Agrovoltika Viedeň
Galéria(11)

Fotovoltika na strechách nebude stíhať pokrývať dopyt. Vo Viedni preto testujú výrobu elektriny na poliach

Popri strešnej fotovoltike rastie aj agrovoltika, ktorá spája poľnohospodársku produkciu a výrobu energie. Kým u nás je ešte v plienkach, neďaleko za hranicami hlásia len pozitívne skúsenosti.

Viedenský energetický podnik Wien Energie a Univerzita prírodných zdrojov a aplikovaných biologických vied BOKU už od roku 2019 testujú možnosť využitia solárnej energie a poľnohospodárstva na jednom poli.

Výsledkom je najväčšia agrovoltická elektráreň v Rakúsku, kde fotovoltické panely využívajú slnečné žiarenie z oboch strán a s plodinami zároveň zdieľajú jednu plochu. Úspech tohto spojenia potvrdzujú spokojní poľnohospodári aj mesto Viedeň.

agrovoltika vieden (1)
agrovoltika vieden (3)
agrovoltika vieden (8)
agrovoltika vieden (6)
agrovoltika vieden (11)
agrovoltika vieden (7)
agrovoltika vieden (9)
agrovoltika vieden (10)

„Na to, aby sa nám do roku 2040 podarila energetická transformácia, potrebujeme technologický mix. Samotné fotovoltické systémy na strechách nebudú stačiť na pokrytie dopytu po elektrickej energii z obnoviteľných zdrojov v budúcnosti. Na využitie potenciálu je preto potrebné vybrať vhodný fotovoltický systém v závislosti od okolností. Strešné, pozemné a poľnohospodárske fotovoltické systémy sú v tomto prípade cennou kombináciou,“ povedal Michael Strebl, generálny riaditeľ spoločnosti Wien Energie.

Najväčšia elektráreň svojho druhu

V rámci testu bolo v roku 2021 v lokalite Schafflerhofstrasse v 22. obvode postavených takmer 400 vertikálnych obojstranných fotovoltických panelov. Takzvané bifaciálne panely, postavené v radoch vedľa seba, premieňajú slnečné svetlo na elektrickú energiu z prednej a zo zadnej strany.

Medzi panelmi rastú bežné plodiny a veľké rozostupy umožňujú vstup a manipuláciu s potrebnou poľnohospodárskou technikou. Vertikálny závod na Schafflerhofstrasse je najväčšou elektrárňou svojho druhu v Rakúsku. Má plochu takmer 5 000 m2.

V prvom roku sa na zlepšenie pôdy pestovala predovšetkým lucerna. O rok neskôr, v  2022, sa pestovali rôzne druhy obilnín (pšenica, jačmeň) a sója, ktoré už v prvom roku zberu priniesli dobré výnosy. V tomto roku test pokračuje podľa princípu striedania plodín. Na konci roka sa výsledky definitívne zanalyzujú a rozhodne sa o ďalšom vývoji projektu.

Fotovoltika zaberá len jedno percento pôdy

Doterajšie výsledky sú veľmi pozitívne. Kombinované využitie pôdy vďaka výnosu elektrickej energie zvýšilo jej celkovú ekonomickú efektívnosť. Panely zaberajú len jedno percento pôdy, 14 percent predstavujú kvetinové pásy a zvyšok tvorí stále orná pôda.

Podľa Wien Energie vertikálne panely vyrábajú rovnaké množstvo prúdu ako tradičné panely orientované na juh. Vďaka svojej orientácii na východ a západ však vyrábajú najviac energie v čase najväčšieho dopytu. Kombinácia bežných a obojstranných panelov umožňuje rozložiť výrobu na celý deň, čím sa odľahčí zaťaženie siete. Približná ročná produkcia agrovoltického systému je 184 380 kWh.

Na ochranu panelov pred poškodením spôsobeným poľnohospodárskou technikou sa medzi modulmi a ornou pôdou ponecháva približne metrový odstup, čo tiež prispieva k zvýšeniu biodiverzity. Rozostup medzi jednotlivými radami je 10 metrov. Vo Viedni zatiaľ vyskúšali tri spôsoby, ako tieto pásy udržať bez buriny. Najúspešnejší bol výsev kvitnúcej zmesi a mechanická údržba lúčneho osiva.

Zdroj: Mesto Viedeň