Vodíkové autobusy

V Bratislave začali od augusta premávať prvé štyri vodíkové autobusy

Partneri sekcie:

Dopravný podnik Bratislava (DPB), ktorý v hlavnom meste prevádzkuje mestskú hromadnú dopravu, sa stal prvým dopravcom s flotilou vodíkových autobusov na Slovensku.

Prvé štyri vodíkové autobusy začali v hlavnom meste premávať od 1. augusta 2023. Nasadené sú na linke 75, ktorá spája Krasňany a Dolné hony. „Technológiu sme testovali koncom minulého roka, odozvy boli veľmi dobré. Autobus bol svižný, moderný a hlavne tichý,“ skonštatoval Martin Rybanský, predseda predstavenstva DPB.

Vodíkové autobusy sú podľa neho jedným z projektov, ktorými sa snažia okrem iného zavádzať nové zelené technológie. V porovnaní s elektrickými autobusmi nie je nutné budovať nabíjaciu infraštruktúru vo vozovniach a nemajú ani negatívny dosah na odber elektrickej energie. Naplnenie vodíkom trvá niekoľko minút.

Autobus dokáže odjazdiť 500 kilometrov, pričom minimálny garantovaný dojazd je 350 kilometrov. V súčasnosti pracuje mestský dopravca na projekte vlastnej čerpacej stanice. Finálna koncepcia by mala byť v najbližších mesiacoch.

Zavádzanie prvých vodíkových autobusov vníma pozitívne aj primátor Bratislavy Matúš Vallo, ktorý zdôrazňuje najmä ich ekologickosť. Nové autobusy majú byť podľa neho príspevkom na znižovanie objemu emisií a zefektívnenie prevádzky MHD.

Podľa štátnej tajomníčky Ministerstva investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie (MIRRI) SR Barbory Lukáčovej by mohlo byť hlavné meste v tomto smere pre iné mestá na Slovensku, ktoré sa stretávajú s problémom neatraktivity verejnej dopravy, inšpiráciou. Vodíkové autobusy sú podľa nej oprávnené v Košickom, Trenčianskom a Banskobystrickom kraji.

DPB má vysúťažených celkovo 40 vodíkových autobusov. Objednanie prvých z nich umožnila zmluva o nenávratnom finančnom príspevku (NFP) z eurofondov, ktorú mestský dopravca uzatvoril s MIRRI SR. Zakúpenie ďalších závisí od získania financií vrátane eurofondov.