stavba domu

Nové rozvodnice ABB UK600

Súčasná doba digitálnych domácností, v ktorých sa bezdrôtovo komunikuje, „zdieľa“, riadi a monitoruje čoraz vyšší počet domáceho vybavenia, zvyšuje aj nároky na elektroinštaláciu. A nejde len o dnes už pomaly štandardné vytváranie domácich video- či audioték, spoločne využívaných akýmkoľvek domácim zariadením pripojeným do siete, ale najmä o rastúce nároky na monitorovanie a riadenie chodu celej domácnosti – od kúrenia cez ohrev vody až po nastavenie svetla, vetrania, polievania a dokonca aj prania.V záujme bezpečnosti, pohodlia a energetických úspor.

13Prepäťové ochrany a prúdové chrániče sú už bežnou praxou, ale boom elektronizácie domácnosti kladie aj vyššie nároky na priestor pre silnoprúdové a dátové prístroje, na flexibilitu konštrukcie a univerzálnosť rozvodníc, ako aj na možnosť spájať viac rozvodníc do harmonického celku.

Spoločnosť ABB, ktorá patrí k technologickým lídrom aj v oblasti inovácií elektroinštalácií, prichádza s novým radom rozvodníc UK600. Sú reakciou na zvyšujúci sa dopyt trhu po jednej, konštrukčne flexibilnej rozvodnici, ktorá by dokázala pokryť rôznorodé, odlišné a často aj veľmi komplexné požiadavky v domových a kancelárskych inštaláciách.

UK600 tak svojou škálovateľnou konštrukciou rieši častú dilemu – ako umiestniť dve rozličné inštalácie do jednej skrinky, resp. ako zjednotiť dizajn rozvodníc odlišných inštalácií. Navyše v atraktívnom dizajne, ktorý neprekáža ani jej umiestneniu v obývačke.

Hlavné výhody

 • tri verzie rozvodníc – klasická silnoprúdová rozvodnica, mediálna rozvodnica a kombinovaná rozvodnica,
 • rozšírenie maximálnej veľkosti na 5 radov (5 DIN-líšt), teda na 60 modulov (69 modulov pri maximálnom využití priestoru pre moduly),
 • jednoduché spájanie viacerých skriniek vodorovne aj zvisle,
 • priestor pre káble zväčšený až na 200 %, jednoduché držiaky káblov, vstupy káblov zo všetkých strán – to umožňuje znížiť čas potrebný na montáž až o 10 %,
 • „stavebnicové“ svorkovnice jednoducho montovateľné hore, dole alebo na bok skrinky,
 • variabilné mediálne riešenia: perforované montážne dosky, panely s otvormi pre moduly „keystone“, otočné sieťové zásuvky, elastické držiaky prístrojov, dvierka s plastovou vložkou pre WiFi, dvierka s ventilačnými otvormi,
 • kombinované rozvodnice – kombinácie 2 alebo 3 silnoprúdových radov (DIN-líšt) s multimediálnymi modulmi vo zvyšnom oddeliteľnom priestore rozvodnice.

Za zmienku stoja aj ďalšie výhody, ktoré uľahčujú montáž a rozširujú použitie týchto rozvodníc:

 • jednoduché osadenie a montáž do plnej aj dutej steny (jednoduché držiaky do dutej steny),
 • vyberateľná horná a dolná stena na jednoduchý vstup káblov, držiaky na upevnenie káblov,
 • krycí kartón na ochranu vnútra rozvodnice pri omietaní a maľovaní je súčasťou dodávky,
  • montážne DIN-lišty a prepojenie prístrojov na stole na pohodlnú inštaláciu,
 • rám umožňujúci jednoduché vyrovnanie pri nepresne osadenej skrinke,
 • patentovaný plochý uzáver na jednoduché otváranie dvierok je možné vymeniť za zámok na kľúč.

rozvodnica ABB UK600

Inteligentná technológia v peknom obale

Dôležitou črtou rozvodníc UK600 je široká škála dvierok, v ktorej sa nájde riešenie do akejkoľvek miestnosti. Bez ohľadu na to, či ide o čisto funkčnú miestnosť, alebo o štýlovú obývačku. S nápaditými dvierkami sa aj rozvodnica môže stať dizajnovým prvkom. Iba domáci budú vedieť, že pod obrazom sa skrýva jednoducho dostupná elektroinštalácia alebo WiFi.

Originál pre každú aplikáciu

Dvierka rozvodnice s rámom z brúseného hliníka umožňujú vloženie motívu podľa preferencie klienta. Elegantný rám sa po uzatvorení dvierok nachádza 5 mm pred stenou. Magnety v ráme držia dvierka bezpečne zatvorené.

K dispozícii je niekoľko variantov dvierok od klasických cez dvierka s ventilačnými otvormi s antikorovou úpravou či s dreveným a zrkadlovým dekorom až po dvierka s odnímateľným rámom, do ktorého sa dajú vkladať obrázky, fotografie alebo napr. únikové plány. Voliteľne je k dispozícii aj panel s LED osvetlením, ktoré po bokoch osvieti a zvýrazní vložený motív.

www.abb.sk

logo ABB

ZDROJ: PR článok spoločnosti ABB, s.r.o.