image 98438 25 v1
Galéria(18)

Haus am Moor – dom v mokradi

Partneri sekcie:

Ako už samotný názov napovedá, tento dom nenájdeme nikde inde ako v mieste mokradí, v obklopení prírody Vorarlberska, kúsok od mesta Krumbach v Rakúsku. Patrí k tým stavbám, ktoré obdivujeme pre súlad s okolím na základe zvolenej jednoduchosti, ktorá však v sebe skrýva nápaditosť.

2
3
4
5
6
7
031 BB 202
1

Dom je v harmónii so svojím okolím a sám o sebe ozvenou priľahlých lesov. Jednoduchá čistá forma na obdĺžnikovom pôdoryse so strechou s príkrym sedlovým profilom vychádza z podoby tradičných vidieckych stavieb v okrese Bregenz.

Haus am moor - drevodom v mokradi foto - 1

Na prvý pohľad nie je návrh ďaleko od detskej kresby domu – je tu veľká štítová stena, tam je štvorcové okno, tamto zase strom. Uskutočnená jednoduchosť. Stanovené sú tu veľmi jednoduché pravidlá – vnútri aj mimo domu. Pokiaľ nejde o drevo alebo betón, je to nepozvaný hosť.

Haus am moor - drevodom v mokradi foto - 5

Nosná konštrukcia je z betónu, čo dom odhaľuje na niektorých stenách a stropoch, a je v kontraste s jemnými tónmi drevených povrchov.Vnútri v dome nás drevo sprevádza na každom kroku, dizajn je jednoduchý a čistý. Architekti dokonca uvádzajú, že na vnútorné i vonkajšie úpravy bolo potrebných celkovo 60 miestnych stromov. Na obloženie interiéru aj exteriéru použili miestne zdroje smrekového, jedľového a brestového dreva.

Haus am moor - drevodom v mokradi foto - 6

Už spomínaná Moor – mokraď, podľa ktorej má dom svoje meno, vedie až k samotnému prahu. Dlhá drevená terasa prechádza až do domu a tvorí krytý vstupný priestor a zároveň miesto na vonkajšie posedenie.

Haus am moor - drevodom v mokradi foto - 3

Najväčšiu časť prízemia domu zaberá obývací a jedálenský priestor. Sú tu umiestnené kachle na drevo, ktoré tvoria centrálne ohnisko. Prídavným zdrojom vykurovania je tepelné čerpadlo.

Haus am moor - drevodom v mokradi foto - 9

Pracovňa sa nachádza na druhej strane domu, vedľa garáže pre dve autá. Kancelária má vlastný oddelený vstup a môže fungovať samostatne.

Haus am moor - drevodom v mokradi foto - 8

Na hornom poschodí sa nachádza spálňa a priestor na hranie pre deti.

Haus am moor - drevodom v mokradi foto - 7

Miesto: Vorarlberg, Rakúsko

Autor: Bernardo Bader Architects
Úžitková plocha: 220 m2
Realizácia: 2013

Text: Lucie Bílá
Foto: Adolf Bereueter