image 80527 25 v2
Galéria(5)

Sprísňovanie požiadaviek pri obnove budov

Obnova budov súvisí so zmenou ich funkčných vlastností spĺňajúcich základné požiadavky na stavby a s predĺžením životnosti jednotlivých stavebných konštrukcií, technického zariadenia a budovy ako celku.

1
2
3
4

Pri obnove budov je dôležité vymedziť požiadavky na podstatné vlastnosti budov, pomocou ktorých možno splniť požiadavky na významnú obnovu definovanú zákonom č. 555/2005 Z. z. v znení zákona č. 300/2012 Z. z. o energetickej hospodárnosti [1] (§ 2 ods. 7) a na hĺbkovú obnovu definovanú zákonom č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti [3] (§ 9 ods. 2 písm. a)). Právne predpisy presne vymedzujú, aký rozsah obnovy sa požaduje. Definujú, aké stavebné práce treba vykonať, aby sa mohla výpočtom stanoviť zmena energetickej hospodárnosti budovy a aby sa mohli splniť požiadavky potvrdené energetickým certifikátom. Je potrebné, aby o zmenách súvisiacich s požiadavkami na úroveň výstavby boli informovaní aj vlastníci budov alebo ich častí, resp. správcovia budov. Na dosiahnutie celkovej obnovy budovy je potrebné vykonať aj stavebné práce súvisiace so statickou bezpečnosťou (napr. odstránenie systémových porúch) a užívateľskou bezpečnosťou (výmena výťahov, obnova vnútorných komunikácií).

Prísnejšie požiadavky

Požiadavky, ktoré platili pre nízkoenergetickú úroveň výstavby od 1. 1. 2013, sa od 1. 1. 2016 sprísňujú. Pri budovách, ktoré sa obnovovali na nízkoenergetickú úroveň, sa malo normalizovaným energetickým hodnotením potvrdiť dosiahnutie globálneho ukazovateľa na úrovni energetickej triedy B. Od 1. januára 2016 bude podľa vyhlášky MDVRR SR č. 364/2012 Z. z. [2] (ktorá spresňuje zákon č. 555/2005 Z. z.) platiť požiadavka na ultranízkoenergetickú úroveň výstavby, takže budovy by sa mali obnoviť tak, aby sa dosiahla energetická trieda A1. Splnenie nových požiadaviek na energetickú hospodárnosť budov závisí od kvality obnovy budovy, čiže aj od zhotovenia zateplenia obvodového a strešného plášťa, od výmeny otvorových výplní a zateplenia vnútorných deliacich konštrukcií medzi vykurovanými a nevykurovanými priestormi. Zároveň je potrebné vykonať aspoň hydraulické vyregulovanie vykurovacieho systému.

Podľa § 1 ods. 5 vyhlášky má projektová dokumentácia spracovaná na stavebné povolenie významne obnovovanej budovy spĺňať požiadavky na tepelnotechnické vlastnosti…:

  • stavebných konštrukcií a na potrebu tepla na vykurovanie podľa STN 73 0540-2: 2012 [4], ak sa má významne obnoviť celý obal existujúcej budovy, alebo
  • stavebných konštrukcií podľa tepelnotechnickej normy [4], ak sa majú významne obnoviť len stavebné konštrukcie tvoriace časť obalu existujúcej budovy.  

Tepelnotechnické požiadavky na stavebné konštrukcie a potrebu tepla na vykurovanie vymedzuje norma STN 73 0540-2: 2012 [4]. Stanovuje požiadavky na hodnotu súčiniteľa prechodu tepla U vo W/(m2 . K). Predmetná norma stanovuje rovnaké kritériá pre novú výstavbu aj obnovu. Stavebná konštrukcia, ktorá sa zhotovuje od 1. januára 2016, musí spĺňať požiadavky a mať kvalitu ultranízkoenergetickej výstavby. Obnovovaná konštrukcia musí splniť požiadavky, ak je to funkčne, technicky a ekonomicky uskutočniteľné. Ak sa na uskutočnenie významnej obnovy vydalo stavebné povolenie pred uvedeným termínom, stavebné dielo sa vyhotovuje podľa projektovej dokumentácie overenej v stavebnom konaní. Stavebník sa môže rozhodnúť a môže požadovať zmenu stavby počas výstavby tak, aby sa významnou obnovou splnili sprísnené požiadavky.

Pri obnove obvodového plášťa sa zateplenie realizuje pomocou tepelnoizolačného kontaktného systému (ETICS – External Thermal Insulation System). Na trh možno uviesť a do stavby možno zabudovať iba také ETICS, pre ktoré sú vydané európske technické posúdenia (ETA) alebo národné technické posúdenia (TP SK), prípadne platné technické osvedčenia vydané pred 1. júlom 2013 [7]. Na zabezpečenie tepelnej ochrany obvodového plášťa budov na úrovni ultranízkoenergetickej výstavby pomocou zateplenia sa musí dosiahnuť hodnota súčiniteľa prechodu tepla U ≤ 0,22 W/(m2 . K) (pre nízkoenergetickú úroveň výstavby sa požadovalo splnenie U ≤ 0,32 W/(m2 . K)).

Aby sa splnili sprísnené požiadavky na tepelnú ochranu obvodového plášťa na ultranízkoenergetickej úrovni, v ETICS je potrebná väčšia hrúbka tepelnoizolačnej vrstvy. Od začiatku využívania sa ETICS zvyčajne zhotovovali s hrúbkou tepelnej izolácie na báze expandovaného polystyrénu (EPS) a minerálnej vlny (MW) 60 až 80 mm. Na splnenie sprísnených požiadaviek však bude potrebné, v závislosti od tepelnoizolačných vlastností pôvodnej konštrukcie obvodového plášťa a výpočtovej hodnoty súčiniteľa tepelnej vodivosti λ vo W/(m . K), zabudovávať tepelnoizolačnú vrstvu s hrúbkou 120 až 180 mm. Zvýšenie hrúbky tepelnej izolácie ovplyvňuje návrh a zhotovenie ETICS aj z hľadiska protipožiarnej bezpečnosti.

Obr. 1 Poloha vodorovnej požiarnej zábrany

Obr. 1 Poloha vodorovnej požiarnej zábrany

Návrh tepelnoizolačnej vrstvy

Navrhovanie tepelnoizolačnej vrstvy najmä s ohľadom na výšku stavby/požiarnu výšku a s tým súvisiaci návrh detailov ETICS (vytvorenie výstužnej vrstvy s prekrývaním výstužnej mriežky) zohľadňuje podmienky noriem STN 73 2901/O1: 2015 [5] a STN 73 0802/Z2/O1: 2015 [6], ktoré platia od 1. septembra 2015. Požiadavky týchto noriem musí spĺňať každá projektová dokumentácia, ktorá bude prílohou žiadosti na vydanie stavebného povolenia alebo na povolenie zmeny stavby, podaná stavebnému úradu od 1. marca 2016. Projektant v dohovore so stavebníkom musí zvážiť, kedy bude žiadosť podaná na stavebný úrad, a príslušne rozhodnúť o spracovaní projektovej dokumentácie s rešpektovaním podmienok nových znení technických noriem. Zhotoviteľ sa pri významnej obnove riadi projektovou dokumentáciou schválenou v stavebnom konaní.

Na nehorľavé obvodové steny existujúcich budov (napr. tehlové murivo, obvodové dielce z betónov s ľahkými plnivami) sa z vonkajšej strany stavebnej konštrukcie môže pridať tepelnoizolačný kontaktný systém [6]:

  • triedy reakcie na oheň aspoň A2-s1, d0 (ďalej MW);
  • triedy reakcie na oheň aspoň B-s1, d0, s tepelnou izoláciou triedy reakcie na oheň aspoň E (ďalej EPS);
  • triedy reakcie na oheň aspoň B-s2, d0, s tepelnou izoláciou triedy reakcie na oheň aspoň E (iba na jednopodlažné bytové budovy).

Použitie ETICS na báze expandovaného polystyrénu (EPS) alebo minerálnej vlny (MW), okrem ďalších podmienok zavedených STN 73 0802/Z2: 2015, ovplyvňuje aj výška stavby. Výška stavby h je výška daná vzdialenosťou medzi podlahou prvého nadzemného podlažia a podlahou posledného úžitkového nadzemného podlažia. Podmienky určené pre výšku stavby podľa STN 73 0802/Z2: 2015 platia rovnako pre požiarnu výšku podľa STN 73 2901: 2015. Nové technické predpisy zavádzajú pojem požiarna zábrana. Návrh a umiestnenie požiarnych zábran v ETICS sa musia uvádzať v projektovej dokumentácii.

Požiarna zábrana je bariéra v celej hrúbke tepelnoizolačného kontaktného systému, ktorá obmedzuje šírenie požiaru cez tepelnoizolačný kontaktný systém a po vonkajšom povrchu obvodovej steny s tepelnou ochranou tepelnoizolačným kontaktným systémom. Požiarna zábrana je súčasťou systému ETICS triedy reakcie na oheň B-s1, d0 s tepelnou izoláciou z expandovaného polystyrénu (EPS) triedy reakcie na oheň aspoň E, ktorá je hrubá viac ako 100 mm, no maximálne 200 mm, a široká aspoň 200 mm. Vytvorená je z tepelnej izolácie z minerálnej vlny (MW) triedy reakcie na oheň aspoň A2-s1, d0 v tepelnoizolačnom kontaktnom systéme triedy reakcie na oheň aspoň A2-s1, d0. Vodorovná požiarna zábrana sa navrhuje nad každým podlažím s otvorom v obvodovej stene.

Požiarna zábrana sa umiestňuje na nehorľavé obvodové steny do vzdialenosti najmenej 150 a najviac 400 mm nad otvorom nachádzajúcim sa pod ňou (obr. 1). Môže sa navrhnúť ako:

  • súvislá požiarna zábrana po celom obvode budovy;
  • jednotlivá požiarna zábrana iba nad jednotlivými otvormi s presahom 500 mm od ostenia na každú stranu, ktorá sa musí doplniť zvislými požiarnymi zábranami zhotovenými na nárožiach obvodového plášťa budovy;
  • súvislá požiarna zábrana napojená na vystupujúce stavebné konštrukcie balkónov, lodžií a markíz.

Pri navrhovaní tepelnej ochrany prostredníctvom tepelnoizolačného kontaktného systému (ETICS) sa rozlišujú vybrané kategórie budov (jedno- a najviac dvojpodlažné budovy) – s výškou stavby do 22,5 m, viac ako 22,5 m, viac ako 30 m, ale aj viac ako 45 m. Rozlišujú sa podmienky navrhovania ETICS s tepelnou izoláciou triedy reakcie na oheň aspoň E v ETICS triedy reakcie na oheň aspoň B-s1, d0 s hrúbkou do 100 mm a viac ako 100 (najviac 200 mm). Pre všetky uvádzané typy budov a všetky spôsoby zatepľovania platia požiadavky uvedené ďalej. V styku s terénom najviac do výšky 600 mm (najmenej 500 mm) sa navrhuje nenasiakavá tepelná izolácia (napr. soklová, perimetrová), triedy reakcie na oheň aspoň E, v tepelnoizolačnom kontaktnom systéme triedy reakcie na oheň aspoň B-s1, d0. Platí to aj v prípade, ak sa navrhuje tepelnoizolačný kontaktný systém triedy reakcie na oheň aspoň A2-s1, d0 s tepelnou izoláciou triedy reakcie na oheň aspoň A2-s1, d0 po celej výške obvodovej steny.

Obr. 2 Samostatne stojaca budova s výškou viac ako 22,5 m a s tepelnou izoláciou z EPS s hrúbkou najviac 100 mm

Obr. 2 Samostatne stojaca budova s výškou viac ako 22,5 m a s tepelnou izoláciou z EPS s hrúbkou najviac 100 mm

Soklová požiarna zábrana sa vkladá medzi nenasiakavú tepelnú izoláciu a tepelnoizolačný kontaktný systém na báze EPS. Soklová požiarna zábrana sa navrhuje aj ako začiatok ETICS na báze EPS, ak sa sokel nezatepľuje. Vzdialenosť soklovej požiarnej zábrany od úrovne terénu musí byť aspoň 500 mm. Prvá súvislá vodorovná požiarna zábrana sa navrhuje v ETICS vo výške od terénu najviac 7,00 m. Rovnako sa navrhuje aj na obvodových stenách bez otvoru. Požiarna zábrana pod rímsou, atikou alebo v polohe nehorľavej rímsy sa navrhuje na obvodovej stene, aby zabránila šíreniu požiaru po povrchu strechy, alebo do podkrovia v budovách s horľavou strechou či krovom a s rímsou alebo horľavou atikou (v prípade plochých striech), a to vo vzdialenosti najviac 7,00 m od terénu.

Tepelnoizolačný kontaktný systém na báze MW sa navrhuje v budovách polikliník a iných zdravotníckych zariadení s viac ako jedným nadzemným podlažím navrhnutých podľa STN 73 0835, v budovách materských škôl s viac ako jedným nadzemným podlažím, v budovách s formami bývania nižšieho štandardu podľa STN 73 4301 s viac ako dvoma nadzemnými podlažiami, ako aj v budovách s výškou h viac ako 30 m (ak je predpokladaný čas, ktorý uplynie od ohlásenia požiaru do začatia zásahu hasičskej jednotky, viac ako 12 minút) a v budovách s výškou h viac ako 45 m. Na vonkajší povrch nehorľavej obvodovej steny v budovách s výškou h do 22,50 m a s hrúbkou tepelnej izolácie (triedy reakcie na oheň aspoň E) najviac 100 mm sa navrhuje tepelnoizolačný kontaktný systém na báze EPS. V budovách s výškou h > 22,50 m a s hrúbkou tepelnej izolácie triedy reakcie na oheň aspoň E najviac 100 mm sa do výšky stavby 22,50 m navrhuje tepelnoizolačný kontaktný systém aspoň B-s1, d0; vyššie (od úrovne nad oknom) zasa celoplošne tepelnoizolačný kontaktný systém triedy reakcie na oheň aspoň A2-s1, d0. Zabudovať sa musí soklová a prvá zábrana (obr. 2).

Tepelnoizolačný kontaktný systém na báze EPS s požiarnymi zábranami sa v budovách s výškou h ≤ 22,50 m a s tepelnou izoláciou triedy reakcie na oheň aspoň E navrhuje s hrúbkou viac ako 100 mm. Požiarne zábrany sa nenavrhujú na obvodovú stenu stavby bez otvorov (napr. štítová stena). Na takejto stene sa od prvej požiarnej zábrany nad terénom v blízkosti oboch nároží susediacich s obvodovými stenami s otvormi musí umiestniť zvislá požiarna zábrana so šírkou aspoň 200 mm po celej výške stavby. Zvislé požiarne zábrany sa môžu zhotoviť priamo v nároží alebo v jeho blízkosti, na strane štítu alebo priečelia s oknami (balkónmi, lodžiami). V budovách s výškou h viac ako 22,50 m a s hrúbkou tepelnej izolácie z EPS viac ako 100 mm sa navrhuje tepelnoizolačný kontaktný systém na báze EPS s požiarnymi zábranami do výšky stavby h ≤ 22,50 m; vyššie (od úrovne nad oknom) zasa celoplošne ETICS na báze MW (obr. 3).

Obr. 3 Samostatne stojaca budova s výškou viac ako 22,5 m a s tepelnou izoláciou z EPS s hrúbkou viac ako 100 mm

Obr. 3 Samostatne stojaca budova s výškou viac ako 22,5 m a s tepelnou izoláciou z EPS s hrúbkou viac ako 100 mm

Na zateplenie vodorovnej vystupujúcej konštrukcie balkónov, lodžií sa na ich dolnej ploche (zdola) navrhuje ETICS na báze MW. ETICS na báze MW sa navrhuje aj na zateplenie bočných stien vystupujúcich a ustupujúcich konštrukcií a na zateplenie nehorľavých ríms striech, ktorých výška od terénu je viac ako 7,00 m. Na všetky plochy únikových ciest vnútri stavby sa musia navrhnúť ETICS na báze MW. Okolo otvorov v schodisku z vonkajšej strany obvodovej steny chránenej únikovej cesty sa navrhuje vodorovná aj zvislá požiarna zábrana v šírke aspoň 200 mm v ETICS na báze EPS. Ak je úniková cesta (schodisko) odvetraná jednotlivými otvormi, na celú vonkajšiu plochu obvodovej steny s otvormi únikovej cesty sa navrhuje ETICS na báze MW.

Únikové dvere z budovy, ktoré sú vyústením únikovej cesty alebo chránenej únikovej cesty, sa chránia konštrukciou (napr. strieška, markíza) vystupujúcou z líca obvodovej steny. Vyloženie tejto stavebnej konštrukcie je minimálne 1 500 mm so šírkou, ktorá presahuje šírku únikových dvier najmenej o 550 mm na oboch stranách. ETICS okolo dverí sa navrhuje na báze MW. V prípade, že nad vyústením jedinej únikovej cesty zo stavby nie je možné zhotoviť takúto vystupujúcu konštrukciu, nad únikovými dverami zo stavby sa navrhuje pridaný ETICS na báze MW po celej výške stavby a so šírkou, ktorá presahuje šírku únikových a zásahových dvier najmenej o 1 000 mm na oboch stranách (obr. 4).

Obr. 4 Uplatnenie ETICS v oblasti vstupných dverí

Obr. 4 Uplatnenie ETICS v oblasti vstupných dverí

Zhotoviť tepelnú ochranu obvodového plášťa pomocou tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS), v ktorých sa použijú rôzne druhy tepelnej izolácie (najmä na báze EPS a na báze MW), bez priznania ich styku drážkou alebo bez oddelenia profilmi, možno len vtedy, ak existujú tepelnoizolačné kontaktné systémy ako stavebné výrobky s rovnakými komponentmi (stierka a povrchová úprava) na báze EPS a na báze MW špecifikovanými výrobcom ETICS. Tepelnoizolačné kontaktné systémy sa majú zabudovávať podľa normy STN 73 2901: 2015: Zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS) [5], ktorá v celom rozsahu nahradila STN 73 2901: 2008. Zhotovenie ETICS vyžaduje kvalifikovaného zhotoviteľa. Zhotoviteľ má byť držiteľom licencie na uvedené špeciálne stavebné práce. Zoznam zhotoviteľov je uvedený na www.tsus.sk. Podrobnejšie vysvetlenie uplatnenia ETICS uvádza Technická informácia OZ ZPZ č. 1 a č. 2. [8]

Literatúra

  1. Zákon č. 300/2012 Z. z. z 18. septembra 2012, ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov a ktorým sa mení a dopĺňa zákon č. 50/1976 Zb. o územnom plánovaní a stavebnom poriadku (stavebný zákon).
  2. Vyhláška MDVRR SR č. 364/2012 Z. z. z 12. novembra 2012, ktorou sa vykonáva zákon č. 555/2005 Z. z. o energetickej hospodárnosti budov, a o zmene a doplnení niektorých zákonov v znení neskorších predpisov.
  3. Zákon č. 321/2014 Z. z. o energetickej efektívnosti a o zmene a doplnení niektorých zákonov.
  4. STN 73 0540-2: 2012: Tepelná ochrana budov. Tepelnotechnické vlastnosti stavebných konštrukcií a budov. Časť 2: Funkčné požiadavky.
  5. STN 73 2901: 2015: Zhotovovanie vonkajších tepelnoizolačných kontaktných systémov (ETICS).
  6. STN 73 0802/Z2: 2015: Požiarna bezpečnosť stavieb. Spoločné ustanovenia.
  7. Nariadenie Európskeho parlamentu a Rady (EÚ) č. 305/2011 z 9. marca 2011, ktorým sa ustanovujú harmonizované podmienky uvádzania stavebných výrobkov na trh a ktorým sa zrušuje smernica Rady 89/106/EHS.
  8. Technická informácia č. 2: Zásady navrhovania ETICS z hľadiska protipožiarnej ochrany pri obnove budov. OZ ZPZ. Bratislava: Jaga group, s. r. o., 2015.

Text a obrázky: prof. Ing. Zuzana Sternová, PhD.

Ilustračné foto: Dano Veselský

Článok bol uverejnený v časopise Správa budov.