Posuvné dvere

Partneri sekcie:

Obe ruky plné a pred Vami klasické otváravé dvere s kľučkou ... Situácia, ktorú už zažil každý z nás. Výmenou klasických dverí za interiérové posuvné dvere, budú tieto problémy minulosťou.

Zdvižne posuvné dvere VEKASLIDE 82 predstavujú perfektné prepojenie interiéru s exteriérom. K dispozícii tak máte veľké "okno", ktorým môžete prechádzať a zároveň svojimi izolačnými vlastnosťami predstavuje sklenenú stenu. Dvere opticky rozširujú priestor a prepúšťajú svetlo aj čerstvý vzduch. Vďaka modularite si navyše môžete zvoliť veľkosť, akú potrebujete.

Stavebné puzdro na posuvné otváranie dverí nahrádza časť dverí a zároveň chráni zasunuté dverné krídlo vo vnútri. Uľahčuje manipuláciu s dverným krídlom a nepotrebuje prah, čím vzniká bezbariérový prechod. Stavebné puzdro je vhodné na zabudovanie tak do murovanej priečky, ako aj do priečky zo sadrokartónu.

Kombinácia kovovej čiernej s masívnym drevom, ktorá prevláda v interiéri rodinného domu v Záhorskej Bystrici, rozohráva zaujímavú hru kontrastov, ktorá ani časom neomrzí. Výrazným elementom hlavného priestoru sa stávajú dvere v posuvnom vyhotovení priamo zo stropu.

Ten, kto chce realizovať architektonické vízie, potrebuje k tomu vhodné technické riešenia. Preto sa architekti a dizajnéri spoliehajú na podnikovú skupinu Gretsch-Unitas ako jednu z popredných medzinárodných spoločností na trhu orientovanú na okennú a dverovú techniku ako aj automatické vstupné systémy a systémy manažmentu budov.

Medzi charakteristické prvky moderných stavieb patrí prechod medzi interiérom a vonkajším prostredím cez veľkorysú presklenú plochu. Inoutic preto predstavil systém zdvižno-posuvných dverí s novým úzkym rámom s pohľadovou šírkou len 45 mm. Štíhly profil rámu okna zaistí v interiéri o 10 % viac denného svetla.

Vo veľtrhovom stánku s rozlohou 1 000 m2 podnikateľská skupina Gretsch-Unitas prezentovala svoje exponáty a riešenia v šiestich oblastiach: UNIverzálny princíp, budúcnosť posuvných prvkov, bezpečné vchody a východy, efektívne riešenia dverí, inteligentné riešenia pre rodinné domy a náročné fasádne riešenia. Dôraz sa kládol na témy ako vlámanie, bezbariérovosť a inteligentné riešenia.

V malom byte alebo úzkej chodbe dokážu na rozdiel od otočných dverí ušetriť miesto, v priestranných bytoch a domoch rozohrajú najmä v dvojkrídlovom variante doslova dizajnový koncert. Dverné krídla posúvajúce sa po murovanej alebo sklenenej priečke sú navyše maximálne kompatibilné a vyhovejú tak nárokom každého priestoru i prianiu svojho majiteľa.

Posuvné dverné systémy netreba zvlášť predstavovať. Našli si miesto na trhu, získali obľubu u zákazníkov a výrobcovia sa pretekajú v inovatívnych riešeniach. Urobili sme teda prieskum ponúkaných systémov a vybrali sme 7 najzaujímavejších tipov.

Verejné budovy si vyžadujú kvalitné riešenia vstupov a bezpečnosti jednotlivých priestorov. Renomovaní výrobcovia automatických vstupných systémov nepoznajú kompromisy, vedia svojim klientom riešenie naprojektovať aj zabezpečiť doslova na mieru. Vstupy musia vyhovovať stavebno-fyzikálnym, požiarnym aj bezpečnostným normám a dodávateľ zabezpečí dokonalý záručný i pozáručný servis.

Posuvné dverové systémy predstavujú efektívne riešenie výplní stavebných otvorov. Ich výhodou je hlavne podstatné zjednodušenie dispozície interiéru, ale aj zjednotenie dizajnu dverí s celkovým výtvarným poňatím interiéru. Nie vždy je však možné riešenie prostredníctvom stavebných puzdier so zasúvacími dverami.

Hlavným kladom posuvných dverových systémov je úspora miesta. Zasúvacie dvere umožňujú architektom riešiť pohyb i v komplikovaných dispozíciách – nielen v novostavbách, ale čoraz častejšie aj pri rekonštrukciách budov rôznej typológie.

Správne dvere môžu aj obyčajný interiér zmeniť na priestrannejší a elegantnejší. Okná od stropu k podlahe stierajú hranice medzi interiérom a vonkajším prostredím.

Rôzne typy interiérových predelov umožňujú variabilnejšie využívať väčšie alebo univerzálne priestory domu či bytu a zároveň svojou mobilitou a premenlivosťou vhodne zdynamizovať inak relatívne statický charakter miestnosti. Väčšina možností, o ktorých sa dozviete z nasledujúcich riadkov, sa dá zrealizovať v už existujúcich a obývaných interiéroch, na niektoré je však vhodné kvôli prípadnej stavebnej príprave myslieť v predstihu. Principiálne však platí, že dotknutý priestor systémom posuvných prvkov ozvláštnime, dodáme mu nový rozmer, moderný vzhľad a v neposlednom rade aj užívateľskú kvalitu.