Loureiro 30
Galéria(36)

Moderné bývanie vo vzácnej pamiatke

V historických častiach (a špeciálne v tých, ktoré sú v zozname UNESCO) je nevyhnutná veľmi citlivá rekonštrukcia starých budov. Heslom je zachovať čo najviac z pôvodného: neničiť, ale zachraňovať. Inšpiratívnu premenu historického domu ukázal portugalský architekt José Pedro Lima.

Most medzi minulým a moderným

Každá rekonštrukcia vo významnej historickej oblasti podlieha prísnym pravidlám. Musí zachovať charakter lokality, teda fasáda by mala čo najviac zodpovedať pôvodnej podobe. Na druhej strane, ak má byť dom udržiavaný, mal by byť funkčný. To znamená, že interiér si vyžaduje modernizáciu, aby spĺňal potreby na trvalé alebo dočasné bývanie, prípadne iné využitie v súčasnosti.

Loureiro 01

Loureiro 01
Loureiro 02
Loureiro 03
Loureiro 04
Loureiro 05
Loureiro 06
Loureiro 08
Loureiro 09

Zásahov bolo veľa, ale boli jemné

Architekt José Pedro Lima mal za úlohu navrhnúť rekonštrukciu domu, ktorý sa nachádza v historickej štvrti zapísanej v zozname UNESCO v najstaršom univerzitnom meste Portugalska – v Coimbre. Dom stojí v blízkosti kostola São Salvador.

„Finálna premena je výsledkom série mnohých, ale jemných zásahov. Každý z nich transformuje existujúcu štruktúru prostredníctvom starostlivého dizajnu, výberu materiálu a moderných stavebných techník. Z existujúcich stavebných možností vznikol jednoliaty celok, oslavuje vrstvy histórie, víta jej známky a odtlačky – hmotné aj pominuteľné,“ vysvetľuje podstatu premeny jej autor.

Loureiro 06

Prekvapenie po vstupe dnu

Uzučký dom zvonku pôsobí ako za starých čias. Staroružovou omietkou, okennými rámami, kovovým zábradlím balkóna hladko zapadá medzi susedné domy. Interiér je však premenený na nepoznanie. Stačí otvoriť bordové vstupné dvere a ocitnete sa v úplne inom svete. Svetlo, vzdušnosť, drevo, odhalená tehla a prírodné materiály vytvárajú príjemnú atmosféru moderného bývania. Ťažko si predstaviť, že pred premenou tu boli tmavé stiesnené priestory.

Loureiro 04

Otvorené schodisko prevzdušnilo priestor

Kľúčovým prvkom dizajnu interiéru je schodisko. Odstránením masívneho zábradlia vznikol špirálovitý vzhľad a otvoril sa priestor, ktorý bol predtým doslova klaustrofobický. Na prízemí sa nachádza malá obývačka vybavená pultom, ktorý spĺňa funkciu domácej kuchyne. V zadnej časti prízemia je prvé štúdio, na ktoré nadväzuje malá vonkajšia terasa.

Na všetkých poschodiach sú smerom do ulice jednoduché hotelové izby a smerom k zadnej terase štúdiá – izby, vybavené kuchynkou.Odkryté drevené trámy vytvárajú vnútorný rytmus priestoru. Kúpeľne sú obložené malými lesklými bielymi obkladačkami, ktoré odrážajú prirodzené svetlo.

Loureiro 13

Kreatívne detaily

V interiéri zrekonštruovaného domu nájdete mnoho zaujímavých detailov. Okrem vstavaného nábytku a šikovných kuchynských miniliniek zaujme napríklad spací priestor štúdia v podkroví riešený vo výške – nad hygienickými miestnosťami alebo drevené stoličky v rôznych tvaroch.

Loureiro 24

Renovácia Loureiro 59 v skratke
Architekt: José Pedro Lima
Lokalita: Coimbra, Portugalsko
Plocha: 171 m2
Realizácia: 2019
Sabína Zavarská
Zdroj: José Pedro Lima, Menglan Li (Yale school of Architecture)
Foto: Ivo Tavares Studio