moje interier kde ego ustupuje zdravej racionalite
Galéria(9)

Moje – interiér, kde ego ustupuje zdravej racionalite

Moje nájdete v Bratislave na začiatku Dunajskej ulice. Nachádza sa v parteri sedempodlažného bytového domu, ktorý odolal asanáciám na Kamennom námestí. Priestor bol pôvodne foyer banky, neskôr bol rozdelený na menšie časti Svetom zdravia. Z exteriéru Moje láka pekným bannerom a tabuľou s aktuálonou ponukou. V lete sa tu nachádza miniterasa, ktorú pred slnkom charáni markíza.

moje interier kde ego ustupuje zdravej racionalite 7492 big image
3 big image
4 big image
5 big image
6 big image
7 big image
8 big image
2 big image
Čo je vlastne Moje? Moje nie sú len potraviny, nie je to len kaviareň a nie je to len bistro. Moje ponúka pestrú zmes funkcií v našich lokalitách nevídanú. V jednom malom priestore sa spájajú potraviny, kaviareň a bistro. Funkcie sú tu vertikálne členené tak, že vo vstupnom priestore a galérii sa nachádza kaviareň/bistro s posedením. V suteréne sa nachádzajú potraviny, ktoré sa príležitostne používajú ako priestor na eventy.

Pohľad z exterieru

Suterén Moje v ktorom sa nachádzajú potraviny

Charakteristickým interiérovým prvkom je päťstranná kocka s rozmermi 40 × 40 × 40 cm. Je vyrobená zo smrekovej preglejky. Zadnú stenu má natretú čiernou tabuľovou farbou. Z týchto kociek sú vystavné všetky police a regály v Moje. Otáčaním kociek čiernou stranou vpred vznikajú v interiéri obrazce a nápisy, ktorých konfigurácia sa môže meniť.

Interiér nie je viazaný na priestor a v prípade zmeny pocestuje so svojím majiteľom. S kockami sa narába plošne forme (regály a police), ale vytvrárajú sa z nich aj rôzne priestorové štruktúry. Využívajú na predaj tovaru a na rôznych akciách mimo kamenného obchodu a sú použiteľné aj na verejnom mieste, kde slúžia ako pop-up shopy.

Axonometrické zobrazenie interieru

Skladobné prvky interieru – kocky

Vstupný priestor Moje má svetlú výšku 5 metrov. Je tu vložená galéria a presvetľuje ho zasklený výklad. Nachádza sa tu dlhý barový pult, ktorý je zložený z viacerých mobilných častí. Oproti pultu sú dva malé stoly so stoličkami na sedenie. Za barovým pultom sa nájdete stenu z kociek, ktorá slúži ako regál. Čierne štvorce tu vytrávajú obrazec srdca. Pri stene stúpa ľahké oceľové schodisko na galériu, kde stojí zopár stolov.

V suteréne sa nachádzajú potraviny. Regály sú vyskladané z kociek, ich čierna zadná strana tvorí názov podniku. Sú položené na mobilných podvozkoch, akýchsi „skateboardoch”, ktoré umožňujú pohyb nábytku. Mobilita dovoľuje v priestoroch organizovať rôzne eventy a otočením regálov uchrániť tovar pred odcudzením.

Pohľad z interieru kaviarne, pred dobudovaním schodiska

Celý koncept ukazuje druh dizajnmanuálu, ktorý sa dá univerzálne použiť a nie je odkázaný na jedno miesto ani účel. Jednoduchý mobilný interiér ustupuje svojim funkciám a praktickosti. Vytvára akési pozadie pre tovar a dekorácie, ktoré zútulňujú interiér.

Interier suterénu pred zaplnením mobiliárom

Typografia vytvorená pomocou čiernych zadných strán kociek
         
Boris Belan – interiér
Róber Szabó – grafika
Karol Kolčár – majiteľ

TEXT: Marián Stanislav
Foto: Viktor Szemzo, Boris Belan, Karol Kolčár

–>