Omietky, priečky, steny a stropy rekreačných vila domov na brehu Zemplínskej šíravy sú z pórobetónu Ytong

Atypické stavby ponúkajú výhľad na vodu, spojenie s prírodou mali spĺňať aj stavebné materiály. Samozrejmosťou boli najvyššie štandardy bývania. Pórobetónové omietky, tvárnice a priečkovky Ytong si spolu so stropmi Ytong vybral investor kvôli vysokej kvalite, príjemnej vnútornej klíme a rýchlosti výstavby.

Projekt Slnečná Lagúna tvorí deväť vila domov, postavených priamo na brehu priehrady Zemplínska šírava na Medvedej hore. Majitelia domov majú k dispozícii krásnu pláž s pozvoľným vstupom do vody. Široká je tiež ponuka vodných aktivít – vodné skútre a lyže dopĺňa možnosť jachtingu.

Príjemná a zdravá klíma v domoch bola jedna z priorít

Pórobetón Ytong sa vyrába zo zmesi kremičitého piesku, vápna a vody a je tak ideálnym materiálom pre zdravé a trvalo udržateľné stavby. Jeho 100% prírodné zloženie garantuje majiteľom domov zdravú a príjemnú klímu v interiéri. Viladomy projektu Slnečná lagúna vďaka Ytongu dýchajú, udržujú stálu a komfortnú teplotu a vlhkosť v interiéri a chránia zdravie užívateľov.

Pre investora bolo kľúčové poskytnúť majiteľom domov maximálny komfort najmä v letných mesiacoch, ale ocenil aj skutočnosť, že Ytong pozitívne ovplyvňuje tepelnú pohodu v priebehu celého roka. Nezáleží na tom, či je vonku zima alebo či za múrmi panujú letné horúčavy.

Pórobetónové steny, priečky, omietky a stropy Ytong vila domov na Zemplínskej šírave majú vyvážený pomer medzi tepelnou izoláciou a tepelnou akumuláciou. To znamená, že v zime chránia obyvateľov domov pred chladom a súčasne vedia čeliť vysokým letným teplotám a hrozbe prehrievania.

Vďaka svojej pórovitej homogénnej štruktúre majú pórobetónové tvárnice a priečkovky Ytong vo všetkých smeroch rovnaké vlastnosti, a to aj po opracovaní a uložení do steny či priečky. Absencia tepelných mostov je napokon jednou z veľkých predností stavieb zo stavebného systému Ytong.

Tvárnice a priečkovky Ytong tvoria milióny vzduchových pórov, takže murivo z tohto materiálu funguje ako ochranná membrána domu.

Zdroj: Xella Slovensko

Drobným pórom vďačí Ytong za fakt, že v pórobetónových tvárniciach a priečkovkách nedochádza ku kondenzácii vodných pár, steny a priečky tak prirodzene dýchajú. Póry taktiež umožňujú odviesť prebytočnú vlhkosť z interiéru alebo ju naopak uvoľniť v prípade, že je v dome príliš vysušený vzduch – tvárnice a priečkovky Ytong fungujú ako dobre pracujúce funkčné oblečenie, ktoré reguluje telesnú teplotu a odvádza pot.

K rýchlej výstavbe prispeli aj omietky Ytong a masívny strop Ytong Ekonóm

Zdroj: Xella Slovensko

Všetky domy vyrástli počas desiatich mesiacov. Investor využil aj systémovú ponuku stavebného systému Ytong. Výhodou bola aj jeho variabilita a možnosť reagovať na požiadavky majiteľov. Vnútorná omietka Ytong môže byť použitá ako finálna vrstva, pokiaľ však dá majiteľ prednosť hladkému povrchu steny, nanáša sa v druhej vrstve hladená vnútorná sadrová stierka.

Táto kombinácia má množstvo výhod – vnútorná omietka Ytong je vysoko priedušná, vystužená vláknami a vyniká výbornými tepelnoizolačnými vlastnosťami. Sadrová stierka má extra hladký povrch a zaisťuje hygienickú čistotu prostredia.

Zelené strechy viladomov nesú veľké množstvo substrátu, takže strop musel spĺňať tak požiadavku investora na rýchlosť výstavby, ako aj potrebné statické parametre. Voľba stropu Ytong Ekonóm priniesla oboje, a navyše k tomu aj výborné tepelnoizolačné vlastnosti a príjemnú klímu vo vnútri všetkých domov.

Zdroj: PR článok Xella Slovensko, spol. s r.o.