Ekologické toalety

Pri Chate pod Rysmi pribudnú ekologické toalety, ktoré nahradia ikonickú latrínu. Ich modulárny dizajn bude využiteľný aj inde

Partneri sekcie:

Hikemates, najväčší turistický klub na Slovensku, plánuje na zlepšenie turistickej infraštruktúry vybudovať nové ekologické toalety, ktoré nahradia ikonickú drevenú latrínu pri Chate pod Rysmi. Projekt sa začne spustením architektonickej súťaže.

Chata pod Rysmi je najvyššie položenou tatranskou chatou (2 250 m n.m.), zároveň patrí medzi miesta s najvyššou návštevnosťou vo Vysokých Tatrách. Približne dvesto metrov od chaty sa nachádzala aj drevená latrína so sklenenou častou s výhľadom do Mengusovskej doliny.

Jej drevené steny zdobili zvnútra aj zvonka kresby od známych osobností, medzi nimi napríklad od filmára Pavla Barabáša. V októbri minulého roka latrínu, bohužiaľ, strhla silná víchrica Wolfgang. Ikonickú „kadibúdku“ by po novom mali nahradiť ekologické toalety, keďže rastúci turizmus prináša okrem benefitov pre región aj negatíva spojené s ľudskými potrebami.

„Keďže ľudia často vykonávajú potrebu v okolí turistických chodníkov, zostávajú po nich nielen exkrementy, ale aj neželaný hygienický odpad a ďalšie stopy, ktoré majú negatívny vplyv na okolitú prírodu,” vysvetlil Peter Spitzkopf zo Správy Tatranského národného parku so sídlom v Tatranskej Lomnici.

Memorandum o spolupráci na výstavbe podpísali Hikemates s Tatranským národným parkom ako správcom pozemkov a Klubom slovenských turistov a Slovenským horolezeckým spolkom James, ktorí sú majiteľmi tatranských chát. Zabezpečia dlhodobú prevádzku a údržbu toaliet.

„Pri Chate pod Rysmi postavíme nové ekologické toalety, ide o patentované riešenie, ktoré možno nájsť na viacerých miestach v horských oblastiach v Európe,” vysvetlil Patrik Pajta, predseda turistického klubu Hikemates. Ich výhodou je nenáročná správa a fakt, že ide o dlhodobo udržateľné riešenie, keď živé organizmy (dážďovky a ďalšie) rozkladajú tuhú časť exkrementov a redukujú jej objem. Podobne ako je to u bežných kompostérov.

Chata pod Rysmi drevená búdka
Najvyššie položené suché WC na Slovensku zničila v októbri 2023 víchrica. | Zdroj: TASR

Architektonickú súťaž a projektovú dokumentáciu zastrešil developer

Podľa odborníka nepôjde o obyčajné toalety, na aké sme zvyknutí. „Projekt začína zorganizovaním architektonickej súťaže so zapojením všetkých zainteresovaných strán. Víťazný dizajn by mal citlivo zapadnúť do tatranského prostredia a pomôcť ekologicky vyriešiť tento dlhotrvajúci problém,” vysvetlil Matej Ďurnek, development manager zo spoločnosti Corwin. Tá zastrešuje architektonickú súťaž a projektovú dokumentáciu projektu.

Vo výsledku vznikne projektová dokumentácia pre modulárny dizajn toaliet, prispôsobiteľný rozličným návštevným kapacitám a prostrediu, v ktorom budú osádzané. Po výbere víťazného vizuálu bude nasledovať fáza povoľovacích procesov a následne samotná výstavba. Tú finančne pokryjú aktivisti vďaka partnerom a prostriedkom, ktoré sa im podarí vybrať na daroch a 2% z daní.

Dokumentáciu pre generický dizajn toaliet potom poskytnú správam národných parkov, aby mohli toalety implementovať plošne vo svojich oblastiach. „Po realizácii pilotného projektu odovzdáme celú projektovú dokumentáciu bezplatne Správe TANAP-u a správam ďalších národných parkov, ktoré budú mať záujem stavať ekologické toalety aj v ďalších lokalitách. Tie budú môcť projekt využiť pri rôznych grantových výzvach, ktoré majú obvykle krátke časové lehoty,” doplnil Patrik Pajta.

Zdroj: Hikemates