Petícia Klíma ťa potrebuje

Minister životného prostredia víta záujem o problematiku klimatickej krízy aj petíciu za lepšiu klímu

Partneri sekcie:

Minister životného prostredia sa zúčastnil diskusie o záveroch konferencie COP 26. Jednou z tém bolo aj globálne zníženie metánu do roku 2030.

Minister životného prostredia Ján Budaj prijal pozvanie od veľvyslanca Spojeného kráľovstva Veľkej Británie a Severného Írska na Slovensku Nigela Bakera a zúčastnil sa diskusie o záveroch Konferencie zmluvných strán Rámcového dohovoru Organizácie spojených národov o zmene klímy COP (Conference of the parties) 26. Tá prebiehala v Glasgowe.

Na britskom veľvyslanectve sa minister stretol so zástupcami iniciatívy Klíma ťa potrebuje. Diskutovalo sa aj o balíku opatrení Fit for 55. Jeho cieľom je zosúladenie politík v rámci Európskej únie v oblasti klímy a energetiky a zníženie čistých emisií skleníkových plynov v hospodárstve o 55 percent do roku 2030.

Súčasťou rozhovorov bol aj postoj aktivistov k uzavretiu dohody o globálnom znížení emisií metánu či zastaveniu odlesňovania v rovnakom termíne. Minister Budaj poďakoval členom iniciatívy Klíma ťa potrebuje za ich doterajšiu prácu.

„Treba oceniť úprimný záujem signatárov petície o problematiku klimatickej krízy, ktorý preukázateľne dlhodobo prejavujú. Ich doterajší vklad do riešenia klimatických problémov je dôležitou súčasťou verejnej diskusie,“ uviedol minister Budaj.

Šéf envirorezortu podporil prvú vlnu petície, ktorú online podpísalo vyše 127 tisíc ľudí. Rovnako víta aj druhú vlnu zbierania podpisov, ktorej cieľom je dosiahnuť vyhlásenie stavu klimatickej núdze na Slovensku či vytvorenie plánu dosiahnutia klimatickej neutrality Slovenska do roku 2050.

Počas diskusie pripomenul, že v rámci klimatických konferencií musíme vnímať hranice diskusií a toho, čo je možné po politickej aj právnej stránke dosiahnuť. V konečnom dôsledku sú to vlády a zainteresované strany súkromného sektora, ktoré musia prijať opatrenia na obmedzenie emisií. „Výstup z COP 26 je technický proces, ktorý sám o sebe nemôže svetu priniesť nižšie emisie. To môžu urobiť len vlády jednotlivých krajín a ďalšie zapojené subjekty,“ zdôraznil Budaj.

SITA