Riadené vetranie novostavieb aj rekonštrukcií

Nakoľko Európska únia stále zvyšuje nie len požiadavky, ale pripravila aj legislatívu na energetickú hospodárnosť budov. Rekuperácia ako taká sa pomaly stáva nielen doplnkom pre zdravšie bývanie, ale hlavne neodmysliteľnou súčasťou šetrenia energie a zvýšenia energetickej efektivity Vášho domova.

V súčasnosti sa pri výstavbe domov a budov využívajú špičkové materiály, ako okná s trojsklom, zateplenia ktoré majú vynikajúce izolačné vlastnosti alebo iné opláštenie stavby. Dané aspekty pomáhajú izolovať priestor no zároveň mu zoberú možnosť dýchať. Tým sa zvyšuje nutnosť vetrania.

Pri nedostatočnom vetraní je koncentrácia CO2 v obytných priestoroch vyššia, to spôsobuje bolesti hlavy, ospalosť a podobné zdravotné ťažkosti. Preto má kvalita vzduchu v interiéroch obrovský význam na zdravie a pohodlie ľudí. V interiéroch trávime zvyčajne 70-90 % svojho času, preto je dôležité aký vzduch dýchame, pretože ho denne potrebujeme až 15 000 litrov.

Rekuperácia je zjednodušene povedané spätné získavanie tepla pri vetraní. Vzduch privádzaný do obytného priestoru v rekuperačnej jednotke preberá teplo z teplého vzduchu odvádzaného z obytného priestoru a tak minimalizuje tepelné straty. To dokáže ušetriť od 40% energie aj v zimných mesiacoch. Nekontrolovaným vetraním totiž vypúšťame väčšinu nahriateho vzduchu von z obytných priestorov a tým nám spotreba energie stúpa.

rekuperácia

Hlavou celej rekuperácie je rekuperačná jednotka. Rekuperačné systémy Lindab sú štandardne vybavené automatickou reguláciou prietoku vzduchu, inteligentnou ochranou proti zamŕzaniu s predohrevom a automatickou by-pass klapkou. Kompaktná, tepelne izolovaná jednotka je dodávaná s dvoma jednoducho vymeniteľnými filtrami na prívode aj odvode vzduchu. K jednotke je možné zapojiť rôzne doplnky ako senzor vlhkosti, senzor CO2 prípadne entalpický výmenník, ktorý vo výmenníku vykoná nielen odovzdanie tepla ale aj vlhkosti.

rekuperácia do domu

Distribúciu a rozvody po dome zabezpečí integrovaný potrubný systém IN DOMO. Lindab In Domo je systém vyvinutý pre interiérové použitie a začlenenie resp. zapustenie vzduchotechnického systému v rámci budov a objektov. Jeho hlavnou úlohou je rozvod vzduchu od rekuperačných jednotiek. Kruhové spoje tohto systému sú vybavené tesnením, čím zamedzujú akýkoľvek únik vzduchu.

Všetky rozvody a pretlakové boxy disponujú funkciou inteligentného zámku a taktiež aj rôznym prevedením rozdeľovačov a pretlakových krabíc. Jeho nespornou výhodou je rýchla a jednoduchá montáž pritom absolútne minimalizuje akékoľvek nežiaduce úniky vzduchu.

rekuperačná jednotka

Vyústenie vzduchotechnického potrubia zabezpečujú štandardné distribučné elementy prípadne dizajnové tanierové ventily Lindab Airy, ktorých montáž je nesmierne jednoduchá a zároveň poteší aj Vaše estetické cítenie.

tanierové ventily

Výhody rekuperácie:

– prispieva k značnému šetreniu energie (približne od 300 m3 do 400 m3 plynu ročne);
– zaručuje zdravé a príjemné vnútorné prostredie;
– prívod čerstvého vzduchu 7 dní v týždni 24 hodín denne;
– extrémne tichá prevádzka;
– jednoduchá montáž s minimálnymi servisnými zásahmi;
– ventilačné zariadenia od Brink Climate Systems sú vybavené meračom konštantného prietoku, ktorý umožňuje jednoduchú inštaláciu celého systému a znižuje čas potrebný pre počiatočné nastavenie;
– senzory CO2 zabezpečia komfort v akejkoľvek situácii. Pri väčšom množstve ľudí, než je obvykle, spustia intenzívne vetranie danej miestnosti;
– dvojzónová regulácia pre ešte vyšší komfort a pre výraznejšie šetrenie energie. Váš domov je možné rozdeliť podľa vašich prianí, napríklad na dennú a nočnú zónu.
– možnosť napojenia na dizajnové tanierové ventily Lindab Airy

Pozrite si aj iné riešenia ventilácie na www.ventilacie.sk alebo na www.rekuperacie.eu

ZDROJ: PR článok spoločnosti Lindab, a.s.