Benátky

Spoplatnený vstup do Benátok turistov neodradil. Prišlo ich ešte viac ako minulý rok

Poplatok za vstup do Benátok pre jednodňových návštevníkov, ktorý je prvým svojho druhu na svete, zaznamenal neúspech už od jeho zavedenia. Mesto sa tak chcelo brániť návalu turistov.

Poplatok bol zavedený na sviatok Dňa oslobodenia a Dňa svätého Marka 25. apríla. Ako uviedol jeden z členov benátskej mestskej rady, nezaznamenal úspech a návštevníkov neodradil.

„Opatrenie týkajúce sa vstupného lístka v Benátkach žalostne zlyhalo, pretože čísla sú dôležité a tie hovoria, že lístok v žiadnom prípade neznížil prílev turistov ani nezastavil ich príchod, ale naopak, návštevnosť je v porovnaní s predchádzajúcimi rokmi ešte vyššia,“ povedal Giovanni Andrea Martini zo skupiny mestskej rady Tutta la Citta Insieme (Celé mesto spoločne).

Ako doplnil, 19. mája tohto roka bolo zaznamenaných 70-tisíc vstupov, zatiaľ čo 23. apríla minulého roka ich bolo 66-tisíc a 2. júna 2023, v deň Národného sviatku republiky (la Festa della Repubblica), zaznamenali 65-tisíc vstupov.

Vstupné chcú vyberať do konca júla

„Mesto je dnes zatvorené z politickej vôle administratívy, ktorá týmto opatrením získala trochu peňazí, ale nezachránila dušu mesta. Benátky chátrajú, pretože boli opustené, alebo skôr len využité na to, aby prinášali peniaze,“ dodal Martini. Benátky skúšobne zaviedli poplatok vo výške päť eur za vstup pre turistov, ktorí sa v meste zdržia len jeden deň bez prenocovania. Budú v tom pokračovať až do konca júla.

Lístky sa kontrolujú pri vstupných bodoch do mesta. Dajú sa zakúpiť na hlavnej železničnej stanici Santa Lucia alebo on-line. Za vstup bez lístka hrozí pokuta od 50 do 300 eur. Cieľom opatrenia je presmerovať záujem jednodňových návštevníkov na menej rušné obdobie. Výnimku majú okrem viacdňových návštevníkov aj cestujúci, ktorí platia daň z cestovného ruchu, deti do 14 rokov a ďalšie skupiny osôb.

Organizácie OSN pre vzdelávanie, vedu a kultúru (UNESCO) vlani upozornila, že Benátky sa môžu dostať na zoznam ohrozeného svetového dedičstva. Talianske mesto pritom neohrozuje len masívny turizmus, ale aj stúpajúca hladina mora a striedanie sucha so záplavami. Tie poškodzujú základy historických budov.

UNESCO zaradilo Benátky na zoznam Svetového kultúrneho dedičstva v roku 1987 pre ich výnimočnú architektúru. Táto organizácia však opakovane varuje, že v mesto musí lepšie riadiť cestovný ruch.