Solárny park
Galéria(5)

Na Záhorí pribudne nová fotovoltická elektráreň, pôjde o jednu z najväčších u nás

Partneri sekcie:

Rakúsky investor plánuje medzi obcami Lakšárska Nová Ves a Studienka v okrese Senica vybudovať slnečnú elektráreň o rozlohe približne 40 veľkých futbalových ihrísk.

Spoločnosť oekostrom Service s.r.o. pripravuje výstavbu fotovoltickej elektrárne v Lakšárskej Novej Vsi v okrese Senica. Ako uvádza investor v zámere predloženom na posúdenie vplyvov na životné prostredie, odhadované náklady na realizáciu projektu sú 22 miliónov eur.

Zámer obsahuje len jeden predložený variant. Navrhovaný fotovoltický systém má byť inštalovaný na ploche približne 30 hektárov s výkonom 24 MWp (megawatt peak) s nominálnou účinnosťou 21 %.

Dotknuté územie o  veľkosti približne 40 futbalových ihrísk sa v súčasnosti sčasti využíva na  poľnohospodársku výrobu. Sčasti ide o opustený brownfield, vedený ako zastavané plochy a nádvoria. Je z troch strán obklopené lesmi a vlastníkmi parciel sú súkromné osoby.

Solárne parky na poľnohospodárskej pôde sú pritom v tomto biznise už prežitkom. V súvislosti s ornou pôdou sa výroba energie dnes skôr sústredí na agrovoltiku. Teda spojenie poľnohospodárskej produkcie a obojstranných fotovoltických panelov. Podľa investora však v tomto prípade ide o pôdu horšej kvality.

solarny park
solarny park 2
solarny park 3
solarny park 4

Prevádzka solárneho parku potrvá 25 rokov

Fotovoltická elektráreň bude tvorená fotovoltickými poľami panelov osadenými na typizovaných nosných konštrukciách. Ide o konštrukcie s automatizovaným systémom zmeny sklonu panelov v závislosti od aktuálnej polohy najvyššieho dopadajúceho slnečného žiarenia a systémom ochrany pred poveternostným podmienkami, najmä pred vetrom. Z tohto dôvodu musia byť pevne ukotvené.

Hoci sa územie budúcej elektrárne nachádza v Chránenej krajinnej oblasti Záhorie, podľa zámeru nezasahuje do maloplošných chránených území národnej siete ani do siete NATURA 2000.

V solárnom parku bude možné ročne vyrobiť približne 24-tisíc megawatthodín elektrickej energie. Vyrobená elektrina dokáže pri súčasnom slovenskom uhlíkovom faktore spotreby elektriny ušetriť 5 300 ton emisií ekvivalentu oxidu uhličitého ročne. Začiatok výstavby elektrárne je naplánovaný na štvrtý kvartál 2025, výstavba by mala byť ukončená v prvom štvrťroku 2026. Jeho prevádzka je odhadovaná na 25 rokov, teda do roku 2051.