image 65130 25 v1
Galéria(27)

Point 92 – ikonická fasáda

Point 92 je jednoducho pomenovaná podľa veľkosti miesta, na ktorom stojí – na malom 0,92-akrovom pozemku. Devätnásťpodlažná veža rozhodne nie je typickou administratívnou budovou. Bežnému užívateľovi ponúka oveľa viac. Originalitu, príjemné prostredie, logiku, ktorá pri návrhu nesmie chýbať, estetiku. Autormi sú skúsení architekti Susanne Zeidler a Huat Lim, ktorí dokopy tvoria ZLG dizajn. Keď som ich oslovila, nedúfala som v odozvu. So skromnosťou mi poďakovali za záujem o architektúru ako takú aj za to, že som sa na nich obrátila. Aj takí môžu byt veľkí architekti.

1
7
8
9
16
POINT92 zlgdesign 5
POINT92 zlgdesign 6
POINT92 zlgdesign 12

Celková koncepcia
Dizajn fasády berie do úvahy estetiku a jednoduchú funkčnosť. Celý koncept sa zaoberá tak kritickými detailmi prostredia, ako aj územným plánom. Od príjazdu až po poslednú zasadaciu miestnosť je detailne premyslený, ohľaduplný a hlavne dizajnovo veľmi svojrázny. Ide o projekt, ktorý prerastá typológiu klasických kancelárií a konvenčného použitia skla a hliníka s cieľom nevytvoriť ďalšiu kancelársku „kocku“.

Kvalitný dizajn
Zaujímavé striedanie materiálov v interiéri aj v exteriéri dodáva betónovej budove eleganciu a príjemnosť. Vodoodolné preglejky používané v námorníctve boli použité na stenách a stropoch na úrovni vstupnej haly, ako aj na vonkajších odpočinkových plochách.

Nájdeme tu betón v rôznych povrchových úpravách – leštený, vymývaný, tepaný, liaty – použitý na podlahách aj stenách. Jednoduché miestne materiály, starostlivo navrhnuté a vyrobené, dodávajú pocit prirodzenosti, ak sú správne nakombinované.

Naklonené vonkajšie okná v betónových svetlíkoch na jednej fasáde vytvárajú unikátny zážitok pri pohľade zvnútra, ale sú aj výrazným a neprehliadnuteľným vonkajším prvkom. Takýto prvok by spravil každú budovu unikátnou.

Ergonómia, funkčnosť, užívateľská prívetivosť
Projekt rátal s vysokou flexibilitou kancelárskych priestorov, ktoré nadväzujú na centrálne jadro a spoločné priestory. Celkom jasne sú vymedzené plochy na kancelárie, parkovisko a vstupnú halu.

Na ďalšie spríjemnenie pracovného prostredia sú na horných poschodiach budovy umiestnené oddychové zóny. Majú priame spojenie s prírodou a poskytujú všetky výhody denného svetla a čerstvého vzduchu .

Energetická účinnosť a ekologická rovnováha
Použitie skla pozdĺž fasády bolo minimalizované. Štandardne sme pri administratívnych budovách zvyknutí na ľahký obvodový plášť. Zmenšením zasklených plôch sa znížila akumulácia tepla vo vnútri budovy o 38 % a zároveň sa znížila aj potreba chladenia v porovnaní s celozasklenými budovami.  

Zaujímavosťou je aj 6 prirodzene vetraných a osvetlených podlaží parkoviska. Rovnako ako zasklená vstupná hala, aj ony sú tienené množstvom vysokých stromov v blízkosti budovy. Zeleň bola neoddeliteľnou súčasťou celého projektu a oplatilo sa do nej investovať.

ZLG design
ZLG design ateliér bol vytvorený pred 20 rokmi dvomi architektmi, ktorí vyštudovali v Londýne, pod hlavičkou zeidlerlim dizajn. Zakladatelia Susanne Zeidler a Huat Lim zamestnávajú 20 až 25 dizajnérov a medzinárodne skúsených architektov.

ZLG design získal mnoho ocenení, medzi nimi aj prestížnu cenu Malajzia PAM 2006 pre najlepšie verejné budovy. Obaja majú za sebou pôsobenie u prestížnych svetových architektov ako napríklad Lord Foster či Zaha Hadid.

Architekti: ZLG dizajn
Miesto stavby: Selangor, Malajzia
Celková plocha: 18 500 m2
Rok dokončenia: 2012
Fotografie a text: ZLG dizajn

Spracovala Ing. Alena Benešová