Fotovoltická elektráreň

Na bývalej skládke odpadu pri Kežmarku chcú postaviť fotovoltickú elektráreň

Súkromná spoločnosť má záujem vybudovať v Spišskej Belej pri Kežmarku fotovoltickú elektráreň, a to na pozemkoch bývalej skládky odpadu. Stavať plánuje na dvoch parcelách s celkovou rozlohou viac ako 46-tisíc metrov štvorcových. Tie by si chcela od mesta dlhodobo prenajať na 25 až 30 rokov.

Žiadosťou o posúdenie zámeru výstavby sa zaoberali aj poslanci mesta počas marcového zasadnutia mestského zastupiteľstva. Nakoniec ju ale odročili, prejednávať ju bude detailnejšie ešte príslušná komisia zastupiteľstva.

Primátor mesta Peter Zibura potvrdil, že mesto ani poslanci nie sú proti zámeru. „V prvom rade potrebujeme zmeniť územný plán, pretože spoločnosť má záujem vybudovať fotovoltickú elektráreň na už zrekultivovanej skládke a takýmto spôsobom využiť nevyužiteľný pozemok či priestor. Spoločnosť by zároveň použila také technické riešenia, aby jej podklad nenarušila,” vysvetlil.

Zámerom sa tak bude zaoberať komisia, rovnako aj podmienkami nájmu a spomínanými technickými riešeniami. „Nie je to zastavené, ani to nie je o tom, že by sme s tým nesúhlasili, ale o tom, že nebol priestor detailnejšie sa tým zaoberať priamo na zastupiteľstve,” dodal primátor.

Elektráreň v Belej by pozostávala z fotovoltických panelov, oplotenia s kamerovým systémom či trafostanice. „Projekt inovatívnej fotovoltaickej elektrárne bude podliehať európskym pravidlám a normám, najmodernejším technológiám a smerniciam, podľa podmienok stanovených mestom Spišská Belá, respektíve stavebným úradom so zameraním na špecifikáciu lokality,” uvádza sa v žiadosti predloženej spoločnosťou.

Investorom je spoločnosť oekostrom Slovakia, ktorá je členom rakúskej skupiny so sídlom vo Viedni. Venuje sa produkcii elektrického prúdu zo zariadení iba na báze obnoviteľných zdrojov s ich následnou prevádzkou. V minulosti už vybudovala fotovoltickú elektráreň rovnako na bývalej skládke odpadu v katastri obce Svinná v Trenčianskom okrese.