image 65758 25 v1
Galéria(4)

ASB 6-7: Kto chce hrať podľa pravidiel?

V čerstvej pamäti a denne na očiach máme pomníky developerskej explózie, keď hocikto postavil hocičo a ešte aj s požehnaním stavebného úradu. Ľudia celkom oprávnene spozornejú, keď sa niekde ohlási nová výstavba. Tí aktívnejší a iniciatívnejší hneď študujú všetku dostupnú dokumentáciu, územný plán a vyjadrenia úradov, upozorňujú na nezrovnalosti a vystupujú na verejných prezentáciách.

Strany z 01 72 ASBsk 06 07 14 2 Vydrica 1
Strany z 01 72 ASBsk 06 07 14 3 LIberec 2
ASB 2014 06 07

S hlboko zakorenenou nedôverou a predsudkami verejnosti sa developeri aj mestá musia popasovať len čestnou otvorenou hrou. Nedá sa inak, musia si dávať veľký pozor na to, čo sľúbia. Verejnosť stráži, či svoje sľuby aj zrealizujú. Sami developeri sa dnes snažia o rehabilitáciu významu slova development a volajú po transparentných pravidlách hry.

Nech znie kyvadlová doprava či turistický vláčik, ktoré majú voziť návštevníkov kúpaliska na Železnej studničke, akokoľvek podozrivo či ako zásterka pre ďalší rozvoj lokality, občania musia tlačiť v prvom rade na samosprávu, aby mala pre investorov jasne stanovené regulatívy a trvala na ich dodržiavaní. Celý projekt aj s detailmi nájdete v najnovšom ASB.

Konverzia mestských kúpeľov na galériu v Liberci je učebnicovým príkladom toho, že osudy stavieb nebývajú priamočiare a jednoduché, ale s dobrým konceptom sa na jednom mieste pokojne môžu stretnúť rôzne storočia a výsledok stojí za to. Aj za významné architektonické ceny.

Rozhovor s Andrejom Gajdošom prináša zaujímavý pohľad do územného konania v New Yorku. Vymenili by slovenskí developeri symbolické poplatky za územné a stavebné konanie za niekoľko desaťtisícové sadzby ako je to v New Yorku? Na revanš by sa stoplo vyjednávanie na úradoch a so samosprávou. Chceme pevne stanovené pravidlá hry?

O električke v Petržalke sa točí debata už niekoľko mesiacov. Na závery je ešte priskoro, ale okrem iného prinášame pohľad hlavnej architektky Ingrid Konrad aj Martina Kuglu z inciatívy za Efektívnu a ekologickú dopravu.

Ôsmy ročník ASB GALA večera priniesol mená víťazov vo všetkých troch kategóriách. Vieme, kto je za rok 2014 osobnosťou architektúry a stavebníctva, developerom aj stavebnou firmou roka!

Príjemné letné čítanie!