Priemernú cenovú úroveň realít naďalej určuje bratislavský región
Galéria(2)

Priemernú cenovú úroveň realít naďalej určuje bratislavský región

Priemernú cenovú úroveň nehnuteľností na Slovensku stále určuje Bratislavský kraj. Vyčnieva cenovo asi o tretinu nad celoslovenský priemer. V prípade ostatných regiónov priemerné ceny v tomto segmente sa pohybujú zhruba na polovici úrovne bratislavského regiónu. Uviedol to včera Mikuláš Cár z Národnej banky Slovenska (NBS) na medzinárodnej konferencii o realitnom developmente, ktorú pripravil internetový časopis Stavebnéfórum.sk.

Podľa jeho slov štatistické údaje za 3. štvrťrok 2010 napr. o cenách nehnuteľností na bývanie v eurozóne opatrne poukazujú na reálnejší optimizmus na trhu. Platí však, že kým v niektorých krajinách eurozóny ceny nehnuteľností v 3. štvrťroku 2010 medziročne vzrástli, v ďalších krajinách bol ich vývoj v rovnakom čase i segmente opačný.

Znamená to, že odborníci pozorujú v roku 2010 skôr stabilnejší cenový vývoj rezidenčných nehnuteľností v eurozóne ako pred rokom, ale situácia „sa môže rýchlo zvrtnúť vplyvom nejakého vonkajšieho ekonomického vývoja.“ Dnešná Európa už vykazuje známky oživenia ekonomiky a tiež trhu nehnuteľností, ale je to „krehké oživenie a môže sa vplyvom vonkajších súvislostí zmeniť“.
     
Všetci odborníci vo svojich príspevkoch neobišli ani pohľad na vývoj trhu nehnuteľností v regiónoch SR, teda mimo Bratislavského kraja. Zhodli sa, že brzdou pre investorov, ktorí by chceli napr. realizovať projekt z oblasti logistiky, je nedostatočná infraštruktúra, ktorá „končí“ v Košiciach. Upozornil na to aj Dany R. E. Rittiers z realitnej spoločnosti EIC. Subjekty realitného trhu pôsobiace na východnom Slovensku v príspevkoch ocenili, že sa bude štátna pomoc udeľovať zahraničným investorom práve v tomto regióne. Rittierts potvrdil, že očakáva do piatich mesiacov boom investorov, ktorých tento krok premiérky Ivety Radičovej motivuje angažovať sa práve na východe SR. Prví investori sa hlásia napr. z Ruskej federácie, dodal šéf firmy EIC.
     
V regiónoch podľa odborníkov na segment nehnuteľností tiež ceny ovplyvňujú ponuka a dopyt. „Tento vzťah však určuje schopnosť ľudí nájsť si tam prácu a zabezpečiť si financovanie nejakej nehnuteľnosti. A u investorov je merítkom na váhach ich vôľa ísť do regiónu, do mesta a realizovať tam stavbu,“ dodal Zdeno Kezman z Národnej asociácie realitných kancelárií (NARKS).

Zdroj: TASR