podivuhodna elipsa ekologicky setrna a technicky vyspela stavba
Galéria(7)

Podivuhodná elipsa: Ekologicky šetrná a technicky vyspelá stavba

Partneri sekcie:

Nová centrála Mauritius Commercial Bank vyvolala medzi odborníkmi veľkú vlnu záujmu. Na jednej strane sa tak stalo vďaka jej neobvyklej architektúre. Na druhej strane je ale pozoruhodné to, že stavba spĺňa náročné požiadavky na ochranu životného prostredia a získala ekologické osvedčenia GREEN STAR a BREEAM.

podivuhodna elipsa 7321 big image
305 20111018 450 big image
17 big image
826 20111020 450 big image
018 20111017 edi 650 big image
650 big image
Energia z vlastnej solárnej elektrárne
Táto unikátna zelená budova berie ohľad na všetky aspekty udržateľnej výstavby a spĺňa vysoké sociálne a ekonomické štandardy. „Okrem úsporného zachádzania s energiou a vodou sem patrí tiež protihluková izolácia, protipožiarna ochrana, bezpečnosť, nakladanie s odpadom a kvalita života“, vysvetľuje Jean François Koenig, ktorý študoval architektúru v Londýne a svoju kanceláriu má na Mauríciu už od roku 1987.

Budova je postavená takým spôsobom, že spotrebuje zhruba o jednu tretinu energie menej než bežné budovy. Eliptická škrupina z betónu, hliníkových plátov a dodatočnej izolačnej vrstvy vytvára výborné izolačné podmienky. denné svetlo preniká do budovy nielen cez prednú a zadnú fasádu, ale tiež cez päť sklenených prstencov okolo elipsy. Sklo týchto prstencov je z energeticky úsporného tmavého skla, ktoré chráni interiér budovy pred prehriatím.

Úsporné zachádzanie s pitnou vodou
V tomto 40 metrov vysokom bankovom komplexe sa nachádzajú pracovné miesta pre 1100 zamestnancov spolu s dvoma veľkými posluchárňami, školiacou miestnosťou a jedálňou. Vlastná solárna elektráreň dodáva väčšinu potrebnej energie. Všade tam, kde je to možné, sa miesto pitnej vody používa dažďová voda alebo recyklovaná šedá voda.

Dažďová voda sa zhromažďuje na streche a následne sa zvádza do štyroch veľkých vodných nádrží a používa sa napríklad na splachovanie WC. Pitná voda sa používa iba na umývanie rúk a v kuchyni. Vodovodné batérie sú vybavené elektronikou, ktorá zabraňuje zbytočnému plytvaniu vodou. Táto pitná voda sa nestráca, ale tiež sa zbiera do nádrží a čistí sa filtrami. Takto vzniknutá šedá voda sa používa na upratovanie budovy alebo zavlažovanie záhrady.

Vďaka dôslednému uplatneniu energeticky úsporných konceptov bola budova ocenená austrálskym certifikátom udržateľnosti budov GREEN STAR. Navyše je prvou budovou na južnej pologuli, ktorá získala certifikát BREEAM, ktorý hodnotí stavby a ich väzby na životné prostredie.Rozhovor s architektom Jean François Koenigom
„Geberit nás podporil svojim obrovským know-how.“

Je na Mauríciu nedostatok pitnej vody?
V posledných rokoch nespadlo dosť zrážok na to, aby sa naplnili verejné nádrže. Situácia je v poslednej dobe tak napätá, že vláda púšťa vodu len na niekoľko hodín denne. My sme sa pri našej stavbe postarali o to, aby sme si našu spotrebu vody pokryli do veľkej miery z vlastných zdrojov.

Ako k tomu prispel Geberit?
Na splachovanie WC a pisoárov sa používa výhradne dažďová voda a na zavlažovanie záhrady, upratovanie budovy a umývanie áut sa využíva šedá voda. Preto sme len veľmi málo závislí na štátnych dodávkach pitnej vody. Geberit nám nielen dodal výrobky a špičkovú technológiu, ale poskytol nám ohromné know-how pri realizácii nášho systému rozvodu vody.

Čo na vás urobilo najväčší dojem?
Do základov budovy sme umiestnili obrovské nádrže na vodu, ktoré nám umožňujú zhromaždiť potrebné množstvo dažďovej vody. Podľa môjho názoru by sme neboli schopní zviesť dažďovú vodu zo zakrivenej a pomerne členitej strechy do nádrží tak efektívne ako so systémom Geberit Pluvia.

ZDROJ: PR článok spoločnosti Geberit Slovensko  s. r. o.

–>