Obnova škôl eurofondy

Prvé výzvy z nových eurofondov budú smerovať do obnovy škôl

Prvé výzvy z nových eurofondov by mali, okrem iného, smerovať na školy a športoviská. Zverejnenie výziev plánuje Ministerstvo investícií, regionálneho rozvoja a informatizácie SR v prvom štvrťroku.

Na účely modernizácie základných škôl a školských športovísk by malo smerovať 57 miliónov eur. Takéto zameranie prvých výziev nie je podľa vicepremiérky a ministerky investícií Veroniky Remišovej náhodné.

„Vychádzali sme z veľmi podrobných štatistík, ktoré napríklad ukazujú, že školám nielenže chýbajú miesta pre žiakov, ale ich budovy sú tiež veľakrát v havarijnom stave – a to nielen školy v menej rozvinutých regiónoch, ale aj v Bratislavskom kraji. Od zatečených stien, nevyhovujúcich sociálnych zariadení, podláh, starých okien, nebezpečných elektroinštalácií či striech až po celé budovy a telocvične,“ vysvetlila.

Podľa údajov, ktorými disponuje rezort školstva, nemá z viac než dvetisíc základných škôl vlastnú telocvičňu približne polovica. Remišová v tomto smere upozornila na to, že pohyb a zdravý životný štýl sú dôležitou súčasťou vzdelávania, a preto považuje za potrebné vytvoriť deťom vhodné podmienky na športovanie a pohybové aktivity. Na školstvo a vzdelávanie je v Programe Slovensko určených takmer 930 miliónov eur. Obnova a výstavba škôl by sa mala dotknúť približne 140-tisíc žiakov.

Rezort investícií tvrdí, že vďaka odbúraniu byrokracie by malo byť získavanie príspevkov jednoduchšie a rýchlejšie. „Sme medzi prvými šiestimi krajinami EÚ, ktoré majú kompletne schválené programovanie na nové obdobie a pre našu krajinu je to obrovská šanca, ako sa posunúť vpred. Nové eurofondy, ktoré zastrešuje Program Slovensko, pôjdu podľa nových a jednoduchších pravidiel,“ uviedla Remišová.

Doplnila, že Európska komisia už uhradila prvé zálohové platby na hlavný program Slovensko a dva programy cezhraničnej spolupráce Interreg. Ide o sumu takmer 200 miliónov eur. Prvé výzvy podľa Remišovej budú smerovať na modernizáciu škôl a športovísk, ale tiež sa chcú zamerať na cesty 2. a 3. triedy či obnoviteľné zdroje energie. Doplnila, že tieto oblasti pre nich pri rokovaniach s Komisiou patrili medzi prioritné.