Partneri sekcie:
  • OSMA
  • STAVMATSTAVEBNINY

Dekoratívna úprava stien so vzhľadom kamenných blokov (Pracovný postup)

Súčasné stavebné materiály na povrchové úpravy stien umožňujú vytváranie rôznych dekoratívnych úprav. Na vytvorenie dekoratívnej úpravy stien so vzhľadom kamenných blokov (travertínu) je možné použiť napr. dekoratívny akrylátový tmel.

Krok 3: Zarovnanie hrúbky

Povrch sa po čiastočnom zatuhnutí jemne zarovná oceľovým hladidlom. Vystupujúce miesta na povrchu sa opatrne zahladia. Hladidlom sa vytvorí fľakatosť povrchu. Na povrchu sa vyznačí dĺžka a výška kamenných blokov. Na 1/3 povrchu ostanú miesta s nezmenenou štruktúrou vzoru.

03 Zarovnanie hrúbky
03 Zarovnanie hrúbky |

Neprehliadnite: Ako si vyhotoviť drsné steny v industriálnom štýle

Krok 4: Vytvorenie vzoru kamenných blokov

Dekoratívny tmel sa vytvaruje zarezávaním do na dotyk suchého, ale stále mäkkého povrchu. Podľa označených rozmerov sa vytvoria drážky. Po zaschnutí sa drážka prehĺbi a jej povrch sa upraví brúsnym papierom. Takto pripravený povrch, ak sa použil biely podkladový dekoratívny tmel, sa upraví farebnou lazúrou.

04 Vytvorenie vzoru kamenných blokov
04 Vytvorenie vzoru kamenných blokov |

Krok 5: Nanesenie ochranného vosku

Po úplnom vyschnutí dekoratívneho tmelu sa povrch zľahka prehladí oceľovým hladidlom tak, aby bol čiastočne matný s iba jemnými stopami lesku. Syntetickou handrou sa nanesie vrstva ochranného vosku, ktorá sa hneď po aplikácii vyleští krúživými pohybmi až do sucha.

05 Nanesenie ochranného vosku
05 Nanesenie ochranného vosku |
Text spracované z podkladov firmy JUB
Foto: JUB

Článok bol uverejnený v časopise Stavebné materiály 2/2019.