Drevené pelety

Opäť môžete získať podporu na tepelné čerpadlo a kotol na biomasu, podávanie žiadostí sa obnovilo

Partneri sekcie:

Pozastavené podávanie žiadostí sa obnovilo. V programe Zelená domácnostiam III si celkovo domácnosti rozdelia 15 miliónov eur. Na kúpu tepelného čerpadla môže domácnosť získať 3 400 eur a na kotol na biomasu 1 500 eur.

Od pondelka 16. mája budú môcť domácnosti požiadať o dotáciu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií (OZE). Slovenská inovačná a energetická agentúra (SIEA) znova spustí projekt Zelená domácnostiam. Nateraz budú môcť domácnosti žiadať podporu na tepelné čerpadlo a kotol na biomasu. A to len v regiónoch mimo Bratislavského samosprávneho kraja.

Ako informoval na tlačovej besede minister hospodárstva Richard Sulík, celkovo si domácnosti rozdelia 15 miliónov eur. Na kúpu tepelného čerpadla môže domácnosť získať 3 400 eur a na kotol na biomasu 1 500 eur.

„Nebudeme podporovať všetko naraz, aby sa nám podpora neminula do 15 minút, a aby neboli žiadatelia sklamaní,“ povedal Sulík s tým, že je pripravených ďalších 100 miliónov eur, z ktorých bude podporená aj kúpa fotovoltických panelov a slnečných kolektorov.

V pondelok 16. mája o 15. hodine tak SIEA spustí podporu pre tepelné čerpadlá a kotly na biomasu. Ako informoval generálny riaditeľ SIEA Peter Blaškovitš, výzva bude otvorená do konca mája. Platnosť poukážok, na základe ktorých dostanú domácnosti dotáciu, sa predlžuje z troch mesiacov na sedem mesiacov, čiže do konca tohto roka.

„Dôvodom predĺženia platnosti poukážok je najmä fakt, že dodávka zariadení je v súčasnosti výrazne predĺžená,“ konštatoval Blaškovitš s tým, že to nebude posledná podpora na kúpu a inštaláciu malých OZE. Doteraz vďaka projektu Zelená domácnostiam získalo podporu na kúpu a inštaláciu malého obnoviteľného zdroja energií 36 tisíc domácností. SIEA rozdelila celkovo 76 miliónov eur.

Podľa množstva nevyužitých prostriedkov bude zrejmé, koľko voľných financií bude z projektu Zelená domácnostiam k dispozícii pre solárne kolektory a fotovoltické panely.

„Nie je to posledná podpora pre domácnosti v tejto oblasti. V Programe Slovensko, ktorý sa momentálne pripravuje, je vyčlenených na zariadenia na využívanie obnoviteľných zdrojov energie ďalších vyše 100 miliónov eur. Časť prostriedkov budú môcť využiť aj domácnosti z Bratislavského samosprávneho kraja. Ďalšie príspevky pre domácnosti určené na obnovu rodinných domov vrátane zariadení na využívanie obnoviteľných zdrojov energie budú k dispozícii už tento rok z projektu Obnov dom z Plánu obnovy,“ zdôraznil generálny riaditeľ SIEA.

SITA, SIEA