asb.sk - Odborný portál pre profesionálov v oblasti stavebníctva
Partneri sekcie

Testovali sme reťazové píly

08.02.2018

Pomáhajú na dvore pri spracovaní palivového dreva, používajú sa v lese, aby sa deputáty, podiely a zakúpená drevná hmota pripravili na približovanie. Svoje uplatnenie nachádzajú aj pri stavebných prácach, napríklad pri zhotovení krovu. Reťazová píla je tým najpovolanejším pomocníkom na rezanie surového aj suchého dreva.

Čo by ste mali VEDIEŤ

1 Výkon
Každý majiteľ reťazovej píly by sa mal naučiť udržiavať reznú sústavu v dokonalej kondícii. Hoci sa nováčikom zdá, že brúsenie pilníkom je iba pre zručných odborníkov z lesa a elektrická brúska je na sezónne použitie pridrahá, pravdou je, že bez ostrej reťaze aj výkonná píla stráca dych. Nabrúsenie nemusí v domácich podmienkach trvať viac ako desať minút a nech sa k tejto výzve postavíte akokoľvek, nemožno ju obísť.

2 Mazanie
Ekologický olej je predpísanou výbavou strojov s každodennou profesionálnou prevádzkou, domáci majstri by sa podľa skúseností servisných technikov mali radšej držať motorového oleja M6AD. V nádrži, čerpadle a rozvodoch sa nemení na pevný polymér ani po ročnej medzisezónnej pauze. Potravinárske, znehodnotené, priemyselné a továrenské oleje najrôznejších druhov radšej nechajte na pokoji.

3 Energetika
Kvalitná predlžovačka v gumovej izolácii s dostatočným prierezom lankových vodičov alebo čerstvý benzín namiešaný v predpísanom pomere s olejom do dvojtaktných motorov sú zárukou toho, že vás pri práci neprekvapí ani výpadok motora, ani nepríjemnosť, bez ktorej by ste sa mohli zaobísť. Myslite na to, že motor je rovnako dôležitý ako rezná sústava, takže by mal dostať presne to, čo mu patrí. Iba tak si udrží otáčky a výkon.

4 Údržba
Vyfúkať po práci pílu kompresorom a utrieť ju handrou od oleja je štandardom pri benzínových aj elektrických pílach. Ak ste sa však rozhodli pre spaľovací motor, mali by ste mať pod kontrolou aj vzduchový filter a sviečku. Nie je tajomstvom, že karburátory žiadajú pravidelné servisné nastavenie, vďaka ktorému si píla udrží nielen štandardné otáčky a výkon, ale aj spotrebu paliva pri práci a emisie na uzde.

5 Ergonómia
Hluk možno utlmiť slúchadlami na ušiach, vibrácie zasa potlačíte rukavicami, ktoré majú penovú antivibračnú vložku. S hmotnosťou píly a jej vyvážením sa však budete musieť vysporiadať svojimi svalmi. Vyplatí sa preto hneď od začiatku osvojiť si správne postoje pri práci a nezabudnúť na to, že na dvore či na chate je oveľa pohodlnejšie píliť drevo na podstavci, a nie priamo na zemi či na kope, kde je uložené.

6 Bezpečnosť
Pri používaní reťazovej píly sú dve úrovne bezpečnosti. Tá prvá je základná – musíte vedieť s pílou pracovať tak, aby ste boli mimo rizika zošmyknutia, spätného vrhu či zachytenia obuvi a oblečenia pri práci. Za druhú treba považovať piliarske skúsenosti, pri ktorých treba brať do úvahy nielen pílu samotnú, ale aj drevnú hmotu stromu, ktorý stojí na koreni alebo padol na zem. Tu už je v hre klesanie, pnutie či nachýlenie stromu, jeho dopad na zem a odrazenie či dokonca napruženie pri odkonárovaní a skracovaní.

AKO ZABRÁNIŤ ÚNAVE

Príprava dreva nemusí byť maratón, ktorý treba zavŕšiť v čo najkratšom čase. Vo chvíli, keď sa podarí z lesa alebo skladu priblížiť drevo do dvora, všetky práce môžu nabrať pomalšie, priam rekreačné obrátky. Najdôležitejšie je zorganizovať si všetko tak, aby ste sa neunavili. Každý krok pri prenášaní navyše sa neuveriteľne znásobí, každé jedno prekladanie navyše prináša únavu, ktorá by nemusela byť. 

Niekedy trvá roky, kým vyladíte rytmus spracovania dreva tak, aby ste boli úplne spokojní. Zmierite sa s novým miestom na uskladnenie a dosychanie, vyčleníte sklad dreva bližšie ku kotolni a ak pribudne okienko, ktorým sa suché polená rýchlejšie dostanú k peci, je to na nezaplatenie. Hoci sa hovorí, že drevo hreje nielen pri kúrení, ale aj pri príprave, pri dobre zabehnutom systéme to môže byť oveľa vlažnejšie ako pri prvom zbieraní skúseností.

Výkon
Nie kapacitu píly, ale jej pracovné tempo určuje výkon motora. Sila píly sa premieta nielen do rýchlosti otáčania reťaze, ale aj do sily, ktorá sa rozpočíta na zuby v zábere.

Pohon
Benzín dáva píle v teréne húževnatosť a slobodu použitia v každom počasí, elektrina zasa tichú a bezúdržbovú prevádzku na dvore.

Mazanie
Nastaviteľné mazanie lišty je cestou k úspore oleja a zníženiu prevádzkových nákladov. Suchá bučina bude žiadať oveľa viac oleja ako surové smrekové drevo.

Kapacita
Dĺžka lišty, ale aj hustota a šírka zubov na reťazi určujú kapacitné možnosti píly pri práci. To sa prejaví nielen v hrúbke guľatiny, ktorú viete narezať, ale aj v rýchlosti, akou to dosiahnete.

Ergonómia
Hmotnosť, vyváženie, ale aj vibrácie rozhodnú o tom, ako sa budete pri práci cítiť. Ak pracujete v zábere dlhé hodiny, ide o rozhodujúci faktor.

Ako sme testovali

Je to subjektívne zbieranie dojmov a postrehov. Postavíte sa k prichystanému drevu a krátite ho dovtedy, kým sa neminie kopa alebo vás neopustia sily. Popritom si všímate nielen to, s akou chuťou sa píla zarezáva do masívu, ale aj ako vám oťažieva v rukách. To všetko sprevádzajú vibrácie, hluk a pauzy na dolievanie pracovných kvapalín, pri ktorých si uvedomíte, že každá píla je predsa len trochu iná. Jedna sa hodí na chalupu, druhá zasa na dvor.

Hodnotenie

Pri hodnotení zohľadňujeme technické údaje, ktoré uvádza výrobca, nami namerané vlastnosti stroja, kvalitu a nákupnú cenu. Pri uvádzaných výsledkoch je potrebné brať do úvahy, že test je do istej miery subjektívny, robí ho redakcia, nie certifikovaná skúšobňa.

+++++
Líder na trhu
Silný a spoľahlivý stroj, víťaz kategórie. Majster v majstrových rukách.

++++
Jeden z najlepších, aký môžete kúpiť
Jeden z najlepších vo svojej profesii. Do úplnej špičky mu však niečo chýba.

+++
Svoju funkciu si plní veľmi dobre
Svoju prácu si urobí dobre. Úlohy si splní, ale svojím výkonom neoslní.

++
Svoju funkciu si plní
Nedostatok výkonu a málo funkcií sú pri občasnom používaní ešte znesiteľné. Nemožno mu však zveriť všetky úlohy.

+
Neodporúčame, týmto sa ani nezaoberajte
Na kúpu stroja nikoho nenahovárame, jednoducho v práci zaostáva. Možno osloví nižšou cenou.

Výsledky testu

ELEKTRICKÉ

Lidl Florabest FKS 2200 E3

++++ (štyri)

Pohon: elektromotor 2 200 W s priamym náhonom
Rezná sústava: Oregon 91P 3/8“ low profile, 0,050“, 40 cm
Obvodová rýchlosť: 13,6 m/s
Hmotnosť: 5,4 kg

Je ľahká, bezpečná a drží stabilné pracovné tempo bez ohľadu na to, či na drevenú kozu kladiete hrubé štepiny zo živého smreku alebo sa púšťate do krátenia suchej, vlaňajšej bučiny, ktorá svojím priemerom nepresahuje vaše stehno. Ide o pílu s veľmi dobrou ovládateľnosťou, pri ktorej únava neprichádza predčasne. Už dve sezóny s ňou intenzívne pracujeme a presviedča nás o svojej robustnosti. Ide o pílu, ktorej svedčí domáce použitie pri nárazových prácach na chate i pri pokojnej sezónnej práci vo dvore za domom. Tento pokojný, svižne píliaci model sa hodí nielen do skúsených rúk, ale aj tým, ktorí chcú do zručností spracovania dreva ešte len preniknúť. Prednosťou píly je tichý beh, vďaka ktorému neruší susedov.

„Na hladinu oleja musíte dohliadnuť intuíciou alebo cez viečko, pretože priezory sú iba málo priesvitné na to, aby ste zachytili aktuálny stav.“

+ spoľahlivosť
+ vyrovnaný výkon

Do domácností a pre chalupárov, ktorí hľadajú spoľahlivú a bezpečnú pílu na každoročné spracovanie palivového dreva vo dvore na celú vykurovaciu sezónu.

59,99 €
www.lidl.sk

Dolmar ES-2141 TLC

++++- (štyri a pol)

Motor: 2 000 W s prevodovkou
Rezná sústava: Dolmar, 400 mm, 3/8“
Obvodová rýchlosť: 13,2 m/s
Hmotnosť: 5,6 kg

Vezmite výkonný motor s výborným chladením, pridajte k nemu prevodovku, doplňte ho dobre vyladenou reznou sústavou a vznikne stroj, ktorý za svojou štíhlosťou ukrýva príjemnú dynamiku v záťaži. Namiesto toho, aby hnal motor pílu do sklonu, drží sa v kolmici bez veľkého presviedčania. Táto píla je natoľko húževnatá, že je priam predurčená na použitie všade tam, kde sa očakáva intenzívne pracovné tempo bez prestávok. Ide o dobre stavaný stroj, ktorý je pri práci viac silný ako dravý. S pomalším rozbehom a dobehom reťaze pôsobí naoko ťažkopádne, ak sa však retiazka oprie o drevo, rezný výkon predstihuje vaše očakávania. Tejto píle svedčí vytrvalá práca pri rezaní hrubších priemerov, kde sa charakter píly vyrovnáva s masou materiálu. Sila stroja sa prejaví v momentoch nárazovej záťaže. Tlakové drevo a husté rozvetvenie konárov ju nepribrzdia.

„Chvíľami máte pocit, že výrobca čerpal konštrukciu viac zo sveta stavebných náradí ako z lesníckej techniky.“

+ pevné vyhotovenie
+ vytrvalosť

Pre tých, ktorí hľadajú pílu pre jej vysoký výkon v dlhodobom zábere bez prestojov a prestávok na oddych. Pri veľkej záťaži sa neprehreje ani neunaví.

209,90 €
www.dolmar.sk

Stihl MSE 210 C-BQ

+++++ (päť)

Motor: 2 100 W, priamy náhon
Rezná sústava: Stihl, 300 mm, 3/8“ P Micro
Obvodová rýchlosť: 15 m/s
Hmotnosť: 4,6 kg

Dať píle výkon a zároveň precíznu presnosť nie je jednoduché. V tomto prípade to však platí dokonale. Hoci máte pocit, že držíte v rukách útlu elektrickú pílu, ktorú s nadhľadom obslúži aj mládenec alebo domáca pani, v skutočnosti jej dravosť v reze vôbec nechýba. Práve naopak. Bez problému si poradí so živým a suchým drevom všetkých hrúbok, takže máte pocit, akoby ste pracovali s benzínovou pílou. Páči sa nám výborná ergonómia, z ktorej vyplýva nielen veľmi dobrá a bezpečná manévrovateľnosť, ale aj nízke vibrácie, vďaka ktorým neprichádza únava ani po dlhých hodinách používania. Je to píla, po ktorej siahnu tí, ktorí hľadajú pri práci jemnosť a rozvahu. Aj to je dôvod, prečo po tejto píle s radosťou siahne tesár alebo rezbár, ktorý jej presnosť a neúnavnosť využije nielen pri priečnych, ale aj pozdĺžnych rezoch.

„Ak zažijete pracovný víkend s touto pílou, ostatné sa vám budú zdať ako nemotorné a ťažkopádne. Svižná manévrovateľnosť je návyková.“

+ výborná ergonómia
+ skvelá manévrovateľnosť

Pre tých, ktorí hľadajú výborne vyladenú pílu nielen na prípravu palivového dreva, ale aj na náročné a presné úkony v tesárstve a umeleckom rezbárstve.

279 €
www.stihl.sk

BENZÍNOVÉ

Husqvarna 455 e-Series Rancher

++++- (štyri a pol)

Motor: 55,5 cm3, 2,6 kW
Rezná sústava: Husqvarna, 38 cm, 0,325“ (13/40“), 20 m/s
Nádrž palivo + olej: 440 + 320 ml
Hmotnosť: 5,8 kg

Dravý výkon a výborná manévrovateľnosť predurčujú túto pílu nielen na spracovanie palivového dreva vo dvore, ale aj na údržbu pozemkov a samovýrobu palivového dreva v lese. Ide o model s výborne zvládnutou ergonómiou, vďaka ktorej sa pri používaní cítia bezpečne aj tí používatelia, ktorí nemajú trénované, svalnaté paže. Páči sa nám nielen jej spoľahlivosť pri dlhodobom zaťažení, ale aj nízka spotreba paliva a technických kvapalín. Dekompresný ventil zjednodušuje štartovanie, beznástrojový napínač urýchľuje terénnu údržbu a nastaviteľné čerpadlo na dávkovanie oleja vyladí mazací systém ku konkrétnej drevine. Ide o modernú pílu s centrifúgovým odlučovaním triesok a antivibračným systémom, vďaka ktorému neprichádza únava pri práci predčasne.

„Neraz sme mali pri práci pocit, že ide o pílu, ktorá výkonom presahuje štandardy, ktoré sú typické pre tento veľkostný a váhový rámec.“

+ skvelý výkon
+ ekonomická prevádzka

Pre tých, ktorí hľadajú všestrannú pílu nielen na spracovanie palivového dreva na skládke a vo dvore, ale aj na ľahkú ťažbu a údržbu hospodárskych pozemkov.

575 €
www.husqvarna.sk

Oleo-Mac OM GS 370

+++- (tri a pol)

Motor: 35,2 cm3, 1,65 kW
Rezná sústava: Oregon Powersharp, 35 cm, 3/8“ 20 m/s
Nádrž palivo + olej: 320 + 220 ml
Hmotnosť: 4,1 kg

Svojimi vlastnosťami a rezným výkonom ju môžeme zaradiť medzi univerzálne píly do dvora. Vďaka nízkej hmotnosti ju bezpečne obslúži aj víkendový chalupár, ktorý nie je privyknutý na väčšie objemy nárazovej práce. Aj v útlych rukách sedí pevne a pri krátení dreva robí svoju prácu bez pocitu, že by jej motor nestíhal spracovať predložené sústo. Ide o model odľahčený plastmi, ktorý však budí dostatočnú dôveru. Má minimum funkčných prvkov, ktoré by mohli zlyhať. Olejové čerpadlo má pevný prietok, palivovú pumpičku výrobca pre jednoduchosť vynechal, nájdete tu však netradične riešený vzduchový filter s prepínačom nasávania na letnú a zimnú prevádzku. Píla si pri reze drží stabilné pracovné tempo, motor presne ladí s dodávanou reznou sústavou.

„Osvedčila sa nám vďaka nízkej hmotnosti nielen pri pílení palivového dreva na zemi pod výškou kolien, ale aj pri tesárskych prácach vo dvore.“

+ všestrannosť
– čelné napínanie

Pre chalupárov a obyvateľov vidieka, ktorí každoročne závisia od palivového dreva, ale aj na tesárske práce.

210 €
www.mountfield.sk

Dolmar PS-35 C-35

++++ (štyri)

Motor: 35 cm3, 1,7 kW
Rezná sústava: Dolmar, 35 cm, 3/8“
Nádrž palivo + olej: 400 + 290 ml
Hmotnosť: 4,4 kg

Robustné, ale útle vyhotovenie tejto píly je stavané na intenzívnu záťaž v podmienkach, pri ktorých človek nedokáže dávať úzkostlivý pozor na náradie, s ktorým pracuje. Pri rezaní dreva nás oslovila rezným výkonom, ktorý jemne prekračoval naše očakávanie. Možno to pripísať netypickému vyváženiu píly, ktoré pobáda reznú sústavu do záberu. Oslovila nás nízkymi vibráciami a hladkým chodom, čo je pri nárazovej práci príjemným bonusom pre každého, kto sa rád vyhne prílišnej námahe. Len chvíľami sme mali pocit, že pre jej širokú rukoväť sa niekedy ľavá ruka posúvala tak, že sme namiesto kolmých polien pílili šikmé. Obratnosť pri opiľovaní, mäkká gumová rukoväť pri štartovaní, palivová pumpička na rýchle štartovanie za studena sú všetko bonusy. Beznástrojový systém na výmenu lišty a napínanie reťaze však musíte oželieť.

„Ergonómia tejto píly príjemne vybieha nad štandard svojej triedy.“

+ útle vyhotovenie
+ obratnosť

Pre každého, kto hľadá kompaktnú pílu nielen na spracovanie palivového dreva, ale aj na všedné, každodenné výzvy.

259,90 €
www.dolmar.sk

 

TEXT: Milan Gigel
FOTO: archív výrobcov

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 6/2017.

Komentáre

Prepíšte text z obrázku do poľa. Ak nedokážete text rozoznať, kliknite na obrázok.

Ďalšie z JAGA GROUP