image 75195 25 v2
Galéria(22)

Dômyselný byt mladého slobodného muža

Partneri sekcie:

Čoraz viac mladých ľudí sa v súvislosti so začatím zárobkovej činnosti chce osamostatniť. Ceny bytov sú však zvyčajne vysoké, a preto hľadajú čo najrozumnejšie riešenia, ako investovať nielen do kúpy či prenájmu priestoru, ale aj do jeho zariadenia. Byt mladého slobodného muža je výborným príkladom toho, ako funkčne, sviežo, útulne a moderne sa dá navrhnúť a zariadiť byt s rozlohou 32 m² a obmedzeným prístupom prirodzeného svetla.

1
2
3
4
5
6
7
8

Základnou črtou tohto dômyselného bytu je rozčlenenie priestoru s prihliadnutím na to, aby bol funkčne využitý skutočne každý centimeter štvorcový. Vzhľadom na obmedzený rozpočet si majiteľ prizval na pomoc miestnych remeselníkov, ktorí mu podstatnú časť zariadenia vyrobili na mieru. Stropné trámy boli ponechané, ale pokryté sadrokartónom a vďaka určitým uhlom sa podarilo architektom zachovať čo najvyššiu možnú mieru denného svetla. Zvyšné časti bytu, do ktorých svetlo nedosiahne, sú v rôznych úrovniach osvetlené umelým svetlom. Jednak centrálne stropným svietením, jednak rôznymi doplnkovými dizajnovými svietidlami, ktoré sú rozmiestnené tak, aby slúžili svojmu poslaniu čo najefektívnejšie.

Priestor je otvorený a rozčlenený len prostredníctvom premysleného systému nábytkových stien. Na malej ploche našli svoje miesto pracovňa, obývačka, kuchyňa, spálňa, kúpeľňa, wc, jedálenský kútik aj vstupná minihala. Vďaka vstavanému šatníku, ktorý sa nachádza pri vstupe, oproti kuchyni a jedálenskému kútu, sa priestor zdá byť opticky ešte väčší, keďže prevažnú plochu povrchu šatníka tvoria zrkadlá.

Bledá podlaha tvorená veľkoformátovými lesklými dlaždicami sa v spojení s bielymi stenami a bledým nábytkom (či už v obývacej izbe, spálni alebo kuchyni) perfektne hodí do priestoru a spolu ho robia členitejším a vzdušnejším. Útulná obývačka a spálňa priam vyžarujú energiu a dynamickosť života mladého muža. Svieža zelená farba dopĺňa neutrálne sivé odtiene. Hoci sa byt nachádza v New Taipei City na Taiwane, štýl bytu je ladený skôr do typických severských farieb aj materiálov.

Spotrebiče v bielej a antikorovej verzii zapadajú do kuchynskej sústavy presne a bez zbytočných prázdnych priestorov. Jedálenský kút, ktorý tvorí barový pult, ponúka v prípade potreby okrem štedrého priestoru na stolovanie aj dostatočný priestor na priateľské posedenie s návštevou.

Byt je krásnym príkladom toho, že aj malý priestor s obmedzeným rozpočtom môže vďaka správnemu rozčleneniu a umiestneniu jednotlivých prvkov pôsobiť priestranne, spĺňať všetky funkcie a prinášať majiteľovi pocit, že sa môže vždy pri ceste domov tešiť na svoj skromný, ale príjemný kúsok priestoru.

Text: Anna Martausová
Foto: Cloudpen
Zdroj: homedsgn.com