Plyn

Európska únia sa pripravuje na odstávky ruského plynu, navrhuje znížiť jeho spotrebu o 15 %

Partneri sekcie:

Európska únia pripravila plán, aby zabezpečila, že akékoľvek ruské prerušenie dodávok zemného plynu do únie zásadne nenaruší priemysel a nespôsobí ďalšie ochladenie v európskych domácnostiach počas budúcej zimy.

Európska komisia v stredu 20. júla predložila svoje návrhy, ktoré by ministri energetiky mali prerokovať na mimoriadnom zasadnutí. To sa uskutoční v utorok 26. júla. Výkonný orgán EÚ navrhuje, aby členské štáty v období od 1. augusta 2022 do 31. marca 2023 znížili spotrebu plynu o 15 %.

„Všetci spotrebitelia, orgány verejnej správy, domácnosti, vlastníci verejných budov, dodávatelia energie a priemysel môžu a mali by prijať opatrenia na úsporu plynu,“ uviedla Komisia na svojom webe a dodáva, že chce urýchliť úsilie súvisiace s diverzifikáciou dodávok a spoločným nákupom plynu.

Taktiež požiadala o právomoc zaviesť povinné zníženie spotreby plynu v prípade celoeurópskeho varovania, keď bude existovať značné riziko vážneho nedostatku plynu alebo výnimočne vysokého dopytu po plyne, čo by malo za následok výrazné zhoršenie situáciu v dodávkach plynu.

„Pracujeme s najhorším možným scenárom. A tým je predpoklad, že Gazprom už nebude do Európy dodávať žiadny plyn,“ povedal hovorca Európskej komisie Eric Mamer.

EÚ prichádza s týmto plánom v čase, keď Medzinárodný menový fond (MMF) varoval pred škrtením dodávok plynu v podaní Moskvy. „Čiastočné odstavenie dodávok plynu už ovplyvňuje európsky rast a úplné odstavenie môže byť podstatne závažnejšie,“ varoval MMF. Dodal, že hrubý domáci produkt v členských krajinách ako Maďarsko, Slovensko a Česko by sa mohol znížiť až o 6 %, a významným negatívnym vplyvom by čelilo i Taliansko.

SITA