Valencia

Valencia sa stala Európskym zeleným hlavným mestom. Nájdete v nej najdlhší mestský park v Európe

Partneri sekcie:

Španielska Valencia je od januára Európskym hlavným zeleným mestom pre rok 2024. Aj vďaka spolupráci s obyvateľmi chce dosiahnuť ambiciózne ciele v oblasti klimatickej neutrality a životného prostredia. Ako sa za posledné roky zmenili jej verejné priestory?

Valencia leží na východnom pobreží Španielska, južne od Barcelony. Mesto s takmer 800-tisíc obyvateľmi v posledných rokoch zažilo zelenú premenu a získalo titul Európske zelené hlavné mesto.

Cenu si vyslúžila vďaka svojmu modelu trvalo udržateľného mestského rozvoja a záväzku stať sa klimaticky neutrálnym a inteligentným mestom do roku 2030. Je tiež priekopníkom v meraní a kompenzovaní uhlíkovej stopy v cestovnom ruchu.

„Valencia získala titul hlavné zelené mesto, pretože sa ponaučila z minulosti a zaviedla ambicióznu stratégiu udržateľnosti. Už desaťročia sa v meste diali zmeny vďaka odvážnemu občianskemu hnutiu. Úspech Valencie je založený na ľuďoch,“ uviedol Virginijus Sinkevičius, eurokomisár pre životné prostredie, oceány a rybárstvo.

Tretie najväčšie mesto Španielska transformovalo svoje verejné priestory s rozlohou približne 30-tisíc metrov štvorcových tak, aby sa prispôsobili chodcom a cyklistom. Navrhlo tri nové trasy – prvá z nich pokrýva deväť kilometrov v mestskom parku. Druhá vedie chodcov cez centrum, námestia (ktorých má Valencia požehnane) a pešie ulice. Tretia zahŕňa prímestský sad a chránenú oblasť Albufera s okolitými ryžovými poliami.

Vyschnuté koryto rieky ako najdlhší mestský park v Európe

Valencia sa môže pochváliť viac ako dvomo miliónmi metrov štvorcových záhrad, vďaka čomu je obľúbenou turistickou destináciou pre zvyšok Európy. Jedným zo zelených klenotov je mestský park Jardín del Túria, ktorý sa nachádza vo vyschnutom koryte rieky Turia. Jej tok bol zmenený a odklonený, aby sa zabránilo neustálym záplavám v meste.

Od svojho otvorenia v roku 1986 sa park mení a prispôsobuje mestu aj jeho obyvateľom. S rozlohou takmer 120 hektárov a dĺžkou 12 kilometrov ide o najdlhší mestský park v Európe. V lete zostáva táto lokalita o tri stupne chladnejšia ako ostatné časti mesta a zároveň funguje ako prirodzená špongia, ktorá zadržiava a filtruje vodu do podložia. Tak pomáha predchádzať záplavám a erózii.

Jardines del Turia
Mestský park Jardines del Turia sa nachádza vo vyschnutom koryte rieky. | Zdroj: iStock

Len 10 kilometrov južne od centra mesta leží Národný park Albufera, chránená oblasť lagúny. Od mora ju oddeľuje úzky piesočný pás s dunami a borovicovým lesom. Najväčšia sladkovodná lagúna v Španielsku je domovom až 300 rôznych druhov vtákov, vrátane plameniakov. Ide o jedinečnú mokraď s bohatou biodiverzitou, označovanú za „zelené pľúca“ mesta. Už 30 rokov je to osobitne chránená oblasť a mesto ju chce zaradiť aj medzi biosférické rezervácie UNESCO.

Ulice a námestia pre peších aj cyklistov

V posledných rokoch prešlo historické centrum Valencie modernizáciou a je teraz čistejšie aj priateľskejšie k chodcom. Pešia zóna centra a priľahlých častí sa zmenili vďaka projektom, ktoré majú z Valencie spraviť jedno z prvých uhlíkovo neutrálnych európskych miest do roku 2030.

Nedávno vynovené námestie Plaza de la Reina a ulice obklopujúce Centrálny trh, jeden z najstarších na kontinente, odbremenili centrum od premávky a premenili Valenciu na mesto pre chodcov. To platí aj pre Plaza del Ayuntamieto. Ulice sú prepojené sieťou viac ako 160 kilometrov cyklistických trás, ktoré pomáhajú znižovať emisie. Udržateľnú mobilitu chce radnica dosiahnuť aj väčšou podporou verejnej dopravy či elektromobility.

Albufera
Len 10 kilometrov južne od centra leží chránená oblasť Albufera, označovaná za „zelené pľúca“ mesta. | Zdroj: iStock

Zelené projekty po celej Valencii

Medzi ďalšie zelené iniciatívy patrí inteligentné osvetlenie pozdĺž pobrežia s viac ako 20-tisíc stĺpmi, ktoré dokážu ušetriť energiu. Pouličné svetlá sa na základe detekcie pohybu rozsvietia alebo zvýšia svoju intenzitu, keď niekto prejde okolo. Senzor monitoruje časť chodníka alebo pláže a keď zaznamená ľudí vo svojom sektore, zapne  osvetlenie. Po niekoľkých minútach automaticky zníži jeho intenzitu. Pouličné osvetlenie sa vďaka európskemu projektu MAtchUP využíva aj ako nabíjacie miesta pre elektromobily.

Na podporu inovácií vytvorila radnica verejný subjekt Las Naves, ktorý založil prvú solárnu elektráreň vo Valencii financovanú z 80 % občanmi. Každý zo zapojených obyvateľov prispel vkladom vo výške 100 eur až 2-tisíc eur. Cieľom je vytvorenie modelu spolufinancovania a inštalácie solárnych panelov na strechách po celom meste. 

Ďalšou aktivitou na ceste za klimatickou neutralitou je klimatizácia budovy trhoviska Cabanyal, využívajúca energiu zo strešných solárnych panelov. Táto časť mesta je domovom tradičnej rybárskej komunity a prešla za posledných 10 rokov najväčšou transformáciou.

Už poznáme zelené mesto pre rok 2025

Valencia titul Európskeho zeleného mesta oslávi približne 400 rôznymi aktivitami a podujatiami. Európska komisia udelila toto ocenenie prvýkrát v roku 2010, aby podporila mestá v oblasti ekologizácie, boja proti znečisteniu a zlepšovaní kvality života ich obyvateľov. Môže ho získať mesto nad 100-tisíc obyvateľov. Tie do 100-tisíc obyvateľov sa môžu uchádzať o titul Európsky zelený list.

Od roku 2010 boli ocenené Valencia (2024), Tallinn (2023), Grenoble (2022), Lahti (2021), Lisabon (2020), Oslo (2019), Nijmegen (2018), Essen (2017), Ľubľana (2016), Bristol (2015), Kodaň (2014), Nantes (2013), Vitoria-Gasteiz (2012), Hamburg (2011) a Štokholm (2010). Zeleným mestom pre rok 2025 sa stal Vilnius.

V súčasnosti prebieha súťaž o Európske hlavné zelené mesto a Európsky zelený list 2026. Uzávierka prihlášok je 30. apríla 2024. Podrobné informácie pre záujemcov sú zverejnené na webovej stránke o oceneniach Európske hlavné zelené mesto a Európsky zelený list.

Zdroj: Európska komisia, Visit Valencia a Euronews Green