Zelený radar

Zelený radar: Solárna energia z cintorína, fotovoltika na balkóne aj zmena rozdeľovania financií z Envirofondu

Aktuálne dianie, nové objavy, štúdie, ktoré (ne)potešia, ale aj nepríjemné zrkadlo, ktoré nám nastavuje sama príroda. Nenechajte si ich ujsť šesť správ o životnom prostredí, ktoré nás v poslednom období zaujali.

Solárne panely na cintoríne

Francúzske mesto Saint-Joachim chce inštalovať nad cintorín prístrešok so solárnymi panelmi, ktoré budú distribuovať energiu miestnym obyvateľom. Obyvatelia sa môžu zapojiť do tohto neobvyklého komunitného energetického programu za symbolický poplatok. Saint-Joachim sa nachádza uprostred močiara Brière – rozsiahleho rašeliniska severne od ústia Loiry. Keď v roku 1970 mesto zaplnilo pôvodný cintorín, nový vznikol na východ od hlavnej, ostrovnej časti mesta.

Z hľadiska umiestnenia to znamenalo pokles zo šiestich na nula metrov nad morom. Nevýhodou je, že cintorín je v zime často pod vodou. Odvodňovanie pôdy by ale bolo neustálym bojom s mokraďou, takže starosta navrhol miesto zakryť, aby sa zabránilo jeho zaplneniu dažďovou vodou. S tým prišiel aj nápad znovu využiť túto vodu na zavlažovanie trávy a zelene neďalekého športového klubu.

Solárne panely boli už len pomyselnou čerešničkou na torte. Keď bol projekt zastrešenia cintorína v roku 2021 navrhnutý, mesto sa rozhodlo elektrinu ponúknuť obyvateľom. Tí bol oslovení listom so žiadosťou o názory a 97 % z nich s panelmi na cintoríne nemalo problém. Z približne 4-tisíc obyvateľov sa do projektu zapojili 420 na odber energie. A to za vstupný poplatok iba päť eur. Prečítajte si viac o projekte, ktorá má byť spustený v lete 2025.

Cintorín
Francúzske mesto Saint-Joachim plánuje nad cintorín inštalovať prístrešok so solárnymi panelmi, | Zdroj: Mesto St. Joachim

Fotovoltika na balkóne zažíva v Nemecku boom

V Nemecku bolo nainštalovaných viac ako 400-tisíc zásuvných solárnych systémov na balkóny. Nové údaje ukazujú, že len v prvom štvrťroku 2024 pribudlo najmenej 50-tisíc fotovoltických zariadení. Solárne balkóny sa stali v krajine súčasťou širšieho energetického prechodu.

Podľa výpočtov sa odhaduje, že Nemecko má okolo 200 MW inštalovanej balkónovej solárnej energie v porovnaní s kapacitou 16 GW zo sektora obytných striech. Nemecko bolo jednou z prvých krajín, ktoré investovali do solárnej technológie, a teraz vyrába najviac elektriny zo solárnej energie v Európe. Pri bytových domoch bol však nutný súhlas všetkých vlastníkov budovy a ťažkosti boli aj so zdieľaním energie medzi rôznymi bytmi.

Tento problém vyriešili panely určené na balkóny. Z pohľadu zákazníkov má balkónová fotovoltika oveľa jednoduchšiu inštaláciu. Jej boom podporila aj vláda zrušením DPH, pevnými výkupnými tarifami či dotáciou. Napríklad Berlín ponúka 500 eur, čo predstavuje polovicu nákladov na nákup technológie.

Balkónová fotovoltika
Fotovoltika na balkóne zažíva v Nemecku boom, len v prvom štvrťroku 2024 pribudlo najmenej 50-tisíc fotovoltických zariadení. | Zdroj: iStock

Planéta sa zohrieva a následky pre ľudstvo budú katastrofálne

Najlepší svetoví klimatológovia očakávajú, že teplota na planéte sa zvýši o minimálne 2,5 stupňa Celzia, čo presiahne medzinárodne dohodnuté ciele. Myslí si to až 80 % respondentov z Medzivládneho panelu pre zmenu klímy. Ukázal to exkluzívny prieskum The Guardian medzi 380 vedcami.

Experti uviedli, že sa cítia beznádejne, nahnevane a vystrašene neschopnosťou vlád konať napriek poskytnutým jasným vedeckým dôkazom. Nedostatok politickej vôle ako príčinu zlyhania pri riešení klimatickej krízy uviedli ako dôvod tri štvrtiny opýtaných. Mnohí z nich očakávajú polodystopickú budúcnosť, ktorá sa dotkne najmä ľudí na juhu. Cieľ neprekročiť nárast globálnej teploty o 1,5 stupňa bol zvolený s cieľom zabrániť najhoršej klimatickej kríze. Dnes sme však na ceste k približne 2,7 °C.

Globálne otepľovanie
Najlepší svetoví klimatológovia očakávajú, že teplota na planéte sa zvýši o minimálne 2,5 stupňa Celzia. | Zdroj: iStock

Koraly v teplých oceánoch blednú, zachrániť ich môžu hurikány

Zmena klímy a s ňou spojená zvýšená teplota oceánov sú príčinou toho, že koralové útesy blednú. Toto bielenie automaticky neznamená ich smrť, ale šanca na ich prežitie klesá, pretože koraly potrebujú čas a energiu na zotavenie. Masívne blednutie sa začalo minulý rok. Dnes má tento problém takmer 63 % všetkých koralových útesov na svete. Situácia sa blíži k tej v roku 2017, keď v období 2009 až 2017 zahynula približne sedmina svetových koralov.

Poškodenie koralov hlásilo 62 krajín. Paradoxom je, že odborníci vidia aspoň čiastočnú spásu v hurikánoch, ktoré sú síce ničivé, ale prinášajú koralovým útesom studenú vodu. Vedecké správy už dlho hovoria, že strata koralov je jedným z veľkých bodov zlomu pri globálnom otepľovaní. Ide totiž o najrozmanitejšie ekosystémy na planéte. Sú domovom asi štvrtiny všetkých morských živočíchov.

Blednutie koralov
Vedci už dlho hovoria, že strata koralov je jedným z veľkých bodov zlomu pri globálnom otepľovaní. | Zdroj: iStock

Nedostatok kľúčových minerálov v energetike

Medzinárodná agentúra pre energetiku (IEA) upozornila na nedostatok kľúčových minerálov v energetike. Vypočítala, že doposiaľ ohlásené projekty budú v roku 2035 schopné pokryť len 70 % dopytu po medi a 50 % v prípade lítia, ak budú krajiny na celom svete plniť svoje klimatické ciele podľa plánu.

Oba kovy sú kľúčové pre výrobu elektrických vozidiel. Agentúra so sídlom v Paríži má obavy, že to odradí investície potrebné na uspokojenie dopytu. Ten by mal stúpať, keďže mnohé štáty avizovali postupné ukončenie predaja nových áut so spaľovacím motorom v nasledujúcom desaťročí.

„Bezpečný a udržateľný prístup ku kritickým minerálom je nevyhnutný pre hladký a cenovo dostupný prechod na čistú energiu,“ vyhlásil riaditeľ IEA Fatih Birol. Ako dodal, svetový apetít po technológiách, ako sú solárne panely, elektrické autá a batérie, rýchlo rastie. Nebude ho však možné uspokojiť bez spoľahlivých a zvyšujúcich sa dodávok kritických minerálov.

Vážnym problémom je aj obmedzený pokrok pri diverzifikácii dodávok. A to vzhľadom na nedávne skúsenosti s vplyvom pandémie na dodávateľské reťazce aj geopolitické napätie, ktoré vytvára riziká pre prístup ku komoditám.

Elektrické autá
Pre výrobu elektrických vozidiel sú kľúčové kovy ako lítium a meď. | Zdroj: iStock

Ministerstvo chce zmeniť spôsob rozdeľovania financií z Envirofondu

Ministerstvo životného prostredia (MŽP) SR chce zmeniť spôsob rozdeľovania financií z Environmentálneho fondu. Po novom má skončiť viac prostriedkov z predaja emisií vo fonde, ale minister bude rozhodovať o stovkách miliónov eur. Upozornili na to enviro organizácie Klimatická koalícia, Priatelia Zeme – CEPA a Via Iuris. Začali preto zbierať podpisy pod hromadnú pripomienku. Navrhujú zachovať princíp percentuálneho rozdelenia financií, o ktorých sa rozhoduje transparentne a nie politicky.

Považujú za neprípustné, aby minister svojvoľne rozhodoval o celej výške výnosov z predaja emisií. Je to podľa nich nepredvídateľný a netransparentný spôsob, ktorý môže mať naozaj závažný dosah na kontinuitu a kvalitu klimatických opatrení. Enviro organizácie takisto upozorňujú, že financovanie environmentálnych opatrení má fungovať v súlade s dlhodobými stratégiami štátu. Tieto financie majú byť primárne použité na znižovanie emisií a zvyšovanie energetickej efektívnosti.

Slovensko a ostatné členské štáty Európskej únie musia legislatívne zabezpečiť, aby 100 percent výnosov z predaja emisných kvót smerovalo iba na také klimatické účely, ktoré určuje smernica o obchodovaní s emisnými kvótami. Enviro organizácie pripravili hromadnú pripomienku k novele zákona, v ktorej navrhujú okrem iného zachovanie percentuálne rozdelenia financií na jednotlivé oblasti.