ReHome
Galéria(14)

Pôvodne chceli obnovovať Ukrajinu, ich modulárne bytové domy však môžu vyriešiť aj horšiu dostupnosť bývania

Partneri sekcie:

Francúzske štúdio Cutwork navrhlo model bytového domu, ktorý je oveľa lacnejší a rýchlejší ako tradičná výstavba. Obytný blok sa dá postaviť ako kocky stavebnice až do výšky šiestich poschodí.

Projekt ReHome pôvodne vznikol ako nízkonákladové bývanie, ktoré malo pomôcť pri obnove vojnou postihnutej Ukrajiny. Prvý bytový dom mal vyrásť vo Ľvove. Pilotný projekt v najväčšom meste na západe krajiny však pozastavili. Participovala na ňom aj Nemecká spoločnosť pre medzinárodnú spoluprácu.

Pre Cutwork Studio to bola na jednej strane negatívna správa, zároveň však príležitosť na rozpoznanie potenciálu ich nápadu. Architekti si uvedomili, že ReHome má široký záber a poskytuje riešenie v časoch rastúcej globálnej krízy v oblasti bývania. A to nielen v Európe, ale i v USA.

Modulárny stavebný systém šetrí čas aj peniaze

Systém modulárnej architektúry je oveľa lacnejší, jednoduchší a rýchlejší na výrobu ako tradičné stavebné metódy. Má menšie časové aj geografické obmedzenia. „Pokiaľ ide o veľkosť výzvy, ktorá nás čaká, môžeme vidieť, ako prefabrikácia dramaticky znižuje náklady na vytvorenie cenovo dostupného modulárneho bývania,“ vysvetlil spoluzakladateľ štúdia sídliaceho v Paríži a hlavný architekt Antonin Yuji Maeno.

rehome 11
rehome 4
rehome 5
rehome 3
rehome 7
rehome 6
rehome 12
rehome 13

Modulárny systém jednotiek ReHome s rozlohou 27 m2 sa dá rozšíriť odstránením nenosných stien a spojením viacerých jednotiek dokopy. Takto možno vytvoriť päť typovo rôznych bytov bez toho, aby sa zasahovalo do nosných stien. Ponuka bytov zahŕňa tie najmenšie s 27 m2 až po tie s rozlohou 108 m2. Súčasťou bytového domu sú i zdieľané vstupné priestory, spoločná komunitná kuchyňa a spoločná plocha strechy so zelenou výsadbou.

Každá štandardná bytová jednotka je rozdelená na tri časti, čo vytvára väčšiu flexibilitu a zachováva súkromie. Vchodové dvere sa otvárajú do malej kuchyne a jedálenského kúta, centrálny blok obsahuje kútik na posteľ a kúpeľňu a poslednou časťou je viacúčelová obývacia izba s oknami od podlahy až po strop a s rozkladacou pohovkou. Nenosné steny sú bez technických prvkov, aby sa dali ľahko odstrániť v prípade spájania.

Ako detská stavebnica

Jednotlivé bloky možno skladať ako kocky stavebnice a vystavať tak obytný blok až do výšky šiestich poschodí. Keďže jednotky by boli prefabrikované mimo staveniska, išlo by o rýchlu a efektívna výstavbu. V porovnaní s tradičnými stavebnými metódami by sa ušetrilo až 40 % času. Plusom je i cenová dostupnosť.

„Myšlienkou nebolo postaviť núdzové prístrešky, ktoré sa nebudú dlhodobo využívať, ale vybudovať kvalitné cenovo dostupné bývanie pre všetky prostredia a situácie,“ doplnil Antonin Yuji Maeno.

rehome 3
Systém modulárnej architektúry je oveľa lacnejší, jednoduchší a rýchlejší ako tradičné stavebné metódy. | Zdroj: Cutwork Studio

Loft Living Unit, ktorý bol navrhnutý ako ukážkový bytový dom vo Ľvove, zahŕňal aj medziposchodie. To zvýšilo výšku stropu z troch na štyri metre. Do tohto podkrovného priestoru, v ktorom bolo miesto na dve postele, by sa chodilo po rebríku. Spoločné kuchyne a práčovne mali podporovať sociálnu interakciu a umožniť obyvateľom vytvoriť si vlastnú komunitu. V projekte bolo navrhnuté aj malé nahrávacie štúdio, v ktorom mali zaznamenávať svoju cestu a život v krajine, ktorá je poznačená vojnou.

Od vertikálneho zahusťovania miest k cenovo dostupnému bývaniu na malom priestore

ReHome bol založený vo viere, že mestá, v ktorých žijeme, boli postavené pre svet, ktorý už nezodpovedá dnešnej dobe. Kým kedysi bolo výzvou zahusťovať mestá vertikálne, dnes musíme prehodnotiť priestory a urobiť ich pružnejšími. Preto sa architekti zamerali na kvalitné a cenovo dostupné bývanie, ktoré sa dá ľahko prispôsobiť rôznym skupinám ľudí.

Spoločnosť Cutwork zaujala v minulosti projektom Cortex Shelter – priekopníckym a nízkonákladovým riešením bývania pre utečencov. Skúsenosti s vytváraním spoločného bývania zase ukázala v bytovom projekte Flatmates v Paríži, ktorý je najväčším startupovým kampusom na svete. Hostí viac ako 600 podnikateľov v stovke spoločných apartmánov v areáli Station F, v bývalom železničnom depe.

Tento inkubátor startupov patrí francúzskemu miliardárovi Xavierovi Nielovi. Architekti pre neho navrhli deväť rôznych typológii bytov a dodali do projektu viac ako 5-tisíc kusov nábytku upraveného pre zdieľaný život v meste.