Saharský prach

Saharský prach: Škodí našim pľúcam, pomáha ekosystémom a nedá spávať konšpirátorom

Partneri sekcie:

Hoci epizódy prenosu prachu zo suchých oblastí zaznamenávame na našom území každoročne, uplynulé dni boli zaujímavé vyššími koncentráciami prachových častíc. Saharský prach sa stal zároveň zdrojom rôznych hoaxov.

Podľa Slovenského hydrometeorologického ústavu (SHMÚ), od 30. apríla boli na našom území zaznamenané vysoké koncentrácie prachových častíc PM10 v dôsledku diaľkového prenosu zo saharskej oblasti. Podmienky priaznivé pre prenos saharského prachu pretrvávali až do prechodu očakávaného studeného frontu.

„Dlhotrvajúce silné južné prúdenie prinieslo nad územie Európy koncom marca saharský piesok, epizóda skončila 2. apríla v ranných hodinách,“ informovala Jana Matejovičová zo SHMÚ.

Tento jav sa prejavil vysokými koncentráciami prachových častíc PM10 (častice menšie než 10 mikrometrov). Podiel menších častíc (PM2,5)  v PM10 bol značne nižší, než je počas vykurovacej sezóny obvyklé. Najviac saharského prachu sa v ovzduší vyskytovalo počas Veľkonočnej nedele, pričom jeho koncentrácia bola najvyššia na východe Slovenska. Toto množstvo výrazne zhoršilo viditeľnosť a obloha mala hnedkastý nádych.

barcelona20240331 median loop 1712310103007
Vizualizácia pohybu saharského prachu nad Európou od 31. marca do 2. apríla 2024 | Zdroj: SHMÚ / WMO

Saharský prach je podľa štúdie Petra Hrabčáka zo SHMÚ pre vedeckú obec zaujímavý už vyše 100 rokov a článok o ňom napísal dokonca aj Charles Darwin. Najvyššia pravdepodobnosť objavenia sa prachu na našom území býva v období od apríla do júna.

Počas týchto troch mesiacov sa vyskytuje až 47 % dní z ich celkového počtu v rámci celého roka. Štúdia ukázala, že saharská púšť vďaka svojej veľkej rozlohe aj napriek relatívne väčšej vzdialenosti od Slovenskej republiky nezanedbateľne ovplyvňuje stav atmosféry na našom území.

U konšpirátorov vedú chemtrails aj ťažké kovy v saharskom piesku

Na sociálnych sieťach sa počas veľkonočných sviatkov stihli objaviť konšpiračné teórie o tom, že prach zo Sahary k nám nemohol dofúkať vietor, o látkach sypaných z lietadiel ako chemtrails, ktoré sú zaň vydávané, ale aj o chemickej analýze prachu z bosnianskeho laboratória (z roku 2022). Tá údajne odhalila ťažké kovy a prvky používané na úpravy počasia. Dôkazom o ťažkých kovoch mali byť videá, pri ktorých je saharský prach vystavovaný magnetu, na ktorý reaguje.

Tieto hoaxy vyvracia aj portál iMeteo, Biele stopy za lietadlami, údajne plné chemikálií a vírusov zámerne vypúšťaných do atmosféry, sú kondenzačnými pruhmi. Ide o prirodzený jav spôsobený fyzikálnymi a chemickými procesmi v atmosfére.

Logické vysvetlenie má aj magnetizmus. Saharský prach totiž obsahuje prirodzene magnetické minerály. Jeho charakteristická červená a hnedá farba sú dôkazom prítomnosti malého množstva hematitu, slabo magnetického minerálu. A práve preto dochádza k reakcii s magnetom.

Pre ekosystémy je prospešný, astmatikom sťažuje život

V rozmedzí rokov 1979 – 2010 bol našom území saharský prach pozorovaný v priemere štyrikrát do roka. Tento jav môže byť pre ekosystémy prospešný, pretože prach obsahuje množstvo minerálov a živín, predovšetkým železa a fosforu, ale aj stopové prvky mangánu. Ťažia z neho najmä morské ekosystémy (fytoplanktón a koraly), ale aj dažďové pralesy. Vedci tiež predpokladajú, že prach v atmosfére pomáha potláčať vznik tropických cyklónov a uberá im na sile.

Na druhej strane, jeho negatívne účinky pociťujú najmä alergici, astmatici, deti a starší ľudia. Prach zo Sahary sťažuje dýchanie kvôli zvýšenej koncentrácii častíc PM10 a môže hroziť vyhlásenie smogovej situácie, ako sa stalo napríklad v susednom Česku. Okrem toho spôsobuje dráždenie v krku a očiach.

Škodlivosť PM10 pre ľudské zdravie závisí podľa SHMÚ nielen od veľkosti častíc, ale aj od ich zloženia. To je podmienené tým, z akého zdroja pochádzajú. Častice jemného piesku sú relatívne oveľa menej nebezpečné ako rovnako veľké častice sadzí zo spaľovania biomasy, uhlia alebo dieselových motorov. Ešte horšie je však spaľovanie rôznych druhov horľavých odpadov, vrátane záhradného.