image 70875 25 v1
Galéria(11)

Rekonštrukcia apartmánu z roku 1902 – industriálny dizajn

Aj chladné industriálne prvky sa môžu stať súčasťou útulného interiéru a dodať mu sofistikovaný charakter.

01
02
03
04
05
06
07
ReUse 9

Rekonštrukcia tohto holandského obytného sídla pre architektov výzvou. Cieľom bolo obnoviť tradičnú funkcionalitu izieb v súčasnom štýle bez narušenia pôvodného priestorového dojmu. Centrálnu časť apartmánu tvorí veľký priestor, ktorého súčasťou je obývacia izba a jedáleň. Dve minimalistické vstavané skrine sú umiestnené centrálne pozdĺž obidvoch stien a poskytujú potrebný úložný priestor. Ich súčasťou je zabudovaná chladnička, priestor pre práčku, ako aj knižnica.

Dve minimalistické vstavané skrine sú umiestnené centrálne pozdĺž obidvoch stien a poskytujú potrebný úložný priestor.

Svetlo preniká z obidvoch strán do celej hĺbky interiéru a rozlieha sa celým priestorom.

Stena s priznanou pôvodnou tehlou v jedálni...

Požiadavka na funkcionalitu a proporčné zjednotenie miestností sa podarilo zrealizovať bez toho, aby utrpel honosný charakter priestoru. Svetlo preniká z obidvoch strán do celej hĺbky interiéru a rozlieha sa celým priestorom.

... a betónová štruktúra pôvodného kozuba vytvárajú nádherný kontrast so štukovou omietkou.

Moderný, funkcionalistický vzhľad apartmánu podčiarkujú použité industriálne prvky ako kuchynská linka z antikora s matným povrchom, skorodované kachle...

Dosky zo surového dreva na balkóne podčiarkujú industriálny dizajn celého interiéru

Stena s priznanou pôvodnou tehlou v jedálni a betónová štruktúra pôvodného kozuba vytvárajú nádherný kontrast so štukovou omietkou. Moderný, funkcionalistický vzhľad apartmánu podčiarkujú použité industriálne prvky ako kuchynská linka z antikora s matným povrchom, skorodované kachle či dosky zo surového dreva.

Namiesto klasickej postele matrace na paletách

Výsledkom je kompaktný živý charakter, v ktorom sa kombinujú buržoázne ideály z počiatku 20. storočia a súčasné prvky high-tech a industriálu, a to všetko pri splnení súčasných požiadaviek na trvaloudržateľnú výstavbu.

Spojenie retro nábytku s moderným dizajnom umývadla

Architektonické štúdio: Global Architects, Holandsko

TEXT: Olaf Stroink, wad
FOTO: Mirko Merchior