pre zlý technický stav. Amfiteáter sa po tomto ocitol na zozname prebytočného majetku mesta a bol na predaj. Za obnovenie amfiteátra sa organizovali koncerty a založilo sa občianske združenie za! amfiteáter pod vedením Juraja Havlíka.

Osoby a obsadenie

Na základe predošlých aktivít sa členovia občianskeho združenia rozhodli zorganizovať workshop, ktorý by ukázal možnosti a potenciál nie len amfiteátra, ale aj urbanisticky dôležitého závodu Slovenky. Prípravy prebiehali od jesene, keď začali s oslovením Števa Polakoviča z Ústavu architektúry občianskych budov, s ktorými sa dohodli, že sa zadanie bude riešiť na ateliéroch v letnom semestri.

Workshop odštartoval semestrálne práce a prebiehal celý týždeň. Študenti mali možnosť sa oboznámiť s miestom  a mestom. Celý týždeň mohli svoju prácu konzultovať s domácimi architektmi: Štefanom Moravčíkom a Tomášom Slobodom. Súčasťou boli prednášky od OZ za! amfiteáter, ale aj „urbanwalk“, ktorý oboznámil študentov s architektúrou a urbanizmom v Banskej Bystrici.

Prezentácie občianskeho združenia

Na programe boli večerné prednášky, na ktorých sa predstavili organizátori občianskeho združenia, historici architektúry, dopravní inžinieri a architekti. Koniec workshopu prišli podporiť vedúci ateliérov z Fakulty architektúry. Výsledky z prác, ktoré vznikli počas Týždňa urbanizmu, boli odprezentované na vernisáži v Stredoslovenskej galérii. Súčasťou interaktívnej výstavy je pripomienkovanie týchto projektov, ale aj súčasného stavu mesta návštevníkmi výstavy.

Vernisáž projektov

Študenti sa po dokončení semestrálnych prác do Banskej Bystrice znovu vrátia.

Organizátori myslia aj do budúcna a chceli by pokračovať s Týždňom urbanizmu ako študentským festivalom, ktorý by mal popularizovať architektúru a zapájať verejnosť do verejných procesov tvorby mesta.

Urban walk

Organizátori: OZ za! amfiteáter: Juliána Dubovská, Juraj Havlík, Martin Fabián, Tomáš Ružiak, Slabomír Sochor a Radoslav Sloboda
Podujatie finančne zastrešili: Národný projekt KomPrax a Evonik Fermas s.r.o.
Partneri: Záhrada – centrum nezávislej kultúry a Stredoslovenská Galéria Banská Bystrica

Marián Stanislav

Foto: Tomáš Ružiak