NBS predpokladá koncom roka 2009 mierny rast cien nehnuteľností

Národná banka Slovenská (NBS) má dva scenáre možného vývoja cien rezidenčných nehnuteľností v tomto roku. Oba varianty predpokladajú v poslednom štvrťroku mierny nárast cien, v prvom o 1,5 % a v druhom o 2 % pri predpokladanom cenovom strope vyše 1400 eur (42 176 Sk) za štvorcový meter. Avizoval to začiatkom týždňa Mikuláš Cár z oddelenia makroekonomickej analýzy NBS počas bratislavského podujatia Makroekonomika 2009 - súčasný stav a perspektíva.


Prvý scenár podľa neho počíta s poklesom cien v prvom štvrťroku o 3 % a v druhom scenári až o 10,5 %. Predaj a dopyt po nehnuteľnostiach ovplyvnila na Slovensku aj dostupnosť hypoték. „Sprísnené podmienky pre hypotekárne úvery zrejme znížia dopyt po tomto produkte. Menšia množina klientov dokáže totiž vyhovieť sprísneným podmienkam,“ uviedol Cár pre TASR. Zároveň však bude podľa neho pretrvávať  záujem o bývanie, čo povedie k ďalšiemu využívaniu úverov na tento účel.

Z analýzy NBS vyplýva, že najvyššie ceny nehnuteľností v SR boli v druhom a treťom štvrťroku 2008, a to na úrovni 1500 eur (45 189 Sk)/m2. Cenové maximum napr. bratislavský región zaznamenal v druhom štvrťroku vo výške viac ako 2000 eur (60 252 Sk) eur/m2.

Stagnácia až spomalenie trhu v SR podľa Cára už nastala najmä v druhom štvrťroku, a to z dôvodu sťaženia dostupnosti úverov v dôsledku zvýšenia obozretnosti bánk. Ďalšími príčinami boli rastúca zásoba a ponuka domov a bytov a zároveň slabnúci dopyt po nových aj starých bytoch. Upozornil v rámci realitného trhu na veľké rozdiely medzi regiónmi.

Pozitívom svetovej finančnej krízy je postupná kryštalizácia a štandardizácia realitného trhu v SR.

Zdroj: TASR