SOŠ Žilina
Galéria(11)

Stredná škola v Žiline ako prvá na Slovensku takto využíva dažďovú vodu

Partneri sekcie:

Stredná odborná škola poľnohospodárstva a služieb na vidieku v Žiline sa stala prvou s realizovaným pilotným enviro projektom. Využíva dažďovú vodu na zavlažovanie ovocných stromov, vysadených kvetov a školského skleníka.

Stredná odborná škola v Žiline je prvou na Slovensku, kde bol zrealizovaný projekt využitia dažďovej vody pre závlahu. Vďaka spolupráci s firmou HTT z Trenčína, ktorá poskytuje poradenstvo a kompletné riešenia v oblasti výstavby poľnohospodárskych skleníkov, ohrievačov a hnojív pre poľnohospodárstvo, bola škole ponúknutá príležitosť zapojiť sa do pilotného projektu. Ten rieši využívanie dažďovej vody na školách.

Podľa riaditeľa školy Ľubomíra Schvarca má vybudovaný systém aj edukačný význam pre žiakov odborného zamerania v študijnom odbore sadovnícka a krajinárska tvorba. Doplnil, že stavebné úpravy na vybudovanie závlahy a rozvodu vody realizovali od septembra 2022 do júna 2023.

K realizácii projektu prispeli aktívne aj samotní žiaci, ktorí sa podieľali na výkopových prácach pre rozvod dažďovej vody. „Najdrahšou položkou bola nádrž na dažďovú vodu v hodnote zhruba 5 000 eur. Darovala nám ju trenčianska súkromná spoločnosť,“ povedal s tým, že škola investovala do projektu 2 250 eur. Nádrž bola dovezená až z Izraela.

stredna odborna skola zilina (8)
stredna odborna skola zilina (7)
stredna odborna skola zilina (6)
stredna odborna skola zilina (11)
stredna odborna skola zilina (9)
stredna odborna skola zilina (10)
stredna odborna skola zilina (5)
stredna odborna skola zilina (4)

Predsedníčka Žilinského samosprávneho kraja Erika Jurinová podotkla, že nedostatok vody začína v kraji trápiť čoraz viac oblastí. „Uvedomujeme si, že dažďová voda nie je odpad, ale dar, ktorý sa musíme naučiť využívať. Som rada, že naša stredná odborná škola zrealizovala projekt, ktorý ukazuje aj ostatným cestu, ako s dažďovou narábať,“ skonštatovala.

SOŠ poľnohospodárstva a služieb na vidieku pripravuje pre prax každoročne zhruba 500 žiakov a má štatút Centra odborného vzdelávania a prípravy v agropodnikaní – kynológii. Žiaci sa tiež aktívne venujú dobrovoľníctvu a sú držiteľom certifikátu „Zelená škola“. Jeho program je súčasťou medzinárodnej siete Eco-Schools a je najväčším medzinárodným environmentálnym programom.