Plynový kotol

Plynové kotly budú mať čoskoro v niektorých európskych krajinách stopku, na Slovensku sa s nimi stále ráta

Partneri sekcie:

V snahe znížiť energetickú závislosť od ruského plynu dávajú niektoré európske krajiny stopku kotlom na zemný plyn skôr, ako to mali pôvodne v pláne. Postupné vyraďovanie plynových kotlov by mali zabezpečiť aj plány obnovy. V tom slovenskom sa však plyn ako zdroj tepla stále nachádza.

Znižovanie emisií v sektore vykurovania je dlhodobou stratégiou v rámci zelenej transformácie viacerých európskych krajín. V dôsledku vojny na Ukrajine však niektoré z nich prijali potrebné opatrenia o niečo skôr. Od nového roka v Rakúsku už v novostavbe plynový kotol nenamontujete. Náš západný sused chcel pôvodne zakázať predaj a montovanie nových plynových kotlov až od roku 2025. Novým, upraveným termínom je rok 2023.

A keďže Rakúsko chce dosiahnuť klimatickú neutralitu v roku 2040, od tohto dátumu musia byť všetky plynové vykurovacie systémy nahradené ekologickejšou alternatívou alebo využívať bioplyn. Výnimky sa vzťahujú na už skolaudované budovy a objekty vo výstavbe. Obmedzenie využívať plyn na vykurovanie či ohrev vody v novostavbách platí napríklad už vo Viedni.

Podľa Leonory Gewesslerovej, rakúskej ministerky pre klímu, životné prostredie, energetiku, mobilitu a inovácie, štvrtina spotreby plynu ide na kúrenie. „Každý plynový ohrievač, ktorý bude nahradený udržateľným vykurovacím systémom, je krokom ku znižovaniu závislosti,“ uviedla.

Hybridné čerpadlá aj vykurovanie vodíkom

Inštaláciu vykurovacieho systému založeného na fosílnych palivách chce zakázať aj Holandsko, a to od roku 2025. Zemným plynom v krajine kúri 71 percent domácností, pochádza však aj z domácej ťažby. Od roku 2026 budú v krajine štandardom pre nové domy hybridné tepelné čerpadlá, ich kúpu plánuje podporiť štát. Na severe krajiny má zase vzniknúť vodíkové údolie so sebestačným vodíkovým ekosystémom, ktorý ráta s vykurovaním obytných štvrtí.

Ku krajinám, ktoré uprednostňujú ekologickejšie centrálne vykurovanie či plánujú nahradiť kotly tepelnými čerpadlami alebo kotlami na pelety, sa radí i Nemecko. So skončením spaľovania zemného plynu krajina ráta od roku 2024. Zákaz sa bude týkať nových kotlov – podmienka spaľovania aspoň 65 % paliva, ktoré pochádza z obnoviteľných zdrojov, by mala kotly na plyn vyradiť z hry.

Postupné vyraďovanie kotlov na plyn

K zákazu plynových kotlov sa pridalo aj Dánsko, ktoré je podľa S&P Global európskym lídrom vo výrobe bioplynu a do roku 2030 by ním chcelo pokryť 75 % svojej spotreby plynu. V Spojenom kráľovstve zase dostanú plynové kotly v novostavbách stopku od roku 2025. Zákaz je súčasťou ambiciózneho plánu na zníženie emisií skleníkových plynov. Britská vláda ich chce do roku 2050 znížiť takmer na nulu. V súčasnosti až 85 % domácností v krajine používa plynový alebo olejový kotol.

Stopku pre kotly na zemný plyn chcela aj Medzinárodná energetická agentúra (IEA), ktorá minulý rok vyzvala Európsku komisiu, aby skončila spaľovanie zemného plynu v kotloch. Od roku 2025 požadovala zákaz predaja nových plynových kotlov. Rozdiely v energetickom mixe jednotlivých členských štátov sú však podľa Pauly Pinho, vedúcej riaditeľstva Európskej komisie pre energetiku, príliš veľké na to, aby na ne platilo jedno riešenie. Proti zákazu boli krajiny ako Taliansko, Španielsko či Portugalsko.

Postupné vyraďovanie plynových kotlov majú zabezpečiť aj plány obnovy. V tom slovenskom sa však tento zdroj vykurovania stále nachádza. Plynový kotol, ktorý má byť náhradou za kotol na tuhé palivo, je v rámci dotácii v skupine opatrení B. Výmena starého kotla za nový plynový kondenzačný kotol bude, podľa doteraz zverejnených podmienok, možná, len ak bude súčasťou komplexnej renovácie a bude spĺňať najvyššie kritéria energetickej efektívnosti (trieda A).

Presné podmienky poskytnutia prostriedkov na obnovu 30-tisíc rodinných domov z Plánu obnovy majú byť zverejnené v treťom kvartáli spolu s vyhlásením výzvy.