Vykurovanie

V Spojenom kráľovstve otestovali vykurovanie zmesou zemného plynu a vodíka

Partneri sekcie:

Severoanglická dedina Winlaton testovala počas 10 mesiacov vykurovanie zmesou zemného plynu a zeleného vodíka.

Zmesou plynu a vodíka anglická obec, nachádzajúca sa neďaleko mesta Gateshead, vykurovala 668 domov, kostol, základnú školu aj niekoľko miestnych firiem. Cieľom bolo overiť potenciál vodíka pre dekarbonizáciu sektoru vykurovania, ktorý je dnes závislý od spaľovania zemného plynu. Projekt odštartoval začiatkom roka 2021.

Dodávateľ, regionálny distribútor plynu Nothern Gas Networks, ktorý je súčasťou konzorcia HyDeploy, primiešal do plynu v sieti 20 % vodíka. Jeho použitie patrí medzi hlavné piliere britskej stratégie pre zelenú obnovu a je ďalším krokom pre dosahovanie nulových emisií.

Výzvou pre krajinu je aj znižovanie emisií vznikajúcich pri výrobe tepla. Vykurovanie domácností a podnikov totiž predstavuje v Spojenom kráľovstve polovicu spotreby energie a vytvára tretinu emisií CO2.

Pilotný projekt primiešavania vodíka do verejnej plynárenskej siete nadväzoval na prvú fázu, počas ktorej sa primiešaval do uzatvorenej siete. Tá zásobovala 100 domov a 30 budov univerzity v Keele počas 18 mesiacov. Univerzita sa stala dobrým testovacím miestom, pretože vlastní a prevádzkuje súkromnú plynárenskú sieť, ktoré mohla byť izolovaná od hlavnej siete.

Vodík bol do siete pridaný bez nutnosti meniť spotrebiče či potrubie. Prípravy pred spustením zabrali takmer dva roky. Počas nich sa vykonávali kontroly bezpečnosti plynu vo všetkých budovách, laboratórne testy plynových spotrebičov aj výskum vplyvu vodíka na materiály v plynárenskej sieti. Podľa spoločnosti Northern Gas Networks by spotrebiče mohli fungovať aj pri zvýšení podielu vodíka na 23 %.

Primiešavanie vodíka do verejnej plynárenskej siete má veľký potenciál, jediným problémom zostáva výroba zeleného vodíka a zavedenie technológie na národnej úrovni. Pokiaľ by takouto zmesou boli vykurované rodinné domy a podniky v celom Spojenom kráľovstve, ušetrilo by sa približne 6 miliónov ton emisií CO2 ročne. To zodpovedá prevádzke 2,5 milióna automobilov.

Nothern Gas Networks, red