image 82990 25 v1
Galéria(22)

Rozžiarili interiér

Do nie celkom šťastne riešenej tmavej dispozície bytu sa architekti rozhodli vniesť svetlo a farby. Či sa im to podarilo, posúďte sami.

byt h 10
byt h 11
byt h 13
byt h 15
byt h 16
byt h 17
byt h 18
byt h 21

Architektom z architektonického štúdia a3um zveril investor do rúk kompletnú realizáciu interiéru trojizbového holobytu v novostavbe v centre Bratislavy. Byt je juhozápadne orientovaný, žiaľ, napriek hĺbke dispozície 12 m je presvetlený iba z jednej strany, takže je dosť tmavý. Navyše, celý dom pôsobí veľmi chladne a neosobne: všade dominuje kameň, chróm, hliník.

Vstupný priestor má 20 m2, takže za posuvnými stenami z pozinkovaného pletiva sa skrývajú úložné priestory hodné rodinného domu.
Architekti sa preto rozhodli interiér navrhnúť úplne v protiklade so základným konceptom bytového domu. Použili svetlé farby a teplé drevo – dubové parkety natreté bielym olejom, nábytok z preglejky s rovnakou povrchovou úpravou. Preglejka je krásny a poctivý materiál, predovšetkým vo svojom reze, v ktorom vidno vrstvenie drevených dýh. Preto tento detail využívali čo najviac: korpusy šatníkov sú viditeľné, dvierka sú vsadené. Namiesto držadiel použili kruhové otvory, v ktorých je rovnako viditeľné vrstvenie preglejky.

Do dennej časti – kuchyne, jedálne a obývacej izby – sa prechádza cez chodbu, z ktorej architekti vytvorili knižnicu.
Dispozícia bytu je na novostavbu trochu atypická: svetlá výška miestností je v celom byte 3,1 m, vstupný priestor má 20 m2, takže za posuvnými stenami z pozinkovaného pletiva sa skrývajú úložné priestory hodné rodinného domu. Do priestrannej kúpeľne sa pohodlne zmestí veľký sprchový kút, práčka, sušička a množstvo úložných priestorov.

Napriek hĺbke dispozície 12 m je byt presvetlený iba z jednej strany, takže pôsobil dosť tmavo. Architekti sa preto rozhodli použiť svetlé farby a drevo.

Do dennej časti – kuchyne, jedálne a obývacej izby – sa prechádza cez chodbu, z ktorej architekti vytvorili knižnicu. Denná miestnosť je vybavená minimom nábytku, čo spôsobovalo značnú akustickú nepohodu pri počúvaní sterea. Holé steny odrážali zvuk a vytvárali nepríjemné echo. Tento jav sa podarilo odstrániť nalepením akustickej peny na stenu za sedačkou, ktorá je prekrytá perforovanou (ako inak) preglejkovou doskou, do ktorej sú zasunuté farebné „puky“.

Nalepením akustickej peny na stenu za sedačkou, ktorá je prekrytá perforovanou (ako inak) preglejkovou doskou, do ktorej sú zasunuté farebné „puky“, architekti odstránili nepríjemné echo.

Majitelia si tak môžu meniť motív obrazu a vytvárať nespočetné variácie. Hneď vedľa visí na stene bar v rovnakom dizajne. Fľaše sú hrdo vystavené, podsvietené, v útrobách je skryté všetko potrebné – poháre a poháriky, vývrtky a otvárače na fľaše…

Fľaše sú hrdo vystavené, podsvietené, v útrobách je skryté všetko potrebné – poháre a poháriky, vývrtky a otvárače na fľaše...
Konferenčný stolík je vlastne 3D modelom bytu, takže si môžete odložiť časopis alebo diaľkový ovládač do jedálne alebo detskej izby, prípadne na lodžiu.

Konferenčný stolík je 3D modelom bytu, takže si môžete odložiť časopis alebo diaľkový ovládač do jedálne alebo detskej izby, prípadne na lodžiu.

Preglejku uplatnili architekti aj v kuchyni, tu ju však kombinovali s antikorovými dvierkami a masívnymi dubovými pracovnými doskami. Svietidlo nad jedálenským stolom sa posúva po tyči pod stropom spolu so stolom, ktorý je väčšinu času čiastočne zasunutý pod pracovnou doskou.

Svietidlo nad jedálenským stolom sa posúva po tyči pod stropom spolu so stolom.

Jedálenské stoličky dodal obľúbený výrobca TON a spolu so sedačkou od slovenského DOMARKu prestavujú jediné kusy nábytku, ktoré neboli vyrobené na mieru.


Snahou architektov bolo vytvoriť funkčný a nadčasový interiér s pridanou hodnotou v podobe kvalitných materiálov, ktorý bude majiteľom dobre slúžiť dlhé roky.

Architektonické štúdio: a3um ateliér, Ing. arch. Henrich Korec, Ing. arch. Ladislav Jurík
Technické údaje
Celková úžitková plocha: 109,33 m2 + 7,71 m2 lodžia
Vykurovanie: podlahové
Vzduchotechnika: digestor, ventilátor na WC a v kúpeľni
Klimatizácia: 2× nástenný split
Elektro: silnoprúd – svietidlá LED, indukčná varná doska, slaboprúd – štruktúrovaná kabeláž
Okná: hliníkové s exteriérovými žalúziami
Stavebné konštrukcie: obvodové steny a priečky z tehlového muriva, železobetónové stropy, vápenno-cementová omietka + stierka
Realizácia: apríl 2015

TEXT: a3um, wad
FOTO: a3um