Partneri sekcie:
  • Peikko
  • Vaillant
  • STAT_KON
  • SKSI

Inšpirujeme k náročnosti

image 87382 25 v1

Bez hydraulických nadstavieb by firmy pôsobiace v sektore inžinierskych stavieb nemohli fungovať. Aké je to pôsobiť v takejto pomerne špecifickej oblasti? Porozprávali sme sa s Ing. Pavlom Cagáňom, konateľom spoločnosti HYCA.

Vaša spoločnosť pôsobí v pomerne špecifickej oblasti výroby nadstavieb nákladných podvozkov. Ktoré z ponúkaných produktov sa najviac využívajú v rámci inžinierskych stavieb? Či už pri realizácii dopravných stavieb, vodohospodárskych diel, resp. iných špeciálnych stavieb a podobne…

Naša spoločnosť je dôležitým finálnym dodávateľom veľkých stavebných spoločností. Bez hydraulických nadstavieb, ako sú hydraulické ruky, naťahováky, sklápače, valníky, kontajnery, príp. iné hydraulické zariadenia, by firmy pôsobiace v sektore inžinierskych stavieb nemohli fungovať. Dodávame aj špeciálnu stavebnú techniku na vyslobodzovanie, vyťahovanie, naťahovanie a stláčanie. Zároveň sme jedným z najvýznamnejších dodávateľov pre sektor záchranných a obranných zložiek či hasičských služieb. Na všetky tieto činnosti máme zázemie, vlastné priestory, haly, dlhoročné skúsenosti a v neposlednom rade aj kvalifikovaných ľudí.

Dôležitou súčasťou predaja takéhoto sortimentu by malo byť pravdepodobne aj odborné poradenstvo s podporou pri následnej montáži. Je to súčasť vašej ponuky?

Sme jedna z mála firiem na SR, ktorá má špecializovaný konštrukčný tím pozostávajúci z viacerých odborníkov. Opierame sa pritom o viac ako 25-ročné skúsenosti v tomto odbore a skutočne vieme poradiť takmer so všetkým (smiech).

Ing. Pavol Cagáň, konateľ spoločnosti HYCA s. r. o.
Ing. Pavol Cagáň, konateľ spoločnosti HYCA s. r. o.

Ako funguje servis? Poruchy akýchkoľvek technológií a mechanizmov na stavbách spôsobujú časové posuny, zmeny plánov aj ekonomické straty. Ponúkate klientom taký servis, aby sa ich tieto nadväzujúce komplikácie nedotkli? Ako rýchlo im dokážete poskytnúť pomoc?

Rýchlosť servisu je veľmi dôležitá, nemáme s tým problém. Servis okrem toho poskytujeme aj našim klientom v zahraničí. Máme za sebou servisné úkony napríklad aj pri nórskych fjordoch.

Rýchly servis je jedna vec, pri používaní takýchto technológií však klienti potrebujú zrejme aj dlhodobejšiu starostlivosť. Ponúkate im aj priebežné revízie či pozáručný servis? Ako je to s možnosťou zakúpiť si prídavné zariadenia a náhradné diely?

Samozrejme, poskytujeme záručný aj pozáručný servis. Tak ako pri každej technike, aj v tomto prípade je pravidelná údržba nevyhnutnosťou. Naše zariadenia pracujú v prostredí náročnom na ťah aj tlak, preto musia byť v 100-percentnom stave. Čo sa týka prídavných zariadení, možno ich u nás nielen zakúpiť, klientom ich aj namontujeme a zabezpečíme im následný servis.

V praxi sa určite často vyskytujú aj rôzne špecifické požiadavky šité na mieru konkrétnej stavby. Spomínate si v tejto súvislosti na nejaké zaujímavé riešenia? Ktoré z vašich referencií by sme v našom časopise nemali opomenúť?

Medzi veľmi zaujímavé projekty patrí napríklad malá vodná elektráreň v Liptovskom Jáne, ktorá sa bude realizovať začiatkom budúceho roka. Budeme tam dodávať hydraulický žeriav, jeden z najväčších, ktoré sa v poslednom období inštalovali na území bývalého Československa. Tento žeriav bude slúžiť nielen na výstavbu malej vodnej elektrárne, ale aj na jej obsluhu. Nemenej významná bola aj dodávka hydraulickej ruky na nákladné vozidlo s dosahom až 33 m a nosnosťou na tejto vzdialenosti až 740 kg. Výkon ruky bol obrovský – zodpovedá mu napríklad situácia, pri ktorej by ste potrebovali umiestniť bremeno len 4,3 m od auta, pričom to bremeno by mohlo vážiť až 20 000 kg. V rámci sektora IS dodávame aj potrebnú techniku na pomoc pri záplavách a sme jedným z hlavných dodávateľov pri protipovodňovej ochrane.

Momentálne sa na Slovensku stavebníctvu opäť pomerne darí, odzrkadľuje sa to aj na vašich vyhliadkach a plánoch na rok 2017?

Určite, plány sú ambiciózne. Tlak klientov na nás je veľký a my sme rozhodnutí ho ustáť a využiť na zlepšenie a rozšírenie portfólia našej spoločnosti.

Testovanie ťahu a tlaku v extrémnej polohe
Testovanie ťahu a tlaku v extrémnej polohe
Ing. Pavol Cagáň, konateľ spoločnosti HYCA s. r. o.
Ing. Pavol Cagáň, konateľ spoločnosti HYCA s. r. o.
Hydraulická ruka v prepravnej polohe
Hydraulická ruka v prepravnej polohe

TEXT: Silvia Friedlová
FOTO: HYCA, Miro Pochyba