Solárne panely

Španielska Valencia chce premeniť svoje cintoríny na najväčšiu mestskú solárnu farmu v krajine

Valencia začína využívať svoje cintoríny na výrobu obnoviteľnej energie a plánuje inštalovať tisíce solárnych panelov na cintoríny v meste. Projekt dostal názov RIP, teda Requiem in Power, a bol spustený v máji.

Mesto plánuje na miestnych cintorínoch nainštalovať 6 658 solárnych panelov, ktoré spolu zaberú plochu 14 339 metrov štvorcových. Na cintorínoch Grau, Campanar a Benimàmet ich už položili približne 810. Tie budú generovať celkový výkon viac ako 440-tisíc kilowattov ročne.

Podľa miestneho zastupiteľstva to tiež prinesie úsporu viac ako 140 ton oxidu uhličitého ročne. Vyrobené energia sa bude väčšinou využívať na napájanie mestských budov, ale 25 percent pôjde aj pre tisícku domácností ohrozených chudobou.

Alejandro Ramon, zodpovedný za energetickú transformáciu mesta, povedal, že projekt sa stane najväčšou mestskou solárnou farmou v krajine. Člen komisie pre klimatickú krízu tiež zdôraznil, že inštalácia týchto solárnych panelov na rôznych mestských cintorínoch vytvorí 99 pracovných miest počas realizácie projektu a 15 ďalších ľudí bude zariadaenia udržiavať po ich spustení.

Projekt RIP je súčasťou širšej klimatickej misie Valencia 2030, čo je jedným z kľúčových dôvodov, prečo bolo mesto vybrané za Európske hlavné zelené mesto 2024. Dlhodobým cieľom Climate Missions je vyrábať 27 percent energie pre mesto z obnoviteľných zdrojov.

Cintoríny sú pritom ideálnymi kandidátmi na projekty solárnych fariem. Tieto mestské priestory je možné využiť na výrobu čistej energie bez toho, aby sa zmenil ich pôvodný účel – rovnako, ako keď sa strechy využívajú ako miesta pre fotovoltické panely. Nejde pritom o prvý nápad svojho druhu. V Zelenom radare sme nedávno písali o zastrešení so solárnymi panelmi na cintoríne vo francúzskom Saint-Joachim.

Zdroj: Euronews