Nuppu

Bratislava našla, kde by mohli byť nájomné byty. Má to však háčik

Na najbližšom rokovaní miestneho zastupiteľstva budú ružinovskí poslanci schvaľovať materiál o pokračovaní rokovaní s developerom YIT. Chcú získať jednu budovu popri diaľnici v areáli Nuppu v Prievoze. Majú v nej byť nájomné byty pre Ružinov.

O rokovaní informovali na Facebooku poslanci Team Vallo pre Ružinov. Ak sa s developerom dohodnú, môže v bratislavskej mestskej časti do dvoch rokov pribudnúť 95 bytov a 88 parkovacích miest. Sú koncipované ako štartovacie malometrážne ubytovanie s  podmienkami pre komunitný coworking a prácu z domu.

Rokovací materiál hovorí o dvoch alternatívach financovania ponúkanej predajnej sumy, ktorá je takmer 12 miliónov EUR bez DPH. Buď cez štátny fond rozvoja bývania alebo cez komerčný úver. Prekážkou financovania cez ŠFRB je to, že momentálne sa zmenou stavby pred užívaním z pôvodných 5 objektov administratívy stal Garni hotel s apartmánmi – občianska vybavenosť, čo ŠFRB nepovoľuje. V budúcnosti však poslanci rátajú so zmenou územného plánu, v ktorej by sa Garni hotel preklasifikoval na nájomné bývanie.

Ako prilákať učiteľov

Ružinov chce nájomné byty ponúknuť ako zamestnanecký benefit pre štátnych zamestnancov, ktorých mestská časť dlhodobo nevie prilákať. Nedostatok pociťuje najmä na pozíciách v oblasti školstva, bezpečnosti a na úseku sociálnych služieb.

Podľa mestskej časti sa výška cenovej ponuky javí ako finančne výhodná. Tvrdí, že podľa finančného modelu
umožňuje prenajímať byty za ceny približne o tretinu nižšie, než je trhová cena prenájmov v danej lokalite. Priemerná výška nájomného podľa štúdie YIT k projektu, ktorý označujú ako Bergamon, je 407 eur bez poplatkov a energií. Ružinov zvažuje poskytnutie úľavy na nájomnom, respektíve dotáciu vo výške približne 100 eur.

Materiál uvádza, že za identických podmienok rokuje o nadobudnutí nájomných bytov v rovnakom projekte aj hlavné mesto. Druhá polovica projektu Bergamon, ktorý bol pôvodne administratívny, bude mať pravdepodobne tiež rezidenčnú funkciu.

Petícia proti nájomným bytom

Nie každému sa projekt mestskej časti páči. Proti sú viacerí majitelia bytov v Nuppu, ktorí spísali petíciu. Zatiaľ 223 podpisov. „V projekte pribudne namiesto administratívneho centra 285 bytových/apartmánových jednotiek, čo sa nepriaznivo odrazí na kvalite života súčasných obyvateľov projektu Nuppu, ako aj ostatných obyvateľov bytov a domov v lokalite Ružinova časti Prievoz,“ píše sa v petícii.

Zmena projektu má podľa signatárov výrazne zhoršiť dopravnú situáciu v blízkom aj širšom okolí, znížiť bonitu lokality a zmeniť kvalitu bývania. Developer YIT petíciu nechce komentovať.

Veronika Rajničová