image 63475 25 v1
Galéria(6)

Slováci stavajú v Indonézii

Na indonézskom ostrove Lombok vzdialenom asi 100 kilometrov od známejšieho ostrova Bali by mal čoskoro vyrásť päťhviezdičkový dovolenkový komplex Ekas Bay Resort.

01 Lombok situacia phase 1 01
04 Lombok  Villas 1BED
07 Lombok  Villas 2BED
1BDR
2BDR

Investorom je slovenský podnikateľ Anton Siekel, ktorý na projekte spolupracuje so slovenským architektom Pavlom Kosnáčom. Ekas Bay Resort je umiestnený v juhovýchodnej časti ostrova Lombok, ktorý má rozlohu 4 725 km2. Ostrov sa stáva čoraz vyhľadávanejšou turistickou destináciou, ale pripravovaný dovolenkový rezort bude umiestnený v zatiaľ neobývanej časti ostrova. Hlavné mesto Praya, kde je aj medzinárodné letisko, je však vzdialené len 30 minút jazdy autom.

Pri jednotlivých vilách sa slovenskí tvorcovia inšpirovali miestnou tradíciou, ale zároveň chceli vniesť aj modernejší pohľad, a tak je ich architektonický výraz v duchu súčasného európskeho názoru s prvkami funkcionalizmu.

Tradícia aj Európa

Rezort bude rozdelený na dve zóny, ktoré budú realizované v dvoch fázach. V I. fáze tam bude 55 víl a päťhviezdičkový hotel, neskôr by mali pribudnúť wellness, reštaurácie, bar, jachtársky klub, konferenčná miestnosť, ale aj kaplnka a obchody. „Samozrejmosťou sú rôzne športové aktivity a aktivity pre deti,“ hovorí Pavel Kosnáč. „Okrem toho budú môcť hostia využiť priestory v hlavnej budove, priestranný bazén veľký 1 200 m2, heliport a marínu pre súkromné člny a jachty. V prvej etape bude využitých 37 hektárov. V druhej etape sa rezort rozšíri smerom na východ.“„Štúdiu sme urobili podľa vlastných predstáv,“ zdôrazňuje architekt Kosnáč. „S investorom máme za sebou úspešnú spoluprácu na jednom bytovom interiéri v Bratislave, takže vedel, čo môže od nás čakať. Pri interiéroch jednotlivých víl sme sa inšpirovali miestnou tradíciou, ale zároveň sme chceli vniesť aj modernejší pohľad, a tak je ich architektonický výraz v duchu súčasného európskeho názoru s prvkami funkcionalizmu.

Situácia riešeného územia, ktoré má v 1. etape rozlohu 37 hektárov.

Celkom prirodzene sme pri koncepte projektu využívali aj terénne nerovnosti a niektoré vily budú zarezané do svahu.“ Pre Pavla Kosnáča je to prvý veľký zahraničný projekt, a aj preto ho konzultuje s miestnym stavebným inžinierom, ktorý ovláda príslušnú legislatívu. Spoločne sa rieši aj po­užitie miestnych materiálov, statika či infraštruktúra. Keďže ide o náročný terén v tropickej oblasti, slovenský architekt vyžadoval vlastné zameranie územia, ktoré sa robilo z malého lietadla. Nasledoval geologický prieskum a dnes už vrcholia prípravy na samotnú výstavbu. Prekvapilo ho niečo v porovnaní s našou stavebnou praxou? „K odlišnostiam patrí aj fakt, že pri elektrine musia byť generátory,“ odpovedá Pavel Kosnáč. „Voda sa odsoľuje a následne čistí, čiže tam nie sú prípojky na inžinierske siete. Výhodou je lacná, ale kvalitná pracovná sila.“

Pôdorysy dispozícií víl

Vily s bazénom

Vily budú tvoriť jedno- až trojizbové domy s vlastným bazénom a priestrannou záhradou, ktorá bude vytvárať súkromie. Jednoizbové vily budú mať zastavanú plochu 180 m2, na pozemku s výmerou 600 m2. V prvej fáze sa vybuduje dvadsaťdeväť jednoizbových víl. Dvadsaťjeden dvojizbových víl bude mať zastavanú plochu 238 m2, na pozemku s rozlohou 875 m2. Najväčšiu rozlohu bude mať štvorica ­trojizbových víl s plochou 478 m2, na ­pozemku veľkom 1 500 m2. Pre väčšie skupiny bude určená desaťizbová vila s plochou viac než 1 700 m2, skrytá na pozemku s výmerou 4 500 m2. Súčasťou rezortu je aj ubytovanie pre zamestnancov s kompletnou vybavenosťou. Nechýba ani kresťanská kaplnka určená na sobáše zahraničných turistov z Európy.

Pôdorysy dispozícií víl

EKAS BAY RESORT

Miesto stavby: Ekas Bay, Lombok, Indonézia
Architekt: KOSI architekti: Ing. arch. Pavel Kosnáč, Ing. arch. Silvia Rudincová, Ing. arch. Richard Kožoušek, Ing. arch. Martin Križan
Investor: FPD Corporation SK, a. s.
Začiatok výstavby: 2014 – 1. etapa
Ukončenie výstavby: 2016 – 1. etapa
Celkové investície: 50 mil. USD (asi 36,75 mil. eur)
Riešené územie:    37 ha (1. etapa)

TEXT: ĽUDOVÍT PETRÁNSKY
VIZUALIZÁCIE, DOKUMENTY: KOSI ARCHITEKTI

Článok bol zverejnený v časopise ASB.