Fosílne palivá

V Dubaji sa rieši klíma aj fosílne palivá: Vďaka konferencii COP28 vznikne fond na zmiernenie klimatickej nespravodlivosti

Partneri sekcie:

Tohtoročný samit COP28 sa začal vo štvrtok 30. novembra a potrvá do 12. decembra 2023. Koná sa, paradoxne, v Dubaji v Spojených arabských emirátoch, ktoré zbohatli vďaka ťažbe ropy.

Svetová konferencia o zmene klímy sa koná každý rok pod hlavičkou Organizácie Spojených národov (OSN) s cieľom posúdiť opatrenia v oblasti klímy a obmedziť emisie skleníkových plynov, ktoré spôsobujú otepľovanie atmosféry.

Pred ôsmimi rokmi si svetoví lídri stanovili cieľ udržať otepľovanie výrazne pod dvomi stupňami v porovnaní s predindustriálnou érou. EÚ a všetky jej členské štáty podpísali a ratifikovali Parížsku dohodu, podľa ktorej sa mali usilovať obmedziť toto zvyšovanie na 1,5 °C.

Globálna inventúra, ktorú si objednali sami členské krajiny a ktorá poskytuje prehľad o plnení záväzkov Parížskej dohody, v prvom reporte zo septembra 2023 naznačuje, že pokiaľ má ľudstvo udržať oteplenie pod 1,5 °C, je potrebné prijať ambicióznejšie opatrenia.

Riešenia máme na dosah

Počas dvoch týždňov sa na výstavisku v Dubaji budú riešiť témy ako klimaticky neutrálne hospodárstvo, ktoré si vyžaduje postupné celosvetové ukončenie používania fosílnych palív bez znížených emisií, či financovanie opatrení v oblasti zmeny klímy, vrátane strát a škôd.

Samit COP28 otvoril egyptský minister zahraničných vecí Sámih Šukrí, ktorý predsedal vlaňajšiemu COP27 v Egypte. Predsedníctvo následne odovzdal Spojeným emirátom. Prvé dni budú venované vystúpeniam hláv štátov, prítomní sú zástupcovia viac než 200 krajín. Slovensko na samite reprezentuje Zuzana Čaputová, podľa ktorej už teraz máme k dispozícii uskutočniteľné, účinné a lacné možnosti. „Máme potrebné technológie, zdroje aj zručnosti. Je najvyšší čas ich začať naozaj využívať,“ zdôraznila.

Na sociálnej sieti uviedla, že svojom vystúpení chce všetkých lídrov požiadať, aby z konferencie COP urobili prvú, pri ktorej význam konkrétnych záväzkov prevýši výhovorky a uhlíkovú stopu lietadiel, na ktorých na ňu prileteli. Brazílsky prezident Luiz Inacio Lula Da Silva zasa vo svojom príhovore pripomenul, že oblasť Amazónie trpí jedným z najtragickejších období sucha. Juh krajiny zatiaľ čelí búrkam a hurikánom.

Nový fond na podporu zasiahnutých krajín

Po prejavoch zástupcov krajín sa ďalšie dni samitu budú vyhodnocovať najnovšie vedecké poznatky o klíme. Pri rokovaniach sa už teraz prejavili názorové rozdiely v spojitosti s fosílnymi palivami. Debata sa sústreďuje na to, či uhlie, ropu a plyn treba postupne úplne vyradiť alebo len znížiť podiel neobnoviteľných druhov energie. Vyradenie fosílnych palív sa, prirodzene, stretáva s odporom krajín, ktoré majú ich veľké zásoby.

V prvý deň konferencie sa účastníci dohodli na spustení nového fondu na podporu krajín, ktoré sú klimatickou zmenou zasiahnuté najviac. Finančné prostriedky prisľúbili Spojené arabské emiráty, Nemecko, Británia, USA, Japonsko aj Holandsko. Mechanizmus pomoci má pomôcť zmierniť tzv. klimatickú nespravodlivosť. Ku klimatickým zmenám totiž najviac prispievajú bohaté štáty, ale ich dopady najviac pociťujú rozvojové krajiny.

Špeciálny ročník

Predbežný zoznam účastníkov odhalil, že samit COP28 je pravdepodobne najväčším, aký sa doteraz konal. Registrovaných je cez 80-tisíc účastníkov z radov štátnych predstaviteľov, zástupcov nevládnych organizácii, ekológov, novinárov aj lobistov. Novinkou je, že doteraz neboli povinní uvádzať, pre koho pracujú, takže bolo ťažké určiť počet lobistov či zistiť, kto má konflikt záujmov.

Tento 28. ročník je špeciálny aj v tom, že sa koná počas najhorúcejšieho roka od začiatku oficiálnych meraní. Priemerná svetová teplota je podľa údajov Svetovej meteorologickej organizácie (WMO) o 1,4 stupňa Celzia vyššia než priemerné hodnoty v období tzv. preindustriálneho obdobia. Rok 2023 tak s určitosťou predstihne rok 2016 a stane sa najteplejším v dejinách meraní.