image 72670 25 v1
Galéria(13)

Nový háj v Petržalke

Už na prvý pohľad je táto bytovka iná. Farebná, členitá, tvarovo rozohraná, umiestnená medzi zeleňou. Na Petržalku čosi neobvyklé. Dôvodom je netradičný koncept projektu Nový háj, do ktorého vstupovali aj samotní klienti.

01 MG 5594 na vysku naprvu stranu
02 MG 5613 na sirku prvastrana
03 MG 5607  na dvojstranu
04 MG 5501 na 5 6 stranu
05 MG 5502 na 5 6 stranu
06 MG 5611 na5 6 stranu
07 MG 6024 na 5 6 stranu
08 1NP  uprava

V projektoch architektonického ateliéru Šebo Lichý sa veľa pracuje s individuálnosťou, originálnosťou a v rámci možností aj so zeleňou. Snažia sa byť neopozeraní, neboja sa experimentovať, chcú upútať pozornosť. Ich posledný realizovaný projekt – bytový dom Nový háj, akoby tieto ambície naplno koncentroval. Už z diaľky vidieť, že je tam čosi, čo sa v prostredí neďalekých pravidelných panelákov a hranatých internátov vymyká očakávanej produkcii. „Zámerom bolo vizuálne a hmotovo ukončiť Starohájsku ulicu z jej južnej strany zaujímavým architektonickým prvkom,“ hovorí jeden z autorov konceptu Tomáš Šebo.

Materiálovo je podnož podobne ako lodžie obložená veľkoformátovými obkladovými fasádnymi doskami, čo zvýrazňuje zámer investora – zrealizovať budovu priateľskú k životnému prostrediu.

„Principiálnym urbanistickým riešením sú dve 10 podlažné bodové hmoty vyrastajúce z jednopodlažného pódia. Tento koncept vytvoril dostatočne veľký priestor medzi novými hmotami. Účelom bolo presvetlenie plochy rozrastenej zelene na susednom pozemku južným slnkom a optické prepojenie tejto plochy s pásom zelene pozdĺž Dostihovej dráhy, čo by pri použití doskovej hmoty nebolo možné. Vytvoril sa tiež priestor pre umiestnenie atypických bytov a ateliérov s obytnými predzáhradkami na vzniknutej ploche strechy garáže medzi bodovými hmotami.“

Použitie prírodných materiálov na podnoži má snahu prilákať do lokality denných návštevníkov, čo sa evidentne darí.

Podľa chuti klienta

V bytovke je 75 bytov, od 1-izbových až po 5-izbové, pričom najviac je 2- a 3-izbových. Developer vstupoval s projektom v období, keď v Bratislave bolo nepredaných okolo tritisíc bytov, pričom marketéri z realitiek presviedčali, že najväčší dopyt bude po menších bytoch. „Paradoxne, najviac sa predávali väčšie byty, a najmä Petržalčania si chceli kúpiť rodinné bývanie,“ približuje Tomáš Šebo. „Nepočítali sme so špekulatívnym nákupom bytov, všetky byty sme koncipovali pre reálnych záujemcov o rodinné bývanie. Výsledkom bolo, že ku dňu kolaudácie boli všetky byty predané. Veľa energie sme venovali dvom prístupom: na vnútornú aj vonkajšiu flexibilitu a na úsporné dispozičné riešenie. Snažili sme sa, aby byty mali rozumné výmery, ale zase s peknými dispozíciami. Pri flexibilite sme išli vysoko nad štandard. Vymysleli sme koncept flexibilných bytových dispozícií, pričom klienti mohli preskupovať izby medzi sebou.

Ľudia si mohli meniť okná, lodžie a byty až do začiatku hrubej stavby.

Dokonca sme mohli urobiť 4-izbový byt z 2-izbového bez toho, aby sme hýbali s jadrami. Išli sme aj do vonkajšej flexibility a prvých asi 40 % klientov si mohlo v byte navoliť veľkosť, tvar aj polohu okien a aj balkónov. Samozrejme, dbali sme o dostatočné množstvo denného svetla v obytných miestnostiach, a preto sme zohľadňovali ich orientáciu k svetovým stranám. S touto flexibilitou sme mohli pracovať až do začiatku hrubej stavby. A potom už bolo výzvou pre nás, architektov, aby sme to dokázali absorbovať bez toho, žeby to pokazilo kompozíciu. Aj preto je architektúra vysoko pravdivá a odráža to, čo je vo vnútri.“

Architekti sa snažili, aby byty mali rozumné výmery, ale zase s peknými dispozíciami.

Podnož ako miesto stretnutia

Podnož s obchodnými priestormi je tvorená celozasklenými plochami výkladov, pričom v súčasnosti im dominuje prevádzka známej pizzerie. Počas našej návštevy sme si všimli, že priestor sa stáva aj vyhľadávaným miestom obchodných stretnutí. V podnoži sa nachádzajú aj vchody do obytných častí vedúce k vertikálnym komunikačným jadrám a vchody do garáží. Materiálovo je podnož podobne ako lodžie obložená veľkoformátovými obkladovými fasádnymi doskami, čo zvýrazňuje zámer investora – zrealizovať budovu priateľskú k životnému prostrediu. Použitie prírodných materiálov na podnoži má snahu prilákať do lokality denných návštevníkov, čo sa evidentne darí. Prístup k bytom je zabezpečený 2 schodiskovými jadrami s výťahmi. Garáž pre obyvateľov a obsluhu domu je situovaná v 1. podzemnom a v 1. nadzemnom podlaží. Dopravne je napojená z Dudovej ulice. Nový háj splnil, čo si predsavzal: skvalitnil a skultúrnil danú lokalitu a priľahlú plochu zelene premenil na park s lavičkami, detským ihriskom a inými dennými funkciami pre pôvodných, ako aj nových obyvateľov. Jednoducho, priniesol život.

Nový háj, Petržalka

Miesto: Starohájska ulica,
Bratislava-Petržalka
Developer: ITB Development a. s., Imagine development s.r.o
Architekti – autori projektu: Architekti Šebo Lichý, Mgr. arch. Igor Lichý, Ing. arch. Drahan Petrovič, Ing. arch. Tomáš Šebo, Ing. arch. Emanuel Zatlukaj
Začiatok výstavby: 8/2012
Ukončenie výstavby: 8/2014
Počet bytov: 75
Úžitková plocha bytov spolu: 4 500 m2
Zastavané územie: 2 206 m2
Obostavaný priestor: 25 750 m3
Hlavný dodávateľ: Me&Co a. s.
Okná: SLOVAKTUAL, s. r. o.
Typ: Slovaktual CL profil so stredovým dorazovým tesnením a technológiou vlepovania skla
Farba: laminácia titanium (von), biele (dnu)
Počet okien: 500

text: Ľudovít Petránsky
foto: Dano Veselský
DOKUMENTÁCIA: Architekti Šebo Lichý

Článok bol zverejnený v časopise ASB.