Novostavba

O poukážky z projektu Zelená domácnostiam zažiadalo vyše 5-tisíc domácností

Dotácie na inštaláciu tepelného čerpadla a kotla na biomasu sa v prvý deň „rozchytali“ v priebehu 11 minút. Podávanie žiadostí tak bolo uzatvorené.

O poukážky z projektu Zelená domácnostiam požiadalo v prvý deň (pondelok 16. mája 2022 ) až 5 003 domácností. Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) im v najbližších dňoch doručí 4 696 poukážok na tepelné čerpadlá a 307 poukážok na kotly na biomasu. Podávanie žiadostí sa uzatvorilo v priebehu 11 minút, počas ktorých záujem o podporu presiahol vyčlenenú sumu 15 miliónov €.

Informačný systém poukážky vydáva v utorok a v stredu. Číselný zoznam všetkých žiadostí, ku ktorým budú poukážky vydané, je dostupný na stránke projektu v časti Žiadosti čakajúce na vydanie poukážky. Pre zaradenie do zoznamu je dôležité, aby domácnosť najneskôr do 24 hodín od vyplnenia žiadosti potvrdila záujem o poukážku. A to prostredníctvom zaslaného linku, ktorý bol odoslaný elektronicky na e-mailovú adresu.

Vydané poukážky platia 8 mesiacov, dovtedy by mali domácnosti zariadenia nainštalovať. Podľa množstva nevyužitých prostriedkov bude zrejmé, koľko voľných financií bude z projektu Zelená domácnostiam k dispozícii pre ďalšie dva druhy podporovaných zariadení, ktorými sú solárne kolektory a fotovoltické panely.

Vďaka podpore z národného projektu Zelená domácnostiam pribudlo od roku 2015 na Slovensku vyše 36 000 zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie. Domácnosti pri nich využili poukážky v hodnote 76 miliónov €. Projekt Zelená domácnostiam je financovaný z európskych zdrojov prostredníctvom Operačného programu Kvalita životného prostredia, ktorý v decembri 2023 skončí.

V podpore inštalácií v domácnostiach bude SIEA pokračovať aj v budúcnosti prostredníctvom Programu Slovensko, ktorý sa momentálne pripravuje. Na zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie v domácnostiach je v programe vyčlenených vyše 100 miliónov eur. Dobrou správou je, že časť prostriedkov budú môcť využiť aj domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja.

SIEA, red