Okenné profily

Partneri sekcie:

Pri výbere okenných systémov pre súčasnú architektúru sú nevyhnutné nielen výborné technické parametre, ale aj vizuálne aspekty. Dominanciu preberajú štíhle a minimalistické profily, ktoré sa poľahky dokážu prispôsobiť akémukoľvek architektonickému dizajnu stavby.

Svet okien sa za posledných dvadsať rokov výrazne zmenil a nie je to len otázka dizajnu, ale aj materiálu a konštrukcie. Špičkový výrobca dokáže navrhnúť a vyrobiť profil, ktorého konštrukcia nepotrebuje nevyhnutne hrubé steny, ale skôr kvalitnú receptúru materiálu a technológie.

Súčasná energetická kríza mnohých núti zamýšľať sa viac nad možnosťami úspor v domácnosti. Stále rastie dopyt po úsporných energetických zdrojoch, ako sú tepelné čerpadlá alebo fotovoltaika. Záujem však rastie aj o tepelnoizolačné okná, pretože tými nezateplenými môže z domácnosti unikať až 50 % tepla.

Samuel Ďuriš -

Belgický výrobca PVC a kompozitných profilových systémov pre okná a dvere Deceuninck predstavuje prvé projekty s profilmi Elegant Abstract. Predsadený dizajn krídel (úplne zarovnaný s rámom) zaujme štíhlymi, ostrými líniami, ktoré tomuto profilovému radu vyniesli ocenenia German Design Award a Red Dot.

Otvorové výplne významne dotvárajú vizuálnu podobu každej stavby. K dnešným trendom vo svete architektúry patria čisté línie a elegantný dizajn. Kombináciou jednoduchých línií, moderného vzhľadu a výnimočných vlastností je okenný profil Elegant.

Každá doba je v architektúre charakterizovaná určitými trendmi a módnymi vplyvmi. V tej súčasnej je možné pre väčšinu stavieb rodinných domov nájsť niekoľko spoločných prvkov. Medzi nich patrí spojený priestor obývacej izby s kuchyňou, ktorý sa ďalej opticky rozširuje o vonkajšiu terasu. Terasu od izby oddeľuje často veľkoformátové zasklenie s dverným systémom.

V médiách sa stále častejšie môžeme stretnúť s informáciou, že okná s obsahom tzv. recyklovaného PVC, poprípade okná vyrobené z PVC profilov, ktorých hrúbka pohľadovej steny profilu je iná než triedy „A“, majú nižšiu kvalitu.

Umývanie a údržba okien patrí k menej populárnym činnostiam, ale rovnako ako ostatné druhy upratovania je občas skrátka nevyhnutné. Aj keď najväčším strašiakom býva umývanie, a predovšetkým leštenie skla tak, aby na ňom neostali žiadne šmuhy a okno vyzeralo na prvý pohľad perfektne, nemenej dôležitá je takisto údržba ostatných častí – teda ako umyť a ošetriť okenný rám.

Keď v roku 2008 prezentovala spoločnosť REHAU na trhu unikátny kompozitný materiál na báze PVC a sklených vlákien s produktovým názvom RAU-FIPRO, rozšírili sa možnosti výroby plastových okien do skôr nemysliteľných dimenzií. Zrazu bolo možné vyrábať plastové okná v oveľa väčších rozmeroch a dokonca bez oceľovej výstuhy, čo prinieslo ďalšie zaujímavé možnosti. Avšak nová generácia tohto materiálu RAU-FIPRO X posúva hranice možného ešte omnoho ďalej. V skutočnosti to znamená nárast rozmerov okenných systémov do výšky aj šírky zhruba o 10 %.

Už niekoľko rokov badať rozmáhajúci sa trend rozširovania zavádzajúcich informácií o kvalite plastového okna medzi širokou verejnosťou i za pomoci tlačených alebo elektronických médií. Či už ide o populárne alebo viac-menej populárno-technické, či náučné časopisy, weby a iné, neustále sa v nich opakujú rovnaké zaručene pravdivé mantry o plastových oknách. Čo je už ale omnoho horšie, tieto mantry sa či už z nevedomosti alebo účelovo šíria medzi projektantmi, a následne sa dokonca dostávajú do podmienok výberových konaní, dokonca aj verejných zákaziek hradených z verejných prostriedkov štátu, našich daní, fondov EÚ a iných.

V prípade výberu okien do bytového domu je kľúčový dôsledný prístup k tvorbe projektovej dokumentácie. Projektant by mal v prvom rade zvážiť orientáciu domu a tomu prispôsobiť návrh obálky budovy. Veľkosť a počet okien, ako aj výber vhodného typu zasklenia, či dokonca rámového profilu treba prispôsobiť orientácii jednotlivých okien na svetové strany.