prvy certifikovany pasivny dom v londyne
Galéria(17)

Prvý certifikovaný pasívny dom v Londýne

Partneri sekcie:

Camden Passivhaus je prvým certifikovaným pasívnym domov v Londýne. Má rámovú drevenú konštrukciu, rozlohu 118 m2 a dve izby. Je kombináciou dizajnu, ktorý korešponduje z pravidlami energetickej efektívnosti a komfortu, vysokej kvality vnútorného vzduchu, ktorý vyhovuje aj astmatikom.

ranulf rd 1982 ammended 0 big image
ranulf rd 1935 1 big image
ranulf 000173hc 0 big image
ranulf 000100 1 big image
10pasivhaus big image
07passivhaus big image
06passivhaus big image
05passivhaus big image
Primárnou úlohou tvorcov projektu bolo vytvoriť dom s príjemným vnútorným prostredím vhodným pre mladú rodinu a s minimálnou spotrebou energie. Rodinný dom je zhotovený z drevenej prefabrikovanej rámovej konštrukcie vyplnenej tepelnoizolačnými doskami, s podpernými stenami s dĺžkou 3 m. Ide o obvodovú konštrukciu, ktorá zabezpečuje nízke prevádzkové náklady a šetrí až 90 % nákladov na vykurovanie. Emisie CO2 sú na veľmi nízkej úrovni.

Interiér domu je presvetlený a prevzdušnený posuvnými dverami vedúcimi na južnú terasu. Termín pasívny dom vlastne označuje sofistikovanú budovu s nízkou spotrebou energie na jej prevádzku, s výborným komfortom vnútorného prostredia, vrátane chladenia v lete a vykurovania v zime pri minimálnom využití dodatočného vykurovania, s optimálnou vlhkosťou vnútorného vzduchu počas celého roka a excelentným vetraním počas zimného obdobia bez ochladzovania vzduchu v interiéri.

Rodinný dom sa nachádza v Londýne, pre ktorý je typické vzájomné tienenie susedných budov, čo má najväčší vplyv na energetickú rovnováhu a dizajn budovy. Na návrh pasívneho domu Camden sa použil program Passivhaus Planning Package (PHPP), aby sa určilo správne osadenie domu a optimálne percento zasklených plôch.

Vo výsledku sú izby tohto pasívneho domu úžasne presvetlené a vzdušné s veľkými kyvnými a posuvnými oknami s trojitým zasklením na južnej a západnej strane. Tienenie je počas roka zabezpečené zaťahovacími benátskymi vonkajšími žalúziami s automatickou detekciou slnečného žiarenia, zatiaľ čo z vnútornej strany okien je nainštalované vetranie s nočným chladením.

Na výstavbu domu sa použili netoxické materiály, čo zabraňuje znečisteniu vnútorného prostredia. V kombinácii s vetracím systémom s predohrevom vzduchu (šetrí 10-násobne energiu, ktorú potrebuje na svoju prevádzku) je kvalita vnútorného vzduchu naozaj vysoká. Filtračný systém vody zabezpečuje čistú vodu na pitie, ako aj kúpanie.

Spotreba vody sa redukuje vďaka zásobníku dažďovej vody, ktorý sa nachádza pod zemou. Zachytená dažďová voda sa používa na zalievanie záhrady. Solárne panely zabezpečujú ohrev vody prostredníctvom kompaktnej jednotky s malým plynovým bojlerom.

Emisie CO2 sú minimalizované (11,3 kg/rok, bez energie potrebnej na prevádzku spotrebičov; celkové emisie sú na úrovni 23,6 kg/rok). V prípade tohto projektu hrala veľkú rolu aj biodiverzita.

Dom má dve vegetačné strechy, na ktorých sú vysadené lúčne a divo rastúce kvety, priľahlú južnú záhradu a brečtanom obrastenú gabiónovú kamennú stenu.


Pasívny domCamden Passivhaus v Londýne


Presvetlenie a prevzdušnenie domu veľkými posuvnými dverami, ktoré vedú na južnú terasu


Minimalistické zariadenie kuchyne a biela farba, ktorá sa uplatnila v celom interiéri domu ešte viac podčiarkujú vzdušnosť priestoru


Na výstavbu a zariadenie domu sa použili netoxické materiály


Drevo našlo uplatnenie nielen pri realizácii nosnej rámovej konštrukcie, ale aj na fasáde domu


Tienenie je počas roka zabezpečené zaťahovacími benátskymi vonkajšími žalúziami, ktoré sa pri zvýšenej slnečnej aktivite automaticky zatiahnu


Rodinný dom má dve vegetačné strechy, na ktorých sú vysadené lúčne a divorastúce kvety


Gabiónová stena z kameňov je obrastená brečtanom

Miesto realizácie: Camden, Londýn
Rok vyhotovenia: jar 2010
Architektonické štúdio: Bere:architects
Zhotovovateľ: Visco – UK
Profesisti: Alan Clarke – servisný inžinier
Rodrigues Associates – povrchové materiály
Green Building Store – návrh rekuperačnej jednotky, vykurovania a vetrania domu
Kaufman Zimmerei – drevená nosná konštrukcia & engineering;
Investor: privátny

TEXT a FOTO: bere:architects