image 84311 25 v1
Galéria(14)

Mobilné domy sú novým trendom: Preč od hektiky miest a technológií!

Partneri sekcie:

Čoraz viac mladých ľudí, a to nielen študentov, zaujímajú možnosti mobilného bývania a rôzne malé domčeky, ktoré ladia s novodobým trendom moderného kočovníctva a života v súlade s prírodou.

1 21
BallAlbanese Getaway Final 063 1
BallAlbanese Getaway Final 079
BallAlbanese Getaway Final 096
Bearwalk Clara Web 11
Bearwalk Clara Web 38
Bearwalk Clara Web 181
lorraine 017

Samozrejme, tento životný štýl je posunutý na úplne inú úroveň ako kedysi. Mladí ľudia, ktorí takto žijú, sa tešia z kontaktu s prírodou a z možnosti bývať takpovediac kdekoľvek, kde sa im zachce. V podobnom štýle je aj projekt študentov z Harvardovej univerzity, ktorý vám predstavujeme.

Ekologické chatky na kolesách

V apríli 2015 založili študent obchodu Jon Staff a študent práva Pete Davis s podporou študentov dizajnu z Harvardovej školy dizajnu spoločnosť, ktorá navrhuje, stavia a prenajíma ekologické chatky na kolesách záujemcom, ktorí chcú uniknúť z ruchu mesta a od digitálnych technológií do tichého prostredia. Takto si zároveň môžu otestovať bývanie v malom mobilnom dome. Momentálne spoločnosť Getaway prevádzkuje šesť mobilných drevených chatiek s plochou 15 až 20 metrov štvorcových.

Relax krásnom prostredí

Tri z týchto chatiek sú umiestnené v blízkosti New Yorku a tri v okolí Bostonu. „Getaway stavia domčeky, ktoré umiestni do krásneho vidieckeho prostredia a prenajíma ich obyvateľom miest, ktorí chcú uniknúť digitálnym technológiám… Po dohode sú umiestnené na prenajatý pozemok. Napriek tomu, že ich nechávame dlhší čas na jednom mieste, chatky sú mobilné a dajú sa premiestniť,“ hovoria zástupcovia spoločnosti pre zahraničné médiá.

Nielen na dovolenku?

Prvá chatka na kolesách bola umiestnená približne hodinu jazdy od Bostonu v New Hampshire. Keďže záujem o ubytovanie v tomto mobilnom domčeku rástol, študenti postavili dve ďalšie chatky na kolesách, ktoré našli miesto tiež neďaleko Bostonu a následne ďalšie tri, ktoré umiestnili v okolí New Yorku. Dnes je cieľom spoločnosti rozšíriť podobné možnosti relaxu po celej Amerike.


Mnohí ľudia prejavili záujem bývať v nich natrvalo, nielen počas dovolenky. Súvisí to i s u nás rastúcim trendom bývania v drobných stavbách, kde je skutočne len to najnevyhnutnejšie. Nejde len o šetrenie financiami a možnosť byť bližšie k prírode, ale aj o pocit voľnosti a slobody – možnosť bývať práve tam, kde sa vám zachce, a nebyť viazaní.

V žiadnom nechýba teplá sprcha ani sporák

Stavba jednej mobilnej chatky trvá približne štyri týždne, pričom existujú tri východiskové modely, ktoré spoločnosť stavia a z ktorých vychádza. Z dreva sú vytvorené konštrukčné rámy, opláštenie i interiérové úpravy.

Často využívaným materiálom je aj borovicová a brezovú preglejka. Všetky domčeky majú rovnaké elektrické a vykurovacie systémy. V každom modeli nájdete umývadlo, WC, sprchu s teplou vodou, sporák, aj chladničku. Napriek tomu, že všetky mobilné domčeky sú dlhé a úzke (podobne ako karavan), líšia sa pôdorysom a výškou od vozovky.

Maximálny priestor v minimálnom dome

Napríklad chatka Ovida, ktorá stojí neďaleko Bostonu, evokuje tradičný drevený dom, má drevenú konštrukciu. Je „oblečená“ do čierneného dreva, v ktorom sú okná rôznych rozmerov. Interiér je vybavený manželskou posteľou, kútikom s poschodovou posteľou, jedálenským stolom, vstavanými policami. Je navrhnutá tak, aby maximalizovala dostupný priestor.

Domček pre spisovateľa

Model Lorraine bol zase koncipovaný ako priestor na tvorbu pre spisovateľa. Je to pokojné miesto, kde môžete načerpať inšpiráciu a v pokoji spracúvať svoje zážitky. Vo vnútri je vybavený väčšou pracovnou plochou, ktorá vedie z kuchyne do spálne. Takmer po celej dĺžke domu sa nachádza pás okien poskytujúci príjemný výhľad. Taktiež tu nájdete veľkú posteľ a pohovku.

Pre väčší počet ľudí – Clara

Tento model je charakteristický veľkým zaskleným priestorom, ktorý dovnútra prináša dostatok svetla a vytvára úzky kontakt s prírodou. Interiér nie je vybavený žiadny bežným nábytkom – je to prakticky len kombinácia mäkkých a tvrdých povrchov, ktoré môžu návštevníci použiť podľa predstáv a potreby. Túto chatku na kolesách obľubujú najmä študenti.

Úplne reálny zážitok

Tvorcovia myšlienky a realizátori nápadu prenajímateľných mobilných chatiek ich ponúkajú za 99 dolárov za noc v okolí mesta New York, čo znamená lacný a úplne iný typ dovolenky, na akí sú ľudia v mestách zvyknutí. Namiesto mobilu sa pozerajú na hviezdy a prírodu, sedia pri vatre a reálne komunikujú s ľuďmi, ktorých majú radi a ktorí sú s nimi aj fyzicky, nielen virtuálne.

Sabína Zavarská
Zdroj: getaway.house, inhabitat.com, bostonmagazine.com, dezeen.com