Zelená domácnostiam stav

Zelená domácnostiam má voľných ešte 10 miliónov eur, najväčší záujem je o fotovoltiku

Partneri sekcie:

Na podporu nákupu a inštalácie obnoviteľných zdrojov energie v projekte Zelená domácnostiam má Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) k dispozícii ešte viac ako desať miliónov eur. Po piatich mesiacoch od zvýšenia rozpočtu projektu o 30 miliónov eur sa prostriedky míňajú už iba zvoľna, vyplýva z údajov zverejnených SIEA.

Na podporu nákupu fotovoltických panelov, kotlov na biomasu, tepelných čerpadiel a slnečných kolektorov má SIEA podľa poslednej aktualizácie údajov ešte k dispozícii 10,22 milióna eur. Už rezervovaných je 22,85 milióna eur. Za posledné tri mesiace sa objem voľných financií znížil približne o osem miliónov eur a dopyt pravdepodobne tlmia kapacitné možnosti dodávateľov týchto zariadení.

Záujemcovia totiž môžu požiadať o registráciu bez obmedzení, no peniaze SIEA zarezervuje až po jej aktivácii dodávateľom. Rýchlejšiemu využitiu voľných financií bráni podľa hovorkyne SIEA Zuzany Valentovej dostupnosť zariadení a tiež aj inštalačných firiem. Priblížila, že peniaze treba vyčerpať do konca budúceho roka, a preto nepredpokladá, že by sa nestihli minúť.

„Ak budeme žiadosti vybavovať aktuálnym tempom, pravdepodobne prostriedky dočerpáme,“ uviedla Valentová. SIEA pripravuje pokračovanie projektu z eurofondov nového programového obdobia s rozpočtom viac ako 100 miliónov eur. Podpora k dispozícii aj pre domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja.

SIEA zvýšila pre veľký záujem rozpočet programu Zelená domácnostiam v polovici júna. Na tepelné čerpadlá je možné získať maximálnu dotáciu 3 400 eur, na fotovoltické panely a kotly na biomasu 1 500 eur a na slnečné kolektory 1 750 eur. Po aktivácii žiadosti majú zhotovitelia tri mesiace na dokončenie zákazky. Aktuálne je podľa Valentovej najväčší záujem o fotovoltiku a tepelné čerpadlá.