areal katovej basty ostrov kultury otvorena zona 7 ulicka remesiel

Areál Katovej Bašty, Ostrov kultúry – Otvorená zóna 7, Ulička remesiel

Partneri sekcie:

Obidve časti sú súčasťou komplexu objektov Východoslovenského múzea, nachádzajúcich sa v centre historického jadra Košíc, na jeho východnej strane. Komplex je súčasťou pôvodného hradobného systému – z mestskej strany súčasťou uličky Hrnčiarskej, zo strany od mesta v kontakte s obytnou zástavbou medzivojnového obdobia 20. storočia – Ul. Stará baštová.  Areál sa nachádza na terénnom zlome  medzi ulicou Hrnčiarskou a Starou baštovou.

     
  Hlavný zhotoviteľ  

novostavba, rekonštrukcia
Východoslovenské múzeum, Hrnčiarska 7
Autori architektonického riešenia: Ing. arch. Martin Drahovský, Ing. arch. Anton Reitzner 
Projektant architektonickej a stavebnej časti: Ing. arch. Martin Drahovský
Hlavný zhotoviteľ: Združenie EUROVIA SK a EUROVIA CZ;EUROVIA SK – vedúci člen združenia
Hlavný stavbyvedúci: Ing. Dušan Dvorčák
Stavebník: Košický samosprávny kraj
Dozorná činnosť: Ing. Imrich Miškuf    
Celkové investičné náklady bez DPH: 1,61 mil. €
Stavebné náklady bez DPH: 1,24 mil. €
Lehota výstavby: 07/2012 – 02/2013

FILOZOFIA VYUŽITIA A REKONŠTRUKCIE – URBANISTICKÉ A ARCHITEKTONICKÉ RIEŠENIE
Celý komplex je zložený z častí:
1. Areál Katovej bašty – priestoru barbakánu a kazemat na hrnčiarskej ul. č. 7.
2. Areál Domu a dvora remesiel na Hrnčiarskej ul. 11.

Kazematy  v tak zachovalom stave a v centre mesta v spojení s veľkým muzeálnym areálom sú mimoriadnou vzácnosťou nielen na Slovensku. Základnou filozofiou rekonštrukcie bolo sprístupniť verejnosti výnimočné priestory a objekty a vytvoriť tým novú expozíciu palných zbraní. Kazematy pozostávajú zo strieľní z obdobia neskorej gotiky a rannej renesancie postavenými na neskorogotických základoch a prístavbou a nadstavbou z neskoršieho obdobia. Jednotlivé obdobia predstavujú samostatné aj keď prepojené, stavebné etapy. Prestavba mala byť podľa existujúceho modelu iba arkádou. Jej realizácia v plnom murive však zakryla pohľad do kazemat a z kazemat vytvorila vnútorný priestor. Prinavrátenie väčšieho vizuálneho kontaktu nádvoria a kazemat a vytvorenie expozície bolo základným motívom rekonštrukcie. Väčšia prezentovateľnosť vychádza aj z návrhu pamiatkovej obnovy.

Rozsah stavebných úprav sa týka predovšetkým prízemia historického objektu Katovej bašty, vrátane severnej časti – podnože objektu a rodošta. Zahŕňa úpravy malého suterénu a minimálny stavebný zásah na poschodí, súvisiaci so statickými úpravami klenieb na prízemí. Zároveň jedna z kazemat je reštaurovaná v pôvodne odkrytom stave. V priebehu storočí stavebne pooddeľované kazematy slúžili aj ako byty. Odstránenie predelov v chodbe a zároveň fragmentálne zachovanie – reštaurovanie výmaľby v jednej kazemate – prezentuje aj túto vývojovú etapu. Kazematy sú prepojené s exteriérom a expozíciou na vnútornom nádvorí.

Priestorové usporiadanie a nadväznosť na prechodovú prierezovú parcelu cez fortifikačný systém dalo možnosť prepojenia areálov a vytvorenia nevého využitia s filozofiou vzťahu remesiel a fortifikácie. Prezentovaná je stredoveká a novoveká zodpovednosť remesiel za mestské obranné veže. Odkrytie a prezentácia prierezu cez celý obranný systém – hradobný múr, parkanový múr, escarpu, hradbovú vodnú priekopu a contra escarpu – bola motívom rekonštrukcie na prechodovej parcele. Zároveň sa vytvoril dom a dvor remesiel dávajúci možnosť prezentácie remesiel počas celého roka v dome a remeselno-prezentačných dní na Dvore remesiel.

Dvojpodlažný objekt Domu remesiel na samostatnej parcele so sklenou podlahou odkrýva archeologický výskum a zachované fortifikačné systémy mesta prezentuje návštevníkom. Presklenie hradobnej priekopy prekračuje aj v exteriéri za domom v Dvore remesiel. V dome sú súčasne prezentovaní remeselníci, ktorí vystavujú a prezentujú remeslo počas remeselných dní. Na dvore remesiel je umiestnených 5 rozkladacích stánkov pre remeselníkov a dobývacia veža ako zábavná veža pre mladých návštevníkov areálu s hernými prvkami parafrázujúcimi dobývacie zariadenia.

Konštrukčné a materiálové riešenie
K a z e m a t y – dôsledná rekonštrukcia v zmysle zámeru obnovy pamiatky s vytvorením podlahového kúrenia, prevetrávania tehlovej podlahy, rozvodov štruktúrovanej kabeláže pre mnohoraké využitie.  Reštaurovanie omietok v celom rozsahu a s výrazom rôznych historických fáz. Atypický interiér s multimediálnym vybavením.
D o m    r e m e s i e l  –  kombinácia murív kamenných, keramických so železobetónovou stropnou doskou a dreveným krovom. Celopresklená pochôdzna tepelnoizolačná podlaha – dvojsklo. Fasádne štítové steny – drevené celosklené v kovových „žiletkových“ rámoch. Tienenie drevenými pletenými lamelovými panelmi. Drevené stánky, dobývacia veža – zásadne použité miestne materiály – kov a drevo.
Trafostanica s integrovaným priestorom pre separovaný odpad tienená gabiónovým múrom s popínavými rastlinami.



ZÁKLADNÉ ÚDAJE O STAVBE

Plocha pozemku:  953 -762 m²,  959/1 – 3.240 m², 961 – 378 m²,  951/6 – 257 m2;
Zastavaná plocha:  953  – 493,1 m2;  959/1  – 696,2 m², 961 – 142,3 m2;  951/6  – 66,35 m2
Úžitková plocha: SO-01 = 735,52 m² (959/1);  SO-02 = 19,4 m2 (959/1);   SO-03 = 282,3 m2 (961); SO-04 = 294,7 m2;  SO-05 =58,0 m2;  SO-06 = 191,3 m2 (953);
Obostavaný priestor:  SO-01 – 1949,9 m3;  SO-03 -727,2 m3;  SO-04 – 1070,6 m3; SO-05 – 144 m3;

Časopis ASB – Architektúra, Stavebníctvo, Biznis – Generálny mediálny partner súťaže STAVBA ROKA 2013

Foto: Ing. Peter Kovaľ

–>–>