Partner sekcie:
  • Stavmat

Kingspan Kooltherm K15 – ideálna izolácia na zavesené fasády

image 72290 25 v1

Zavesené odvetrané fasády dnes predstavujú obľúbené riešenie pri občianskych a administratívnych budovách. Ich nespornou výhodou je okrem iného vysoká variabilita finálnej povrchovej úpravy, odvetrávanie umožňujúce ochrániť vlastnosti systému pred vlhkosťou a jednoduchá realizácia opráv. Izolácia zavesených fasád od spoločnosti Kingspan Izolace s názvom Kooltherm K15 tak predstavuje ideálne riešenie tepelnotechnických požiadaviek v takmer akejkoľvek skladanej fasáde tohto typu.

Zavesená fasáda

Zavesenú fasádu tvorí konštrukcia so zadným odvetraním a dodatočná izolačná vrstva, chránená pred účinkami klimatických vplyvov vhodným vonkajším plášťom. Tento systém je výrazne variabilný – či už zvolíte ako finálnu povrchovú vrstvu omietané dosky, drevené lamely, vláknocementové, plastové, alebo dokonca keramické, prípadne kamenné panely, pri dodržaní predpísaných technologických postupov a výbere dostatočne kvalitnej izolačnej vrstvy bude výsledkom fasáda so špičkovými parametrami a moderným dizajnom.

Tenká izolácia s výnimočnými vlastnosťami

Všetky výrobky Kingspan Kooltherm® sú chemicky neškodné pre životné prostredie a ich použitie je bezpečné. Fasádnu dosku Kingspan Kooltherm® K15 je dobré použiť predovšetkým ako izolačný materiál v skladaných fasádach, kde je často nedostatok priestoru. Kooltherm® K15 má vynikajúce tepelnoizolačné vlastnosti a na jej inštaláciu stačí veľmi málo priestoru. S tuhou izolačnou doskou Kooltherm® K15 možno jednoducho zachovať potrebnú vzduchovú medzeru bez toho, aby rástla hrúbka fasády.

Vznikne tak „štíhla“ stavebná konštrukcia a navyše zostane zachovaná sloboda architektonického riešenia, pričom bude k dispozícii viac voľného priestoru na estetické úpravy fasády. Doska sa dodáva s čiernym laminovaním, vďaka čomu ju možno využiť aj v prípade fasádneho systému s otvorenými škárami. Jej konštrukcia zabezpečuje, že je aj dostatočne hydrofóbna, takže dodatočná inštalácia hydroizolačnej fólie odpudzujúcej vodu väčšinou nie je nutná. Vďaka výborným protipožiarnym vlastnostiam zasa dosahuje fasádna doska Kingspan Kooltherm® K15 veľmi dobrú triedu reakcie na oheň B-s1 (d0 ako holý výrobok). V prípade skladaných fasád je fasádna doska Kooltherm® K15 tou najlepšou voľbou.

Prehľad výhod dosiek Kooltherm K15

  • Súčiniteľ tepelnej vodivosti (lambda): λ = 0,020 W/(m . K)
  • Ideálne do novostavieb i pri rekonštrukcii budovy
  • Dlhá životnosť a ohľaduplnosť k životnému prostrediu (atest v holandskom testovacom inštitúte NIBE)
  • Jednoduchá aplikácia
  • Ideálne na zavesené fasády s otvorenou štruktúrou

Ekologický panel ušetrí energiu i priestor

Fasádna doska Kingspan Kooltherm® K15 je izolačná doska z tuhej rezolovej peny, na jednej strane vybavená uzavretou čiernou hliníkovou fóliou a na druhej strane mikroperforovanou hliníkovou fóliou. Má nízku hmotnosť a presné vyhotovenie z výroby umožňuje jednoduchú a presnú aplikáciu. Izolačný materiál Kooltherm je veľmi ohľaduplný k životnému prostrediu. Produkt je mimoriadne vhodný v prípade projektov ekologického bývania a do pasívnych domov.

Technické údaje     

VlastnosťHodnota
Trieda reakcie na oheň (podľa ČSN EN 13501-1)B-s1, d0 (holý výrobok) 
Hustota                            cca 35 kg/m3
Pevnosť v tlaku pri 10 % deformácii (podľa ČSN EN 826)≥ 100 kPa   
Rozmerová stabilita – 48 h, 70 °C a 90 % RV (dĺžka a šírka)≤ 1,5 %   
Rozmerová stabilita – 48 h, -20 °C/+70 °C (dĺžka a šírka)≤ 1,5 %
Difúzny odpor (μ)1 430     
Uzavreté bunkymin. 90 %

Tepelné vlastnosti

Koeficient tepelnej vodivosti

Hrúbka izolácie   Hodnota λD (W/(m .•K))
(mm)(podľa ČSN EN 13166)
< 450,021
45 – 1200,020

Tepelný odpor

Hrúbka izolácie Hodnota RD
(mm)(m2 .•K/W)
200,95
401,90
603,00
804,00
1005,00
1206,00

Hodnoty RD sú stanovené pre označenie CE a sú prevzaté do osvedčenia KOMO.
Hodnoty RC sa v tejto tabuľke neuvádzajú, pretože závisia od typu upevňovacieho materiálu a od počtu upevňovacích prvkov na 1 m2.

Viac informácií na www.kingspaninsulation.cz

ZDROJ: PR článok spoločnosti Kingspan a.s.

Komentáre